راه‌های کنترل رطوبت در تهویه مطبوع
کنترل رطوبت در تهویه مطبوع

راه‌های کنترل رطوبت در تهویه مطبوع

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع برای یکسری مکانها بسیار واجب است چون در یک سری صنایع‌، رطوبت میتواند بسیار مخرب باشد و هزینه هنگفت تعمیرات را بر دوش صاحب کار بگذارد‌.

درباره‌ی کنترل رطوبت در تهویه مطبوع چه میدانید‌؟ آیا در هر شرایطی میتوان رطوبت را از دستگاه و یا فضای مورد استفاده دور کرد‌؟ آیا کنترل رطوبت در تهویه مطبوع به معنای حذف کامل رطوبت در یک فضا میباشد‌؟ رطوبت چگونه باعث افت کیفیت هوا و آسیب رسانی به اثاث موجود در فضا میشود‍؟ شاخص‌های کنترل رطوبت در تهویه مطبوع چیست‌؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کنترل رطوبت در تهویه مطبوع با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌…

نگاهی بر کنترل رطوبت در تهویه مطبوع

مکانهایی مثل چاپخانه‌ها و موزه‌ها مکانهایی هستند که شدیدا باید از نظر رطوبت کنترل شوند‌. چون رطوبت در مکانی مثل چاپخانه منجر به فساد کاغذ و آسیب رسانی به قطعات و حتی جوهر‌های چاپی میشود‌. در موزه‌ها با توجه به اینکه ممکن است یک نسخه از آثار باستانی به جا مانده باشد‌؛ رطوبت باید کنترل شود چون میتواند در آثار باستانی سفالی منجر به شکستگی و تغییر رنگ‌، آثار پارچه‌ای منجر به پوسیدگی و بید زدن آن و در آثار فلزی منجر به زنگ زدگی و خوردگی شود‌. بطور کلی برای کنترل رطوبت باید در بار جزئی رطوبت زدایی حرفه‌ای باشید‌.

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع برای بار جزئی به چه معناست‌؟

عده ای بر این باورند که سیستم‌های رطوبت‌گیر توسط دما کنترل میشوند ولی در واقع رطوبت زدایی وابسته به سیستم و استراتژی کنترل در آن فضا باید مورد استفاده قرار گیرد‌. برای مثال یکسری سیستم‌های حجم ثابت مثل پکیج روفتاپ و یا فن کویل‌ها بدون بار سرمایشی هستند که میتوانند فضا را با یک مقدار ثابتی از نظر هوایی تغذیه کنند‌. اما در سیستم‌های هوای خشک هوای مد نظر باید با یک نقطه مقایسه شود و تنظیم گردد و بعد ظرفیت سرمایشی را با آن نقطه به تعادل برساند‌. حالا اگر فضای شما بار جزئی داشته باشد باید برای جلوگیری از سرد شدن بیش از حد‌، سیستم را طوری تنظیم کنید که هوای گرم تری را برای شما تامین کند‌.

مثلا از آب سرد برای سرمایش‌؛ از یک شیر تعدیل کننده برای تعدیل دما‌، استفاده از سیستم‌هایی با قابلیت کاهش دبی آب عبوری از کویل سرمایشی برای تنظیم دمای فضایی با بار جزئی استفاده کنید‌. اگر دستگاه شما برای انبساط کاربرد داشته باشد و کمپرسور نیز داشته باشد ( کمپرسور غیر اینورتر ) بطور منظم خاموش میشود تا از خنک شدن بیش از حد جلوگیری کند‌. پس با توجه به اینکه کمپرسور درصد کمتری را در شبانه روز کار میکند میتواند رطوبت زدایی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد‌.

این موضوع به این دلیل است که فعالیت کمپرسور برای تخلیه میعانات به سینی درین کافش نیست در الی که فن به کار خود ادامه میدهد و اینگونه رطوبت باقی مانده ری سطح کویل مجدد تبخیر میشود که باعث افزایش رطوبت میشود‌. پس در سیستم‌های cv ظرفیت رطوبت گیری تصادفی انجام میشود‌.

رطوبت گیری و کنترل رطوبت در تهویه مطبوع در سیستم خشک و بی صدا (CDQ)

این نوع از سیستم‌ها چرخ خشک کنی را با سیستم‌های سری با کویل سرمایشی قرار داده‌اند. در فرایند خشک کن بخار آب از هوای پایین جذب میشود و در سمت بازسازی به چرخ بالا دست کویل اضافه میشود‌. در ادامه کویل فرصت دوباره دارد تا بخار آب موجودی که در هوا وجود دارد را حذف کند در واقع رطوبت زدایی بدون افزایش طرفیت سرما را انجام دهد‌. البته این چرخ خشک کن‌ها در اقلیم‌های گرم و شرجی از بار نهان برخوردار هستند تا از نظر اقتصادی به صرفه عمل کنند‌.

چرخ خشک کن میتواند در کنار دستگاه هواساز با کمک کویل DX یا آبی ۲۰ تا ۳۰۰ درصد رطوبت زدایی کند‌. اینگونه کاهش ۲۰ تا ۸۰ درصدی مصرف انرژی نیز مشاهده خواهد شد‌.

با توجه به کنترل رطوبت در تهیه مطبوع اجزای دستگاه چرخ خشک کن یک قطعه بنام ماتریس دارد که از کانال‌های موازی ساخته شده‌اند‌. این کانال‌ها به سمت محور چرخش هستند که از نظر شمایل لانه زنبوری تشبیه میشوند‌. کاربرد چرخ خشک کن علاوه بر رطوبت زدایی در بازیابی آنتالپی انرژی نیز میباشد‌. در این مورد بخار آبی دیده نمیشود که بین جریان هوا و هوای برگشتی وجود داشته باشد. چرخ خشک کن در بازیابی آنتالپی وارد عمل میشود تا از گرما و رطوبت اگزاست استفاده کند تا آنتالپی انرژی را در تابستان کنترل کند‌.

کنترل رطوبت در تهویه مطبوع

آیا HVAC رطوبت را از بین می برد؟

بله، به طور کلی اعتقاد بر این است که یک واحد تهویه مطبوع فقط می تواند یک اتاق را خنک یا گرم کند. اگرچه وظیفه اصلی یک تهویه مطبوع معرفی هوای خنک است. همچنین رطوبت را از بین می برد. برای از بین بردن رطوبت لازم نیست تنظیمات آن را تغییر دهید. فرآیند خنک سازی شامل حذف و کنترل رطوبت در تهویه مطبوع و از داخل خانه است. این به عنوان تراکم نامیده می شود. از طریق کویل های اواپراتور اتفاق می افتد و بخشی از نحوه عملکرد یک تهویه مطبوع است.

چگونه رطوبت با سیستم AC کنترل می شود؟

.
.
.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مطلب به کنترل رطوبت در تهویه مطبوع اشاره شد اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برای ما بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.