راهنمای خرید کولرگازی مناسب برای مشتریان : بخش دوم
راهنمای خرید یک هواساز مناسب

راهنمای خرید کولرگازی مناسب برای مشتریان : بخش دوم

اقدام به خرید کولرگازی برای منزلتان تصمیمی بزرگ و کمی گیج کننده است .این تصمیم با دو مورد که موجب اضطراب و نگرانی صاحب خانه ها می‌شود، همراه است: هزینه و کیفیت. در بخش اول راهنمای خرید کولر گازی گفتیم که در یک برند به دنبال چه چیزی می گردیم و همچنین برخی از مواردی که بایستی هنگام خرید کولرگازی به آن توجه کنیم را بیان کردیم. در این مطلب قصد داریم ادامه نکاتی که برای خرید کولرگازی نیاز است بدانید را برایتان شرح می دهیم.

به هنگام خرید کولرگازی مناسب به چه مواردی توجه کنیم؟

قیمت

بدیهی است که قیمت مهمترین چیزی است که به هنگام خرید کولرگازی به فکر شما خطور می‌کند و یک نکته مهم است. میزان بودجه می‌تواند سبب تصمیم به خرید و یا عدم تصمیم به خرید کولرگازی شود. اما قیمت نباید عامل اصلی تعیین کننده هنگام خرید کولرگازی مناسب باشد. یک کولرگازی گران قیمت ممکن است بهره‌وری انرژی کمتر و یا قدرت کمتری، نسبت به یک کولرگازی ارزان قیمت تر از یک برند دیگر داشته باشد. سیستم های مختلف برای شما، به عنوان مصرف کننده، ارزش متفاوتی خواهد داشت.

قیمت کولرگازی
قیمت کولرگازی

به نظر می‌رسد که بهترین دستگاه انتخابی آن دستگاهی است که مطابق با مقدار بودجه شما باشد. به هنگام خرید کولرگازی ارزش آن باید با توجه به همه چیز، از قدرت گرفته تا بهره وری انرژی و یا امکانات آن، سنجیده شود. بسیاری از برندهای موجود ممکن است دستگاه های کولرگازی مشابهی داشته باشند که قیمت های آن ها گاهی بسیار متفاوت است. اگر به طور صددرصد واضح نیست که به چه دلیل قیمت یک دستگاه از یک برند دو میلیون تومان بیشتر از یک دستگاه مشابه از یک برند دیگر است، پس احتمالا انتخاب آن واحد کار درست و قابل اعتمادی نیست.

امکانات و ویژگی ها

تصور اینکه برخی شرکت ها مشتریان را در رابطه با امکانات سیستم فریب بدهند، می تواند کابوسی ترسناک برای آنها باشد. برخی شرکت ها مسیرهای هوشمندی را طراحی کرده‌اند که کنترل دما را برای شما راحت تر می‌کند اما شرکت های دیگر تلاشی برای به روز شدن و افزودن امکانات نمی کنند.

برخی از امکانات و ویژگی ها بسیار مفید و برخی دیگر تنها برای جلب توجه هستند. اگر امکانات غیر ضروری باعث بیشتر شدن قیمت یک واحد شده است، یک شرکت ممکن است مدل‌های ارزان قیمت تری نیز داشته باشد که با نیازهای شما مطابقت دارد.

برخی از امکانات رایج:

  • ترموستات هوشمند با قابلیت کنترل وسیع: این ویژگی شامل تنظیمات از پیش تعیین شده، تغییر دما در طول روز، کنترل با تلفن و دمای مختلف در مناطق مختلف خانه می‌شود.
  • چراغ های نشانگر فیلتر: که به شما اعلام می‌کند زمان مناسب برای تعویض فیلتر چه موقع است.
  • کلید “فقط فن”: که به شما این امکان را می‌دهد در روزهایی که هوا خنک تر است از کولر گازی به عنوان یک پنکه استفاده کنید.
  • بی سرو صدا کار کردن (که در ادامه اندکی بیشتر راجع به این موضوع صحبت خواهیم کرد)
  • سرعت متغیر: که به شما امکان کنترل سیستم را می‌دهد.

