بهترین سیستم کولرگازی مرکزی: نحوه کارکرد و پیش ­بینی هزینه­ ها
هواساز مرکزی

بهترین سیستم کولرگازی مرکزی: نحوه کارکرد و پیش ­بینی هزینه­ ها

سیستم‌های کولرگازی مرکزی می‌توانند گران قیمت و پیچیده باشند. بهترین کولرگازی مرکزی باید ماندگار باشد، خانه شما را به طور کارآمد خنک سازد و در زمستان هوای گرم ایجاد کند. آمدن به خانه‌­ای خنک بعد از یک روز کاری طولانی، بخصوص در روزهای گرم تابستان، بدون اغراق مانند وارد شدن به بهشت می­‌باشد. شما برای خنک کردن منزلتان به یک کولرگازی خوب نیاز دارید. چه کولرگازی مرکزی باشد، چه دوتکه، پنجره ای و یا قابل حمل (پرتابل).

طبق اطلاعات گفته شده در سایت energy.gov، حدودا ۶۷ درصد منازل در آمریکا از کولرگازی استفاده می‌کنند و این مقدار رو به افزایش خواهد بود چرا ‌که دولت آمریکا، تولیدکنندگان را تحت فشار قرار می‌دهند تا بر کاهش مصرف انرژی و کاهش قیمت تمرکز کنند. این کار علاوه بر معافیت مالیاتی برای افرادی که کولر های گازی با کارایی بالا خریداری می‌­کنند، موجب افزایش تقاضا برای کولرهای گازی نه تنها در آمریکا بلکه در تمام دنیا شده است.

تعداد بی­‌شماری برند کولرگازی مرکزی در بازار وجود دارد که هرکدام می­‌خواهند به طریقی پیروز رقابت باشند. این گستردگی می­‌تواند برای مشتری گیج­‌کننده باشد و این سوال را ایجاد کند که کدام برند کولرگازی مرکزی بهترین است؟

تیم پیمانکاران شرکت زرین تهویه ایرانیان به شما می­‌گوید که مهم­ ترین چیز برای هر کولرگازی مرکزی، فرآیند نصب آن است، اما دوام، کارایی، کارکرد بی صدا و ظرفیت خنک کنندگی، نیز مواردی هستند که برای انتخاب کولرگازی مهم می‌­باشند. شرکت زرین تهویه در این مطلب قصد دارد کارایی و نکات فنی، نحوه خرید و در نهایت نگهداری و تعمیر از کولرگازی مرکزی را برای شما بازگو کند.

هواساز مرکزی چگونه کار می­کند؟

یک کولرگازی مرکزی دارای دریچه ­های داخلی است که هوای گرم را از اطراف جذب می کند تا آن را خنک سازد، که پس از این کار از طریق دریچه، هوای خنک را به درون خانه یا مغازه ی شما بازمی­گرداند.

مراحل انجام شده عبارتند از:

هوای گرم خانه به واسطه کانال های هوایی به درون مکیده می­‌شود. مانند دریچه­­‌ی هوا.

هنگامی که کمپرسور (دستگاه تراکم گاز) شروع به کار می‌­کند، بر گاز خنک کننده (فرئون) فشاری مثبت اعمال می­‌کند و آن را از طریق کویل خنک کننده به بیرون انتقال می‌­دهد.

گرما از هوای گرم به کویل‌ها منتقل می‌­شود. این اتفاق زمانی می‌­افتد که هوای گرم به کمک فن ­های رادیاتور خنک­ کننده بالای این کویل ها دمیده می­شود. سپس هوای خنک شده در دریچه ها و خانه‌­ی شما بازگردانده می­شود.

این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می­کند که دمای دلخواه به دست بیاید، که پس از آن، با توجه به نوع کولرگازی ، کمپرسور خاموش شده و یا با سرعت کمتری کار می­کند.

کارکرد هواساز مرکزیکارکرد کولرگازی مرکزی با توجه به اینکه دریچه‌­های سیستم چقدر خوب در خانه شما گذاشته شده اند، شما می‌­توانید در هر بخش خانه، راحتی را تجربه کنید. قرار دادن دهانه‌­ی دریچه‌­ها در ارتفاع برای اطمینان حاصل کردن از تهویه­‌ی هوای مناسب، همیشه ایده­‌ای بسیار خوب می­‌باشد.

استفاده از کولرگازی مرکزی برای سیستم گرمایشی

سیستمی که در بالا ذکر شد می­‌تواند به طریقی معکوس نیز عمل کند. این امر بیشتر مدیون عملکرد دوگانه کمپرسور است. یعنی توانایی این ‌واحدها در ایجاد فشار منفی بر گاز فرئون به همان اندازه توانایی­شان در ایجاد فشار مثبت بر این گاز است. با منبسط شدن گاز فرئون، این گاز گرم می­‌شود. بنابراین انرژی به طور معکوس از کویل به هوای خنک انتقال می­‌یابد.

