مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده برای داشتن انتخابی هوشمندانه‌تر
مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده

مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده برای داشتن انتخابی هوشمندانه‌تر

مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده برای انتخاب بهتر به شما میتواند کمک کند تا در نهایت آگاهی مناسب‌ترین انتخاب را با توجه به کاربرد داشته باشید.

حالا به نظر شما مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده چگونه میتواند برای انتخاب به شما کمک کند‌؟ دانستن تفاوت‌های کالاهایی که بین خریدشان شک دارید‌؛ میتواند خرید شما را بسیار آگاهانه کند پس اگر قصد خرید گولر گازی دارید و بین نوع ایستاده و دیواری دو به شک مانده‌اید‌؛ با این مقاله که توسط تیم زرین تهویه ایرانیان جمع آوری شده همراه باشید تا تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری را دریابید و بهترین انتخاب را کنید‌….

همه چیز درباره‌ی کولر گازی دیواری

جهت بررسی و مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده به ترتیب تمام ساختار‌، ویژگی‌ها‌، مزایا‌، معایب و کاربرد و … را درباره‌ی هر دو نوع این کولر‌های گازی بررسی خواهیم کرد‌. ابتدا به بررسی کولر گازی دیواری خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید‌.

کولر گازی دیواری مجموعا از دو تکه اسپیلت تشکیل شده است که این قابلیت را دارد که در محیط‌های کوچک مورد استفاده قرار بگیرد‌. اگر بخواهیم یونیت‌های کولر گازی دیواری را بررسی کنیم‌. باید بگوییم که این نوع از کولر گازی از یونیت داخلی ساخته شده است‌.

ساختار یونیت داخلی کولر گازی دیواری

یونیت داخلی شامل لوله‌های ورود و خروج به اواپراتور‌، قاب اواپراتور‌، کویل اواپراتور‌، محفظه‌ی درین‌، بلورفن‌، فن‌، سنسور دمای محیط‌، چشمی ریموت کنترل‌، LED نشانگر‌، برد کولر گازی‌، ترمینال برق ورودی و از این قبیل موارد که در ادامه به چند مورد آنها خواهیم پرداخت….

مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده

بررسی کویل‌های دستگاه کولر گازی

کویل‌های ورودی و خروجی به اواپراتور در ارتباط مستقیم با کویل‌های خود اواپراتور قرار دارد که علاوه بر اینها مرکزی دارد که در این مرکز لوله‌های ارتباطی بین یونیت داخلی و یونیت خارجی به پیچ و مهره به این مرکز متصل شده‌اند‌. این کویل‌ها سایز کوچکی دارند که با توجه به فشار کم در دستگاه موجب افزایش راندمان دستگاه میشوند‌.

این کویل‌ها از نظر جنس اکثرا مسی و جنس ارتباط مرکزی و مهره‌هایی که این لوله‌ها را به هم مرتبط میکند اکثرا از جنس برنج هستند‌. در این بخش‌ها صفحاتی به نام صفحات فین (FIN) وجود دارد که ضریب انتقال حرارت را بالا میبرند‌. این صفحات به گونه‌ای طراحی میشوند که کویل‌های مسی اواپراتور از وسط آنها عبور میکند تا زمانی که هوا در آن دمیده میشود‌؛ میزان خروج هوای سرد به حداکثر خود برسد‌.

بررسی قاب یونیت داخلی کولر گازی دیواری

قاب دستگاه اغب از جنس پلاستیک فشرده است و گاهی هم ممکن است برخی برند‌ها از فایبر گلاس استفاده کنند‌. قاب از بخش بالا بصورت شبکه شبکه باز است تا هوای اواپراتور از این طریق تامین شود‌. از پشت این قاب خار‌هایی وجود دارد که قاب را به بدنه متصل میکند‌. در پایین این قاب محفظه‌ی درین‌، کابل برق‌، کابل فرمان‌‌، لوله‌های رفت و برگشتی دیده میشود‌.

همه چیز درباره‌ی کولر گازی ایستاده

قبل تر اشاره شد که در تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری داشتن اطلاعاتی درباره‌ی هر یک از دستگاه‌ها واجب است‌. حالا میخواهیم بدانیم کولر گازی ایستاده چیست؟

کولر گازی ایستاده از نظر طراحی با سایر اسپیلت‌ها متفاوت است‌. این دستگاه بصورت ایستاده بر روی زمین قرار میگیرد که به همین دلیل به آن کولر گازی زمینی نیز گفته میشود‌. از نظر ابعاد بسیار بزرگ‌تر هستند و فضای شما را سریع‌تر خنک و در فصول سرد سال سریع تر گرم میکنند که این موضوع در مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده امر مهمی است‌.

