بررسی جامع سیستم تهویه مطبوع خودرو
سیستم تهویه مطبوع خودرو

بررسی جامع سیستم تهویه مطبوع خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو یکی از سیستم‌های مهم و در عین حال پرمصرف خودرو‌ها الخصوص خودروهای شخصی است‌. به اینها باید رسیدگی شود تا کارایی بهتری داشته باشند‌.

درباره‌ی سیستم تهویه مطبوع خودرو چه میدانید‌؟ از نظر شما مصرف سیستم تهویه مطبوع خودرو فقط در سرمایش و گرمایش است‌؟ کارایی درست و به جای این سیستم‌ها برای رفاه و آسایش راننده و سرنشین بسیار مهم است‌. مصرف این سیستم‌ها در خودروهای شخصی بسیار بالاتر است چون دمای داخل کابین ماشین‌ها غیرقابل کنترل است و در تابستان بیشتر از کنترل خارج میشود که این موضوع باعث میشود در تابستان موتور ماشین دچار مشکل شود‌. برای کسب اطلاعات درباره‌ی سیستم تهویه مطبوع خودرو با تیم تولید محتوای زرین تهویه همراه باشید….

بررسی چند دیدگاه درباره‌ی تهویه مطبوع خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو از نظر افرادی که از آن استفاده میکنند به دو نوع گرمایش و سرمایش تقسیم‌بندی میشود‌.

حتما برای شما پیش آمده که ماشینتان را ذل تابستان و سر ظهر در کنار خیابانی پارک کنید و برای کار بانکی یا اداری به ساختمانی مراجعه کنید‌. بعد اینکه کارتان با تمام بدو بدوهایش تمام میشود خواسته شما این است با آسایش به منزل برسید و دراز بکشید و زیر باد کولر گوچه سبزتان را بخورید اما به محض اینکه وارد ماشینتان میشوید با چنان حرارت داغ و تجمع یافته‌ای رو به رو میشوید که تمام خواسته‌تان فقط یک دمای خنک‌، نسیمی کولری چیزی میشود‌. سریع پنجره‌ها را پایین میدهید و اگر بنزین ماشینتان پر باشد از کولر ماشین استفاده میکنید‌. ( کولر میگرفتن )

در واقع شما دارید تهویه را انجام میدهید تا بتوانید علاوه بر استفاده از دمای مطلوب‌، هوای تازه تنفس کنید. چون میدانید که هوای داغ درون کابین ماشین مثل توده‌ای پر از میکروارگانیسم است‌ و تنفش آن بسیار مضر است‌.

و اما این موضوع در زمستان برعکس است‌. وقتی صبح زود بیدار میشدید که به مدرسه بروید پدرتان چند دقیقه زودتر از شما به پارکینگ میرفت و میگفت تا استارت بزنم و ماشین گرم شود تو هم میایی. ولی باز هم وقتی وارد ماشین می‌شدید سرما در وجودتان رخنه میکرد. در واقع برای گرم شدن ماشین از گرمای موتور استفاده میشود و بعد از گرم شدن موتور بخاری را روشن میکردند. (بخاری میگرفتن)

سیستم تهویه مطبوع خودرو

وظایف سیستم تهویه مطبوع خودرو چیست؟

مهمترین و عمده‌ترین وظیفه‌ی سیستم تهویه خودرو ایجاد تعادل در هوای ماشین شماست. در واقع این سیستم میتواند در صورت نیاز دمای کابین را سرد و گرم کند. این سیستم میتواند جریان هوای بیرون و درون کابین را تصفیه و پاک سازی کند. پس میتوان بصورت لیست اعلام کرد:

  • کنترل دما با سرمایش و گرمایش
  • کنترل رطوبت با خشک کردن جریان هوا
  • کنترل سرعت وزش و تصفیه هوا
  • تصفیه هوا و پاک‌سازی هوا

قسمت‌های مختلف تهویه خودرو

۱. کولر

کولر جزئی است که امروزه دیگر در ماشین‌ها آپشن حساب نمیشود همه ماشین‌ها کولر را دارد و یک قطعه ضروری محسوب میشود‌. این قطعه با گاز فریون تغذیه میشود. در کل به دو صورت دیده میشود که کاربری مکانیکی و دستی میباشد. اغلب برای استفاده از کولر ماشین باید شاسی چرخشی را استفاده کنید. اما در خودروهای مدرن‌تر دکمه‌های الکتریکی تعبیه شده که دمای مناسب هوای درون کابین را به شما نشان میدهد‌.

۲. بخاری

بخاری از قدیمی‌ترین سیستم تهویه مطبوع خودرو‌هاست. در قسمت فنی ماشین رادیاتوری هست که منشا بخاری ماشین شما است‌. که این رادیاتور به کمک آب خروجی از موتور گرم شده و این گرما به هوای عبوری از رادیاتور منتقل میشود و هوای گرم به کمک فن به داخل کابین منتقل میشود. کاربرد بخاری فقط برای گرمایش کابین نیست بلکه میتوان برای بخارزدایی و یخ زدایی شیشه خودرو هم از آن استفاده کرد.

۳. ACC

بطور کلی کار عمده ACC در کنترل دما‌، رطوبت‌، سرعت وزش باد درون کابین نقش دارد. این سیستم بصورت خودکار عمل میکند و و در نتیجه با دستور راننده تنظیم میشود‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. در این مقاله به مطالبی درباره‌ی سیستم تهویه مطبوع خودرو اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.