علت سروصدای پکیج دیواری چه میتواند باشد‌؟
علت سروصدای پکیج دیواری

علت سروصدای پکیج دیواری چه میتواند باشد‌؟

علت سروصدای پکیج دیواری میتواند متفاوت باشد و در فصول مختلف میتواند برای خانه‌های کوچک کلافه کننده باشد‌. صدای پکیج دیواری میتواند بدون نیاز به تعمیرکار‌، برطرف شود‌.

درباره‌ی علت سروصدای پکیج دیواری چه میدانید‌؟ آیا میتواند به معنای سررسیدن تاریخ انقضای محصول و خالی شدن جیب شما در برابر هزینه‌های زیاد تعمیر باشد‌؟ آیا میشود که از صداهای پکیج دیواری مشکل آن را تشخیص داد‌؟ چگونه میتوانیم این صداها را از بین برده و یا به حداقل برسانیم‌؟ اگر سروصدای پکیج در منزلتان برایتان آزاردهنده است‌؛ و یا حتی اگر تا به حال با این مشکل برخورد نداشته‌اید توصیه میشود با این مقاله همراه باشید…

بررسی علت سروصدای پکیج دیواری

اگر سیستم تهویه مطبوع شما پکیج باشد قطعا پیش آمده که سالیانه هزینه هنگفتی را برای سرویس این دستگاها متقبل شده‌اید‌. اما گاهی یکسری مشکلات را خودتان میتوانید حل کنید و اگر این موارد را بلد باشید میتوانید در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید و در کنار آن اختلال را به راحتی رفع کنید‌. حالا میخواهیم علت‌های سروصدای پکیج را با هم بررسی کنیم تا حتی الامکان مشکلات را خودمان در منزل حل کنیم.

هر صدایی که سیستم‌های هوشمند موجود در خانه میدهند تا حدودی عادی به شمار میروند اما اگر این صداها بلند و غیر عادی جلوه کنند بطوری که این صدا از نسبت به صداهای عادی جدید و نامعقول به نظر برسد ممکن است ایرادی در پکیج شما و یا قطعه‌ای از دستگاه شما وجود دارد‌. و قطعا همه‌ی ما درباره‌ی وسایل گازسوز یا هوشمند اطلاعات کافی نداریم پس نیاز به مشاوره و خدمات داریم اما توصیه میشود در این زمنیه اطلاعات خود را به روز کنیم تا بتوانیم کار خود را پیش ببریم‌.

علت سروصدای پکیج دیواری

۱. کم بودن دمای آب ورودی به پکیج

این مورد بیشتر در فصول سرد سال پکیج‌ها را تحت تاثیر قرار میدهد‌. میدانید که منبع آب پکیج گرم است و هنگامی که بطور ناگهانی آب سرد وارد منبع پکیج میشود‌؛ انقباض و انبساط‌های ناگهانی را در مخزن ایجاد میکند که میتواند باعث ایجاد صداهای غیرعادی شود‌.

۲‌. صاف نبودن محل نصب پکیج

یکی از دلایل و علت سروصدای پکیج دیواری این است که محلی که این پکیج بر آن نصب شده؛ صاف نیست‌. ممکن است نصاب شما موقع نصب این وسیله در تراز نصب کردن آن کوتاهی کرده باشد و یا تحت تاثیر فشاری قاب پکیج دیواری شما کج شده باشد و به بدنه چسبیده باشد که این موضوع میتواند از دلایل تولید صداهای بلندو غیر عادی باشد‌. بهتر است بدانید اولین چیزی که در هنگام سروصدای غیر عادی باید چک شود؛ همین تراز بودن دستگاه میباشد‌.

۳‌. خرابی یا ایراد در سوپاپ‌ها

این مورد در اثر فرسایش دستگاه بوجود میاید‌. اگر پکیج شما سالهاست که برایتان کار میکند و حالا سروصدا دارد میتوانید به معیوب بودن یا خراب شدن سوپاپ‌ها شک کنید‌ چون دستگاه شما در اثر کار کردن در این سالها فرسوده شده است اما بطور کلی این مورد در پکیج‌های تازه نصب شده نمیتواند علت سروصدا باشد مگر اینکه خلافش ثابت شود‌.

۴‌. وجود هوا در رادیاتور یا پکیج

هواگیری برای سلامت و افزایش بازده و گرمایش رادیاتور واجب است‌. وجود هوا در لوله‌ها باعث میشود که صداهایی ایجاد شود که تنها راه حل و در دسترس‌ترین راه‌حل هواگیری است‌. برای این کار شما نیاز به شیر هواگیر دارید تا بتوانید رادیاتورتان را هواگیری کنید‌.

۵. ایراد و خرابی در فن پکیج

در واقع از علت سروصدای پکیج دیواری معیوبی فن میتواند باشد‌. فن پکیج هوای گرم و بخارهای گرم ناشی از سوختن گاز‌ها را به طرف هواکش یا دودکش هدایت میکند و از پکیج دور میکند‌. حالا اگر فن شما فرسوده یا خراب شده باشد این گرما و بخار و غبار درون دستگاه باقی میماند و به همین دلیل میتواند دستگاه سروصدا کند‌.

۶‌. لوله کشی نامناسب

لوله کشی غیر اصولی، لوله کشی پر از پیچ و خم و استفاده از لوله‌های باریک و با جنس نامناسب از علت سروصدای پکیج دیواری است که صداهایی مثل صدای تق تق ایجاد میکند که علت اصلی آن حرم آب در این پیچ و تابها و برخورد به بدنه لوله میباشد‌. برای به حداقل رساندن این صداها میتوانید از عایق‌ها و ضربه گیر‌ها استفاده کنید تا حدودی این صداها را کاهش دهید‌.

۷‌. خرابی و ایراد در پمپ پکیج

پمپ پکیج در واقع آب را در داخل دستگاه به گردش درمیاورد که به آن پمپ سیرکولاتور نیز میگویند‌. اگر این پمپ دچار عیب و خرابی شود و یا هوا و گرد‌وغبار به آن وارد شده باشد میتواند علت سروصدای پکیج دیواری شما باشد‌. البته ممکن است عایق بندی پمپ یا ضربه گیر پمپ شما از جایش حرکت کرده باشد که این نیز میتواند باعث صداهای پکیج دیواری شود‌.

۸‌. وجود رسوب در مبدل اصلی پکیج

از علت صداهای پکیج دیواری میتوان به وجود رسوب در مبدل اشاره کرد‌. مبدل بخشی از پکیج است که لوله‌های مارپیچ دارد که آب درون این لوله‌ها گرم میشود و چون آب بطور منظم از مبدل اصلی عبور میکند ممکن است که رسوباتی در این بخش تجمع کنند‌. این بخش را باید با ابزار تخصصی power flow رسوب‌زدایی کنید‌.

صداهای پکیج دیواری

در پایان

در این مقاله به علت سروصدای پکیج دیواری اشاره شد‌. شما با خواندن به مطلب میتوانید تا حدود زیادی مشکل را تشخیص دهید و تا حدی آن را بر طرف کنید و در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.