شیر انبساط تهویه مطبوع موثر در تنظیم فشار دستگاه
شیر انبساط تهویه مطبوع

شیر انبساط تهویه مطبوع موثر در تنظیم فشار دستگاه

شیر انبساط تهویه مطبوع یکی از قطعات حیاتی در تهویه مطبوع است‌. میتوان گفت اکسپنشن ولو اگر در دستگاه نباشد میتواند کارتان را لنگ بگذارید‌.

درباره‌ی شیر انبساط تهویه مطبوع چه میدانید‌؟ آیا این قطعات میتوانند جایگزینی داشته باشند‌؟ اصلی‌ترین کار این شیر چیست‌؟ محل نصب اکسپنشن ولو در دستگاه‌های تهویه مطبوع کجاست‌؟ بطور کلی اکسپنشن ولو شیری است که دبی ماده سرمازا را کنترل میکند‌. برای کسب اطلاعات بیشتر از این قطعه با تیم تولید محتوای زرین تهویه همراه باشید…

شیر انبساط تهویه مطبوع

شیر انبساط تهویه مطبوع یا اکسپنشن ولو (expansion valve ) چیست‌؟

کار اصلی شیر انبساط‌، کنترل دبی ماده مبرد است‌. این شیر‌های انبساط در انواع سیستم‌های تبریدی بیشتر دیده میشود‌. میدانید که سیستم تبریدی در دستگاه‌هایی که اساس کارشان تبرید است دیده میشود و جالب توجه این است که شیر انبساط در این سیستم‌ها با عنوان‌های شیر کنترل کننده‌، شیر تنظیم کننده نیز شناخته میشود‌. علت انتخاب عنوان کنترل کننده این است که این شیر‌ها میتوانند جریان مبرد ورودی به اواپراتور را در چرخه تبرید تنظیم و کنترل کنند‌. انواع شیر‌های انبساط بر اساس نوع اواپرتور قابل دسته بندی هستند‌. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مروری بر سیکل تبرید

اساس کار سیکل تبرید ماده مبرد یا سیال سرمازا است‌. ماده مبرد بعد از رد شدن از شیر انبساط دچار افت شدیدی میشود و در پی آن افت دما نیز خواهد داشت و بعد از این مرحله‌، مبرد وارد اواپراتور میشود‌. چون دمای مبرد ورودی کمتر از دمای محیط است‌، گرما از محیط به مبرد منتقل میشود و این باعث میشود مبرد شما در اواپراتور تبخیر شود‌.

بخار ناشی از تبخیر مبرد‌، به کمپرسور میرود و با افزایش دما و فشار از کمپرسور به سمت کندانسور میرود‌. کندانسور گرمای مبرد را به محیط منتقل میکند و مبرد تغییر فاز میدهد‌ و به اکسپنشن ولو وارد میشود‌. و بعد از اینها مجدد سیکل تبرید تا زمانی که کمپرسور کار میکند‌؛ تکرار میشود‌.

شیر انبساط کجای دستگاه قرار دارد‌؟

اکسپنشن ولو دقیقا بین کندانسور و اواپراتور قرار دارد‌. میتوان گفت شیر انبساط یک مرزی است بین فشار بالا در ناحیه بالای دستگاه و فشار پایین در ناحیه پایین دستگاه است‌. و این شیر اغلب در دستگاه‌های برودتی دیده میشود و دقیقا در ناحیه خط مبرد قرار دارد‌. بطور کلی‌، شیر انبساط وظیفه‌ی ایجاد افت فشار بر سیال مبرد را در سیکل تبرید دارد‌.

هدف استفاده از شیر انبساط چیست‌؟

استفاده از شیر انبساط در سیکل تبرید برای میسر شدن اهداف زیر است‌:

۱. کنترل میزان مبرد ورودی به اواپراتور

تماس با مایع برد در اواپراتور حد مشخصی دارد‌. یعنی این گونه که سطح تبادل کننده حرارت در اواپراتور باید تا حدودی با مایع مبرد در تماس باشد اما این تماس باید طوری باشد که مایع مبرد به داخل کمپرسور وارد نشود‌. حالا در نظر داشته باشید اگر ظرفیت انتقال حرارت در اواپراتور زیاد شود‌؛ اکسپنشن ولو اجازه ورود ماده بیشتری را به اواپراتور صادر میکند‌. و برعکس این عملیات نیز صادق است یعنی اگر ظرفیت برودتی اواپراتور کاهش یابد شیر انبساط‌، مقدار مبرد ورودی را نیز کاهش میدهد‌.

۲. کنترل اختلاف فشار بین کندانسور و اواپراتور

گفته شد که شیر انبساط مرزی بین فشار بالا در کندانسور و فشار پایین در اواپراتور است‌. اختلاف فشار در این نواحی به دلیل کارکرد کمپرسور ایجاد میشود که توسط شیر انبساط کنترل و حفظ میشود‌. البته شیر انبساط مدنظر بطور مستقیم بر دمای تبخیر اثر ندارد و آن را کنترل نمیکند و فقط نرخ جریان وارد شده به اواپراتور را تنظیم میکند‌.

انواع شیر انبساط بر اساس مکانیسم کنترل دبی مبرد

  • شیر شناور فشار بالا
  • شیر انبساط الکترونیکی
  • لوله موئین
  • شیر انبساط حرارتی
  • شیر دستی
  • شیر اتوماتیک
  • شیر شناور فشار پایین
شیر انبساط تهویه مطبوع

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی شیر انبساط تهویه مطبوع و اکسپنشن ولو اشاره شد‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌. اگر در این باره اطلاعات بیشتری دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.