چیلر تزریق پلاستیک در صنعت چه اهمیتی دارد‌؟
چیلر تزریق پلاستیک

چیلر تزریق پلاستیک در صنعت چه اهمیتی دارد‌؟

چیلر تزریق پلاستیک از موارد مهم و پرکاربرد صنعت است. که وظیفه اصلی‌اش ایجاد برودت و خنک‌سازی در دستگاه تزریق پلاستیک است‌.

درباره‌ی چیلر تزریق پلاستیک چه میدانید‌؟ شاید خبر نداشته باشید ولی صنعت تزریق پلاستیک در زندگی ما نقش اساسی دارد. بطور کلی تزریق پلاستیک از چند مرحله تشکیل شده است که این مراحل هر کدام نیاز به صنعت برودت و خنک سازی دارد که در این شرایط چیلر تزریق پلاستیک وارد عمل میشود‌. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید.

نگاهی به صنعت پلاستیک

بطور کلی توصیه میشود قبل از بررسی چیلر تزریق پلاستیک با این صنعت آشا شویم تا درک بهتری از اهمیت برودت و خنک سازی در این صنعت پیدا کنیم‌. تولیدات قطعات خودرو‌، ظروف و وسایل مورد نیاز زندگی‌، قطعات پزشکی و درمانی و از این قبیل موارد‌، مواردی هستند که در دسته صنعت تزریق پلاستیک قرار گرفته‌اند‌. اساس دقت در این صنعت ابعاد و نوع مواد تشکیل دهنده هستند که باید به حساسیت و کاربرد آن بیشتر دقت کرد و این موضوع از هر قطعه با قطعه دیگر متفاوت است‌.

برای مثال تعادل همه پسندی باید در دستگاه‌های قالب‌گیری رعایت شود اگر قالب را پر کنید و سریع خنک کنید میتواند در کیفیت محصولات تفاوت ایجاد کنند‌ و در اکثر موارد منجر به کاهش کیفیت قطعات تولید شده میشود‌. و اگر برعکس این قضیه اتفاق بیفتد برای مثال اگر خیلی آهسته قالب را پر کنیم و خنک کنیم ممکن است طی این کار هزینه‌های تولید را افزایش دهیم.

به این منظور استفاده از چیلر تزریق پلاستیک با ظرفیت مناسب شما را کمک میکند تا به حداکثر راندمان دستگاه و حداکثر سود صنعت کار پلاستیک برسید. مهمترین کاری که چیلر تزریق پلاستیک برای شما میکند این است که زمان ثابت فرایند را برای به حداکثر رساندن توان سیستم کاهش میدهند‌.

چیلر تزریق پلاستیک

مراحل تزریق پلاستیک

بطور کلی سه مرحله دارد

  1. تزریق: این مرحله هنگامی است که مواد پلاستیکی به قالب مد نظر تزریق میشود.
  2. خنک‌سازی قالب‌: این زمانی است که مواد تزریقی مورد نظر شما جامد میشود.
  3. استخراج محصول: بعد از جامد شدن و خنک شدن‌؛ محصول شما آماده استخراج و بهره برداری خواهد بود‌.

اهمیت چیلر تزریق پلاستیک در این صنعت چیست‌؟

باید به اهمیت خنک کاری در تزریق پلاستیک دانش پیدا کنید. مهمترین مورد در برداشت محصول این است که ماده شما کاملا جامد شده باشد. در فرایند جامد شدن نحوه خنک‌کاری بسیار مهم است و این موضوع در کیفیت محصول شما اثر مستقیم دارد.

اگر خنک کاری از نظر زمانی مورد بررسی قرار نگیرد میتواند باعث بروز مشکلات شود. مثلا اگر زمان مناسب خنک کاری را درست تخمین نزنید محصول شما کیفیت پایین و دارای نقص خواهد شد.

بطور کلی خنک‌کاری در این صنعت عمده فرایند تولید محصولات را از آن خود کرده و بیشترین زمان در خط تولید را برودت و خنک سازی به خود اختصاص داده است. از یک چرخه تولید میتوان گفت خنک سازی بسیار ضروری است چون ماده باید در داخل قالب جامد شود. این مورد تاکید میشود چون خنک سازی در یکپارچه سازی قطعه تاثر مستقیم دارد.

کاهش زمان خنک سازی در قالب گیری

وقتی قالب گیری انجام میشود در واقع دو نقطه انتقال حرارت دیده میشود که این دو نقطه در واقع عمده کار چیلر تزریق پلاستیک دیده میشود‌. حالا اگر این نقاط اصولی بررسی شوند و از آنها بطور دقیق استفاده شود چیلر تزریق پلاستیک به شما کمک میکند تا زمان خنک سازی بصورت معقولانه کاهش پیدا کند و ضرر و آسیبی به محصولات وارد نشود‌. در ادامه این دو نقطه را بررسی میکنیم:

۱. نقطه اول: بین پلاستیک و قالب

اولین نقطه حرارت بین پلاستیک و قالب است که باید حداکثر دما از این نقطه حذف شود. این نقطه نقطه‌ای که چیلر تزریق پلاستیک میتواند کارش را شروع کند. خنک سازی این نقطعه عمده اهمیت اصلی را در قالب‌گیری و جامد شدن محصول شما دارد.

۲. نقطه دوم: بین قالب و خنک کننده

این نقطه از نظر دمای خنک کننده بسیار اهمیت دارد. دمای خنک کننده باید به اندازه کافی سرد باشد که از تجمع گرما در قالب جلوگیری کند و گرمای تلف شده را هم از قلم نیندازد و آن را هم خنک کند. که اینگونه چیلر تزریق پلاستیک شما عمده‌ترین کارش را ایفا میکند و حذف همه گرمای باقی مانده را برعهده میگیرد.

چیلر تزریق پلاستیک

سایر کاربرد‌های چیلر تزریق پلاستیک

  • محافظت از تجهیزات
  • افزایش تولید مناسب و مفید
  • تولید آب سرد

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید. در این مقاله به چیلر تزریق پلاستیک اشاره کردیم و تا حدودی با کاربرد آن آشنا شدیم. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید با ما نیز به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.