دستگاه ایرواشر چگونه عمل میکند و چه کاربردی دارد‌؟
دستگاه ایرواشر

دستگاه ایرواشر چگونه عمل میکند و چه کاربردی دارد‌؟

دستگاه ایرواشر دستگاهی است که بصورت چهار فصل عمل میکند‌. این دستگاه توان سرمایشی و گرمایشی را تا حدود زیادی دارد و انتظارات را برطرف میکند‌.

درباره‌ی دستگاه ایرواشر چه میدانید‌؟ آیا ایرواشر علاوه بر تهویه هوا از نظر دما‌، توانایی تهویه‌ی هوا از نظر گرد و غبار و رطوبت و… را دارد‌؟ برای کارکرد بهتر دستگاه نیاز به چه تجهیزاتی دارید‌؟ برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی ایرواشر و دستگاه زنت با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌….

دستگاه ایرواشر یا دستگاه زنت چیست‌؟

همانطور که گفته شد دستگاه ایرواشر جزو دستگاه‌های تهویه مطبوعی است که بصورت چهار فصل عمل میکنند یعنی هم سرمایش دارندو هم گرمایش. بطور کلی این دستگاه‌ها علاوه بر تهویه مطبوع دما‌، قابلیت فیلتر هوا را دارد که هوای تنفسی را از غبار و آلودگی پاک میکند‌. علاوه بر غبار روبی دستگاه‌، برای کنترل رطوبت نیز کاربرد دارد‌.

دستگاه ایرواشر از چندین قطعه حیاتی مثل فن و موتور الکتریکی ساخته شده است که همه‌ی این تجهیزات به کویل آبگرم و بویلر در موتورخانه و یا به چکیج گاز سوز شما متصل است‌. علاوه بر فن و موتورالکتریکی‌، فیلتر‌ها‌‌، بدنه‌، افشانک‌های تزریق آب‌ و پمپ‌، حسگر‌ها‌، کنترل‌ها‌، و … نیز از اجزای کاربردی دستگاه ایرواشر هستند‌.

ایرواشر دستگاهی است که روی هم رفته ارزان است پس قطعات و حتی در صورت معیوبی آن‌، تعمیراتش‌، نیاز به پول هنگفتی ندارد‌. این دستگاه کمپرسور ندارد پس میتواند از نظر مصرف برق اقتصادی عمل کند‌. برای ارائه سرمایش به محیط نیازی به کندانسور و چیلر و کمپرسور و … ندارد‌. و قطعا همه‌ی این مواردی که ذکر شد از مزیت‌های این دستگاه حساب میشود‌.

دستگاه ایرواشر

سیستم ایرواشر چگونه کار میکند‌؟

نحوه عملکرد گرمایشی و مزایای آن

برای بررسی و نگاه کلی به دستگاه ایرواشر بهتر است درون سیستم را بررسی کنیم‌. دستگاه تهویه ایرواشر از لوله‌های مارپیچی ساخته شده‌اند که این لوله‌ها در واقع لوله‌های آبگرم و بخار داغ هستند که به بویلر در موتورخانه متصل‌اند‌.

بطور کلی ایرواشر‌ها انواع اقسام سایز‌ها و اندازه‌ها را دارند‌. در سایز‌های کوچک این دستگاه‌ها قابلیت کار کردن دستگاه با پکیج دیواری وجود دارد‌. عملکرد کلی دستگاه این گونه است که آب گرم در کویل‌ها جاری یمشود و بعد از افزایش دما‌ف هوای گرم شده را به داخل ساختمان و فضا میفرستند‌. و این دستگاه در بعد گرمایشی بسیار خوب عمل میکند و توان بالایی دارد و میتوان از نظر گرمایش آن را به هواساز تشبیه کرد‌.

این دستگاه نصب آسانی دارد و برای قرار گیری نیاز به فضای بزرگ و مجزایی ندارد که این مورد یکی از مزیت‌ها و موارد موثر در توان بالای دستگاه ایرواشر شما میباشد‌.

علاوه بر اینها در بخش گرمایشی میتوان به غبار روبی و فیلتر کردن هوا اشاره کرد. علاوه بر اینها میتوان گفت این دستگاه قابلیت رطوبت زنی نیز دارد که برای خشکی هوا در زمستان میتوان از این قابلیت استفاده کرد‌ که برای فعال سازی این قابلیت نیاز است که یکسری تجهیزات جانبی در کنار دستگاه استفاده شود‌. که این قابلیتها در پاک کردن هوا بسیار موثر است‌.

نحوه عملکرد سرمایشی و مزایای آن

سیستم سرمایش در این دستگاه به روش تبخیری است‌. تقریبا میتوان گفت مثل کولر آبی در تابستان عمل میکند‌. همانطور که گفته شد افشانک‌های آب یکی از اجزای مهم در دستگاه ایرواشر هستند‌. بطور کلی افشانک‌های آب با فشار بالا آب را از روی جریان هوا عبور میدهند و ذرات هوا را به شکل پودری درمیاورند‌. این ذرات پودری نیاز دارند که بخار شوند و حرارت را از هوای عبوری میگیرند و دمای هوا را کاهش میکنند‌.

هوایی که خنک میشود دقیقا مثل حالت گرمایش فیلتر میشود و چون با آب تبخیر شده مخلوط میشود‌، رطوبت را نیز میتواند افزایش دهد‌. اما بطور کلی در حالت سرمایشی نمیتواند رطوبت را بصورت صدرصد تامین کند پس در نتیجه بهتر است از دستگاه سرمایشی ایرواشر در مناطقی که رطوبت بالا دارند استفاده نشود‌. پس میتوان گفت نحوه سرمایش دستگاه و نصب آن بستگی به رطوبت هوای موجود در فضای شما دارد و برای مناطق مرطوب هواساز‌، چیلر و از این قبیل دستگاه‌ها استفاده میشود‌.

دستگاه ایرواشر

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی دستگاه ایرواشر و مزایای آن اشاره شد‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌. اگر در این باره اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.