عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی
عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع

عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی

عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع یکی از مواردی است که برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و دریافت بازده بهتر از دستگاه انجام میشود. پس با ما همراه باشید.

درباره‌ی عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع چه میدانید‌؟ آیا عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع با عملکرد دستگاه ارتباطی دارد‌؟ برای انتخاب عایق مناسب برای دستگاه به چه مواردی باید دقت کرد‌؟ بطور کلی هرچیزی که مانع عبور و هدر رفت انرژی در دستگاه‌ها شود را عایق میگویند‌. برای آشنایی با عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌….

منظور از عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع چیست‌؟

همانطور که گفته شد‌؛ اصطلاح عایق به معنای چیزی است که بتواند مانع عبور جرم و یا انرژی از یک دستگاه یا یک محیط شود‌. وقتی از عایق در داخل یا خارج دستگاهی استفاده میشود در واقع دارید از نفوذ عامل یا عوامل خارجی و یا حتی داخلی به آن دستگاه جلوگیری میکنید‌.

عمده استفاده از عایق بندی در دستگاه‌های تقطیری و تبخیری در جلوگیری از نفوذ رطوبت است که در پی آن میتوان از انتقال آلودگی صوتی و همچنین از انتقال حرارت بیش از حد در بدنه جلوگیری میکند‌. در این موضوع با چند اصطلاح عایق کاری حرارتی و عایق کاری صوتی رو به رو هستیم که در عایق کاری حرارتی دستگاه به منظور جلوگیری از داغ شدن بیش از حد بدنه عایق کاری میشود و در عایق کاری صوتی دستگاه به منظور جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی عایق بندی میشود‌.

عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع

انواع عایق و علت استفاده از آنها

۱. ترکیب پلاستیک‌ها

اغلب این نوع از عایق‌ها به صورت پودری هستند که با عوامل فیبری تقویت شده‌اند و جهت استفاده با آب ترکیب میشوند‌.

۲. عایق میکروپروس

این عایق با عنوانی مختلفی نظیر silica aerogel نیز شناخته شده‌اند‌. این عایق یک نوع پودر نرم با سوراخ‌های میکروسکوپی است که رسانایی حرارتی کمی دارد البته این رسانایی نسبت به رسانا بودن هوای ساکن مقایسه میشود که اغلب در درون کپسول وجود دارند‌.

۳. عایق بتونی

این نوع از عایق‌ها با خرده سنگ‌های متخلخلی به همراه سیمان هیدرولیکی عرضه شده‌اند‌.

۴. شیشه سلولی

شیشه سلولی از موارد غیر قابل نفوذ است که برای عایق کاری لوله کشی‌ها در تجهیزات پتروشیمی و فرایند‌های گازی مورد استفاده قرار میگیرند‌. شیشه سلولی در مواردی که تهویه مطبوع شما بصورت تبریدی عمل میکند بسیار مورد استفاده قرار میگیرد‌. چون این ماده بسیار مستحکم است برای عایق کاری مخازن نیز مورد استفاده قرار میگیرند‌.

۵. پشم شیشه

انواع مختلف پشم شیشه برای عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع مورد استفاده قرار میگیرد‌. این پشم شیشه‌ها از شکل‌های تیوپی تا تخته‌های صلب و متقاطع وجود دارند‌. از پشم شیشه برای عایق‌ بندی در موارد صوتی و حرارتی بیشتر استفاده میشود‌.

۶. رزین فنلی

زرین فنلی از دسته عایق‌هایی است که ضخامت کمی دارند و برای عایق کاری حرارتی بسیار مناسب هستند و در عین حال در عایق بندی حرارتی بسیار رایج هستند‌. این مورد در زمانی استفاده میشود که آتش کلاس دستگاه صفر و انتشار دود کم باشد‌.

عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع

چند نکته در انتخاب عایق مناسب

عایقی که میخواهید انتخاب کنید باید از نظر حرارت مقاومت بالایی داشته باشند یعنی مقاومت حرارتی بالا از شروط مهم و اولیه عایق‌ها محسوب میشود‌. توجه کنید که قابلیت احتراق کمی داشته باشند چون عایق‌ها در تماس نزیک با دستگاه شما نصب خواهند شد‌. در اثر انقباضات و انبساطات دستگاه شما دچار چین خوردگی نشوند و از طرفی اثر خوردندگی نداشته باشند اگر عایق شما خورنده باشد میتواند مستقیما دستگاه شما را در ابتدا از بدنه و در ادامه در قطعات مورد تخریب قرار دهد‌. میتوان گفت بهترین عایق‌، عایقی است که از نظر شیمیایی خنثی باشد‌.

از ویژگی ‌های بارز عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع این است که عایق مد نظر از نظر دمای کارکرد و چگالی مناسب باشد و در برابر رشد قارچ و باکتری مقاومت زیادی داشته باشد‌. از نظر ضریب نفوذ رطوبت نیز ضریب کمی داشته باشد تا رطوبت اطراف را به خود جذب نکند در نتیجه این موارد عمر مفید بالایی داشته باشند‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‎‌. در ایم مطلب به عایق کاری دستگاه تهویه مطبوع اشاره کردیم. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.