بسیاری از ویژگی های دیگر نیز وجود دارد که از سطح بالا به پایین رتبه بندی شده اند و بسیار کاربردی هستند. خوب است که از امکانات آن آگاه باشید. آگاهی از امکانات و ویژگی های موجود در یک مدل به هنگام خرید کولرگازی برایتان مفید خواهد بود. شایان ذکر است که برخی از این ویژگی ها اختیاری بوده و یا با بروزرسانی کردن در دسترس قرار می‌گیرند. اگر به برخی از ویژگی‌ها و یا امکانات نیاز دارید و یا احساس می‌کنید غیرضروری هستند، با نماینده شرکت صحبت کنید تا در صورت امکان آن را اضافه کرده و یا غیر فعال کنید.

هر برند و هر مدلی دامنه متفاوتی از ویژگی‌ها و امکانات را دارد. اگر هنوز هم مدلی را پیدا نکرده اید که همه ویژگی‌های مورد نظر تان را داشته باشد کمی بیشتر جستجو کنید.

سطح صدا

مطمئناً این تجربه را داشته اید که در یک روز گرم در آپارتمان یا یک ساختمان اداری مشغول صحبت با افراد هستید و ناگهان حتی کلمه ای از صحبت های آنان را نمی‌شنوید. پس از پنجره بررسی می‌کنید که آیا کسی مشغول پارک کردن جت در حیاط و یا اگر یک هلیکوپتر در حال گردش در اطراف است! اما یک لحظه با برخورد هوای خنک به پوستتان متوجه می شوید که این صداها تنها ناشی از کار کردن کولرگازی است. هیچ‌کس نمی‌خواهد چنین اتفاقی در خانه‌اش بیفتد. وقتی در رابطه با کولرگازی صحبت می‌کنیم، فراموش کردن چنین سروصدایی کار آسانی نیست.

پس از مدتی متوجه خواهید شد که چقدر عملکرد خوبی دارند. اگر برای اولین بار کولرگازیتان را روشن کنید و مشاهده کنید که سر و صدایش از تلوزیون هم بیشتر است، مطمئنا تجربه بدی برایتان خواهد شد. اکثر واحدهای کولرگازی باید دارای رتبه بندی دسی‌بل (dB) باشند، پس به خاطر داشته باشید که حتماً آن را بررسی کنید. یک کولرگازی با سر و صدای کم معمولا با رنجی حدود ۵۰ تا ۶۵ دسی بل کار می‌کند. این صدا حدوداً بین محدوده صدای باران تا مکالمه افراد در یک دفتر است.

اندازه سیستم

یکی از مهم ترین معیارها در خرید کولرگازی مناسب، تصمیم در مورد تعیین اندازه آن است که برای خانه شما بهتر کار می‌کند. مهم است که بدانید اندازه کولرگازی تنها به اندازه خانه شما بستگی ندارد. این کاملاً یک تصور غلط و رایج است. پیروی از این تصور غلط ممکن است منجر به خرید کولرگازی شود که بسیار بزرگتر از آنچه که شما نیاز دارید بشود. با این کار علاوه بر هزینه بسیار، ممکن است با مشکلاتی مانند دمای ناپایدار، رطوبت زیاد و دریچه های یخ زده دست و پنجه نرم کنید. و از آنجایی که این سیستم بیش از حد بزرگ شما به درستی کار نخواهد کرد، ممکن است طول عمر آن نیز کاهش یابد.

انتخاب کولرگازی مناسب
انتخاب کولرگازی مناسب

بهترین کار درخواست از یک متخصص سیستم تهویه مطبوع برای ارزیابی دقیق خانه تان است. این افراد عواملی مانند تعداد پنجره ها، فضای اشغال شده، ضخامت دیوار، میزان عایق بودن، پوشش حرارتی و غیره را در نظر می‌گیرند. این کار به شما در تعیین اینکه چه سایزی از کولرگازی برای شما بهتر کار خواهد کرد، کمک می‌کند. فرد متخصص همچنین می‌تواند به شما بگوید که آیا گزینه دیگری به جز کولر گازی مرکزی، مانند سیستم اسپلیت بدون کانال، برای شما و خانه تان بهتر است یا خیر.

برای مشاوره و خرید با شرکت زرین تهویه ایرانیان در ارتباط باشید.

منبع