این دستگاه در مقایسه با کولر گازی دیواری‌، تا حدودی ساختار مشابه‌ای دارد‌. این نوع از کولر گازی میتواند بصورت یک تکه‌، دو تکه یا اسپیلت باشد که تفاوت اینها در این است که در نوع یک تکه پنل و کمپرسور با هم بصورت یکپارچه و یکنواخت طراحی شده‌اند و در نوع اسپیلت کندانسور و کمپرسور بصورت جدا در فضای بیرون و خاطی از دستگاه نصب میشود‌.

اگر ظرفیت کولر گازی ایستاده را بخواهید بررسی کنید چون ظرفیت بالایی دارند میتوان از آنها در فضاهایی با متراژ‌های بالا مثل سالن‌های ورزشی‌، مساجد‌، فرودگاه‌ها و … استفاده کرد‌. این دستگاه ها به علت داشتن بازده اساسی و بالا‌، مصرف برق بالایی دارند اما به صرفه هستند‌.

تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری

از نظر محل قرار گیری

عمده ترین تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری در محل قرارگیری این دستگاه‌ها میباشد‌. کولر گازی ایستاده از نظر ابعاد اینگونه است که به راحتی میتواند بین چارچوب پنجره قرار بگیرد اما کولر گازی دیواری نمیتواند در پنجره قرار بگیرد و برای نصب نیاز به به دیوار داخلی دارد‌.

از نظر نصب

مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده از نظر نصب میتواند به انتخاب شما بسیار کمک کند‌. کولر گازی ایستاده از نظر مراحل نصب ۳ مرحله دارد که شامل اندازه گیری‌، قراردادن‌، در سورت نیاز پیج کردن دستگاه میباشد که همه‌ی این موارد از قسمت بیرونی این دستگاه قابل انجام است‌. پس میتوان گفت نصب راحت و سریعی نسبت به نوع دیواری دارد‌. اما کولر گازی دیواری نیاز دارد که برای نصب دیوار را سوراخ کند و لوله کشی این دستگاه‌ها پیچیده است و برای زیبا سازی باز هم نیاز به پر کردن حفره‌های ایجاد شده روی دیوار با انواع مواد مانند سیمان و کچ دارد‌.

از نظر انعطاف پذیری در جا‌به‌جایی

کولر گازی دیواری بصورت ثابت نصب میشود پس اگر لازم باشد که در جایگاه قرارگیری آن تغییراتی ایجاد شود این مورد میسر نیست و میگوییم از نظر تغییر دکوراسیون انعطاف پذیری ندارند‌. و بصورت فصلی نمیتوان آن را برداشت و دوباره نصب کرد‌. اما عنوانی که به کولر گازی های ایستاده می‌دهند نصب موقتی آن است اینگونه که وقتی مورد استفاده قرار نمیگیرد میتوان آن را جمع کرد‌.

از نظر جایگزینی و تعویض

یکی از موارد مهم در تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری این است که کولر گازی ایستاده قابلیت جایگزینی با کولر گازی دیواری را دارد اما عملکردشان با هم فرق میکند‌. اما باز هم تاکید میشود که شما نمیتوانید کولر گازی دیواری را در پنجره جایگزین کولر گازی ایستاده کنید چون این دستگاه نصبت به نوع ایستاده سنگین‌تر است‌.

از نظر نور

اگر سر تا سر پنجره شما را کولر گازی ایستاده کار کنند در نورگیری فضا اختلال ایجاد میشود و نور طبیعی که به محیط مد نظرتان میتابد کاهش میابد اما دستگاه‌های دیواری تاثیری بر روشنایی اتاق و یا فضای مد نظرتان نخواهند داشت چون منبع ورود نور یعنی پنجره را مسدود نمیکنند‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به بررسی کولر گازی دیواری و ایستاده پرداختیم و در ادامه به مقایسه کولر گازی دیواری و ایستاده و تفاوت کولر گازی ایستاده و دیواری پرداختیم‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر در این باره اطلاعات بیشتری دارید در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.