کاربرد پکیج مخابراتی چیست؟
کاربرد پکیج مخابراتی

کاربرد پکیج مخابراتی چیست؟

کاربرد پکیج مخابراتی (CRAH یا CRAC) بصورت عمده در خنک سازی هوای قطعاتی مانند دیتاسنتر و … است. در این مطلب با نحوه کارکرد این دستگاه‌ها آشنا خواهیم شد‌.

درباره‌ی کاربرد پکیج مخابراتی چه میدانید‌؟ از نظر شما وجود و کاربرد پکیج مخابراتی در این روزها ضروریست‌؟ علاوه بر مخابرات این نوع از پکیج‌ها در کجا‌ها دیده میشوند‌؟ آیا از دسته لوازم تهویه مطبوع محدوداز نظر کاربرد هستند‌؟ برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی کاربرد پکیج مخابراتی با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌….

پکیج مخابراتی به چه معناست‌؟

قبل از بررسی کاربرد پکیج مخابراتی بهتر است با این دستگاه بیشتر آشنا شویم‌. اگر بخواهیم این پکیج را توضیح دهیم و آن را تعریف کنیم میتوانیم بگوییم که نام دیگر پکیج مخابراتی سیستم تهویه HVAC برای اتاق دیتاسنتر و اتاق سرور است‌. این دستگاه قابلیت این را دارد که هوای خنک تولید شده را از قسمت زیر به درون فضای زیر کف کاذب بفرستد و به کمک دریچه‌های قرار داده شده بر کف‌، سرور‌ها را خنک میکند‌.

پکیج مخابراتی چگونه کار میکند‌؟

پکیج مخابراتی چگونه کار میکند‌؟

برای درک بهتر کاربرد پکیج مخابراتی لازم است با نحوه عملکرد آن بیشتر آشنا شوید‌. اساس کار اینها خنک کاری است‌. هوا خنک تولید شده از زیر به داخل فضای کف کاذب میرود و سرور‌های موجود را خنک میکند و مجدد این هوای گرم را به کمک دستگاه CRAC برمیگرداند تا این چرخه خنک سازی مجدد تکرار شود‌.

انواع پکیج مخابراتی

پکیج مخابراتی از نظر روش خنک سازی به دو دسته تقسیم میشوند‌:

  1. خنک سازی به وسیله کمپرسور انجام میشود که کمپرسور گاز مبرد را تا کندانسور میبرد‌.
  2. دستگاه برای تامین سیال خنک خود به چیلر متصل است و آب خنک دستگاه از چیلر تامین میشود و این آب خنک به کمک پمپ در سیستم به گردش درمیاید‌.

جایگاه قرار گیری پکیج مخابراتی در دیتا سنتر

بطور معمول میتوان گفت که این پکیج‌ها با واحد‌های CRAC در داخل فضای دیتاسنتر قرار میگیرد اما میتوان آن‌ها را بیرون قرار داد و به داخل فضا کانال‌کشی کرد‌. البته اگر در کانال کشی بخواهید این را استفده کنید باید دقت کنید که طوری تنظیم کنید که از هدر رفت انرژی جلوگیری شود‌.

نکاتی درباره‌ی تجهیزات و کاربرد پکیج مخابراتی

۱. فن دمنده و کاربردش

فن یک بخشی از دستگاه است که بدون توقف باید کار کند‌. وقفه در کار فن میتواند باعث بروز مشکلات جدی در دستگاه و قطعات جانبی دستگاه شما میشود‌. پس این قطعه یکی از تجهیزات حیاتی پیکج مخابراتی بهش ما میرود‌. این فن موتور جریان مستقیم دارد که در مصرف کمتر انرژی کاربرد دارد‌.

۲. رطوبت و دمای ثابت

برای ایفای درست و حسابی کاربرد پکیج مخابراتی باید دقت کنید که دما و رطوبت این دستگاه بصورت ثابت باقی بماند‌. یعنی رطوبت و دما در سطحی کنترل شود‌. برای اینکه دمای دستگاه تعفییر نکند‌؛ گرمای تولید شده بطورت مداوم باید از دستگاه دور شود و چرخه خنک سازی مجدد برقرار شود‌. اما درباره‌ی رطوبت میتوان گفت احتیاط شرط عقل است و اگر مبنا را رطوبتی بگذاریم که در اثر تغییر دما ایجاد میشود باید در نظر داشته باشید نوسانات بار حرارتی را کنترل کنیم تا دستگاه در این شرایط به مرحله بحرانی نرسد وگرنه قطعات آن در اثر رطوبت و دما میپوسد‌.

کاربرد پکیج مخابراتی

۳. نسبت سرمایش به کل

بهتر است گرمای حقیقی از دستگاه دور شود و سرمایش بیشتر در بخش‌هایی متمرکز شود که تهویه مطبوع بیشتری نیاز است‌. البته سرمایش پنهان دستگاه را نیز باید محاسبه کنید تا رطوبت زدایی ناخواسته رخ ندهد تا از هدر رفت انرژی جلوگیری کنید‌.

کاربرد پکیج مخابراتی در تابستان

ادوات سرمایشی مثل چیلر و یونیت پکیج و… تهویه مطبوع‌های تابستانی هستند اما این به این معنا نیست که در زمستان مورد استفاده قرار نمیگیرند‌. این دستگاه‌ها نقش محافظتی در برابر دمای زیر صفر دارد تا دستگاه دچار یخ زدگی نشود‌. تجهیزات در زمستان طوری تنظیم شوند که به کمک کندانسور ‌، مدار تبرید در یونیت داخلی قرار گیرد تا دمای استاندارد در زمستان برای دیتاسنتر تامین شود اینگونه در زمستان کاربرد اساسی خود را پیدا خواهند کرد‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مطلب به کاربرد پکیج مخابراتی شاره کردیم‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.