فیلتر plasma یا پلاسمای کولر گازی چیست؟
پلاسمای کولر گازی

فیلتر plasma یا پلاسمای کولر گازی چیست؟

فیلتر پلاسمای کولر گازی یکی از امکانیست که این سیستم ها را متمایز میکند. در حال حاظر برخی از مدل های جدید کولر گازی مجهز به فیلتر پلاسما یا plasma میباشند. ما در این محتوا از زرین تهویه به بررسی دقیق عملکرد این سیستم و مزایای آن خواهیم پرداخت. پس پیشنهاد میکنم تا انتها همراه ما باشید…

فیلتر پلاسمای کولر گازی چیست؟

فیلتر پلاسمای کولر گازی مجهز به فیلترهای ریزی است که منافظ بسیار ریز و کوچکی دارد این منافض در هنگام کاردکرد سیستم تهویه مطبوع قابلیت جذب ذرات ریز را دارند. این فیلتر به قدری موثر و کاربردی است که می تواند گرد وعبار و آلودگی هایی را جذب کند که از سایر فیلتر های معمولی رد میشوند. و این به آن معناست که هوای تصفیه شده توسط فیلتر پلاسمای کولر گازی نتنها ویروس ها، بلکه انواع ذرات مضر برای سلامتی همچون گرد و غبار، دود و گرده های آلرژی‌زا را از بین میبرد.

نحوه عملکرد plasma در کولر گازی

سیستم های مجهز به فیلتر هوای پلاسما بر پایه انتشار یون های منفی و مثبت کار میکنن. فرایند بین این یون ها عاملی است که در نهایت ذرایت گرد و غبار را جذب می کند.این یون ها در حقیقت ترکیبی مشابه ساختار آب دارند که به آنها اجازه جدا شدن و پیوستن دوباره به اطراف ذرات را میدهد. به همین خاطر هنگامی که یون ها به آلودگی ها برخورد میکنند باعث به دام افتادن آنها در فیلتر پلاسمای کولر گازی میشوند. تا در نتیجه هوای جریان یافته در فضا بدون هیچ آلودگی و مشکلی تنفس شود.

فیلتر پلاسمای کولر گازی

به طور کلی میتوان گفت که فیلتر plasma در کولر گازی یکی از راهکارهای موثر در فیلتراسیون و تصفیه هوا میباشد. فیلتر های هوای پلاسما محیط را با استفاده از دو شاخصه تمیز میکنند:

  1. منافظ بسیار کوچک بر روی فیلتر
  2. با استفاده از مکانیزم یونیزه کردن ذرات

چگونه استفاده از فیلتر پلاسما به تمیز شدن هوای محیط کمک میکند؟

در حال حاظر شما می توانید دکمه پلاسما در کولر گازی را بخصوص در مدل های جدیدتر مشاهده کنید. این امکان یکی از مواردیست که می تواند به عنوان یک مزیت بزرگ برای شما محسوب شود. اما سوال اینجاستکه فیلتر های پلاسما تا چه حد بر روی کیفیت هوا موثر هستند. و آیا پرداخت مبلغ بیشتر برای بهره مند شدن از این امکانات بصرفه است؟

به طور کلی می توان گفت که سه روش معمول برای تصفیه هوا در کولرهای گازی و سایر سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد. فیلتر های معمولی، جاذب های الکتریکی و ازن از انواع مرسوم تصفیه کننده های هوا برای حذف آلاینده های محیطی هستند.

۱_ فیلتر های هوای معمولی صفحات ریزی برای عدم امکان آلودگی ها دارند. که به این صورت اجازه رد شدن ذرات به محیط را نمیدهند. این سیستم ها به صورت کامل و به تنهایی اثر بخش نیستند.

۲_ فیلتر های هوای مجهز به فناوری جذاب الکتریکی که خود به سه نوع مختلف تقسیم میشوند:

  • اولین دسته از این فیلترها پاک کننده های رسوب دهنده الکترواستاتیک هستند که ذرات را بوسیله استفاده از نیرو بار الکترواستاتیک القایی حذف میکند.
  • دومین مدل فیلتر های الکتریکی بهمراه الیاف مصنوعی است که از ایجاد بار ساکن برای جذب آلودگی ها استفاده میکند.
  • مورد دیگری که از فناوری جذاب الکتریکی برای دفع آلاینده های هوا استفاده میشود؛ ژنراتورهای یون منفی است. در این ژنراتورها از سیم پیچ و یا سوزن های باردار کوچک به منظور تولید مولکول گاز با یون منفیاستفاده میشود. این یون ها ذرات معلق هوا را دنبال و در نهایت آنها را درون فیلتر جمع آوری میکنند.

۳_ مورد آخر از سیستم های فیلتراسیو هوا مربوط به ژانراتورهای ازن است.این سیستم ها با استفاده از جریان های الکتریکی ولتاژ بالا ازن تولید می کنند و به نوعی باعث تصفیه هوا میشوند.

plasma در کولر گازی

تاثیرات استفاده از پلاسمای کولر گازی

زمانی که بحث آلودگی هوا میشود دغدغه بزرگی برای بسیاری از افراد بخصوص ساکنان کلانشهرها و یا مناطق پرتردد بوجود می آید. و بهبود کیفیت هوایی برای تنفس و کاهش اثرات آلودگی های محیطی اهمیت ویژه ای پیدا میکند. ازین رو سیستم های مجهز به سیستم پلاسما را میتوان به عنوان یکی از راهکارهای موثر و کاربردی معرفی کرد.

این سیستم ها می توانند پاسخ خوبی به مشکلات مناطقی با گرد و غبار و یا آلودگی هوا باشد. طبق تحقیقات بدست آمده کیفیت هوای داخل منزل معمولا ۲ تا ۵ درصد آلوده تر از هوای بیرون است. بنابراین با توجه به این نکته که اکثر افراد مدت زمان بیشتری را در فضای خانه سپری میکنند، مدیریت این کیفیت هوای داخلی بسیار حائز اهیمت خواهد بود.

علاوه بر این عوامل از دیگر ویژگی های استفاده از دکمه پلاسما در کولر گازی باعث از بین رفتن گازهای مضر برای سلامتی همچون محلول های تمیز کننده، ترکیبات آلی خطرناک، مصالح ساختمانی، چسب، رنگ، لاک و… میشود. همچنین دودهای ناشی از استعمال دخانیات میتواند توسط این فیلترها به خوبی مهار شود. و از بروز مشکلات تنفسی جلوگیری نماید.

در پایان

لازم است که حتما به این مورد دقت کنید که دستگاه های تصفیه هوایی که یونی و یا ازنی هستند، گاز ازن تولید میکنند و این گاز می تواند برای افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی و یا آسم هستند آزار دهنده باشد. پس بهتر است قبل از تهیه آنها با پزشک مربوطه مشورت کنید. ممنون که تا انتهای این محتوا همراه ما بودید. در این مقاله سعی کردیم بررسی جامعی از فیلتر plasma در کولر گازی و مزایای استفاده از دکمه پلاسما در کولر گازی بپردازیم. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.