به طور معمول کارآمدی مصرف انرژی یک کولرگازی با اصطلاح SEER (ضریب کارایی مصرف انرژی فصلی) اندازه‌­گیری می­‌شود. این اندازه‌­گیری ازطریق موسسه سرمایشی و گرمایشی و یخچال سازی توسعه یافت، تا به مشتریان و تولیدکنندگان کمک کند تا در کارایی یک واحد از حقوق یکسان برخوردار باشند. این رتبه بندی اساسا ارتباطی میان گرمای مصرف شده استاندارد و انرژی مصرف شده به هنگام استفاده از کولرگازی می‌­باشد.

اگر حرف اول SEER را حذف کنیم، میزان کارایی سالانه را خواهیم داشت. این اندازه به مقدار مشابه خنک‌­سازی، شامل گرمایش یک کولرگازی مرکزی نیز می‌شود.

پیش بینی هزینه های کولرگازی مرکزی

به هنگام خرید حتی کوچک‌ترین هواساز، هزاران هزینه به وجود خواهد آمد که شامل:

خریدن یک کولرگازی مرکزی

این اولین هزینه ایست که شما باید به هنگام انتخاب کولرگازی خود پرداخت کنید. در اینجا انتخاب هایی ارزان قیمت وجود دارند، مانند کولرگازی ساخت شرکت ایرانی ، که داری ضریب مصرف فصلی ۱۳ به قیمت فقط ۱۰۰ میلیون ریال میباشد.

اگر به دنبال کولرگازی با قابلیت اطمینان بالا هستید، برند Goodman می‌تواند بهترین انتخاب باشد، چرا که کولرگازی با اعتبار عالی، ویژگی های بسیار خوب و یک ضریب مصرف انرژی خوب را با قیمتی مناسب به شما ارائه می‌دهد. گران قیمت ترین برند موجود در بازار Carrier است که با بیمه، دارای قیمت نسبتا بالای ۳۹۸۵ دلار تنها برای خرید کولرگازی میباشد. با توجه به اندازه کولرگازی انتخابی شما، قیمت ها ممکن است کمتر یا بیشتر باشند.

نصب و راه اندازی

راه اندازی یک کولرگازی مرکزی، بدون اغراق، ممکن است کاری پر زحمت باشد. در حالی که راه‌­اندازی کولرگازی توسط خودتان برای برخی افراد امکان پذیر است، اما این کار به علت پیچیدگی‌های بسیار در طی فرآیند، توصیه نمی­‌شود. کوچک­ترین اشتباه ممکن است هزینه­‌های زیاد تعمیرات برای شما به بار بیاورد. هزینه­‌های راه­‌اندازی به فردی که برای اینکار انتخاب می­‌کنید، اندازه کولرگازی شما و پیچیدگی فرآیند نصب بستگی دارد.

علاوه بر این حتی بهترین سیستم های کولرگازی نیز در کنار تمیز کردن فیلتر یا قسمت بیرونی کولرگازی به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارند. نگهداری و خدمات مناسب کولرگازی شما ممکن است سبب شود شما از یک فرد متخصص کمک بخواهید که در صورت نیاز هزینه هایی جهت حق الزحمه و تعمیرات برایتان خواهد داشت.

هزینه های تخمینی به هنگام کارکرد

اگر بیشتر از هزینه خرید نگران هزینه های کارکرد کولرگازی هستید، شما باید مراقب SEER کولرگازی مرکزی خود باشید. برندهای مختلف رتبه بندی­‌های وسیعی از SEER کولرگازی هایشان پیشنهاد می‌­دهند، که هرکدام برای کاربران مختلف مناسب هستند. کولرهای گازی با رتبه های SEER بالاتر ممکن است هزینه­‌ی خرید بالاتری داشته باشند، اما به میزان برابر نسبت به سایر کولرگازی ها هزینه کارکرد کمتری دارند، بنابراین در طولانی مدت سبب قبض هایی با قیمت پایین تر می‌­شود.

این ملاحظه ای مهم برای افرادیست که در مناطق گرم­تر زندگی می­‌کنند زیرا کولرگازی در این مناطق باید به طور مداوم کار کند. به خاطر داشته باشید که یک کولرگازی ۵ تنی ممکن است انرژی بیشتری نسبت به کولرگازی های ۲ یا ۳ تنی مصرف کنند.