کانال کشی تهویه مطبوع؛ قدم اول دریافت بازده خوب از دستگاه
کانال کشی تهویه مطبوع

کانال کشی تهویه مطبوع؛ قدم اول دریافت بازده خوب از دستگاه

کانال کشی تهویه مطبوع اولین قدم در دریافت بازده خوب از دستگاه است‌. اگر این کانال کشی اصولی نباشد ممکن است موجب اختلال در کارکرد دستگاه خواهد شد‌.

درباره‌ی کانال کشی تهویه مطبوع چه میدانید‌؟ آیا این کانال کشی‌ها میتوانند بر بازده و توان دستگاه تهویه مطبوع شما اثر گذار باشد‌؟ فکر میکنید کانال کشی در بهترین حالت چگونه میتواند کارتان را راحت‌تر کند‌؟ بطور کلی شما با کانال کشی یک مسیری را برای انتقال یا هدایت هوا تعیین میکنید که نیازمند یک مسیر بهینه و استاندارد هستید‌. پس در نتیجه اهمیت کانال کشی در کارکرد و بازده دستگاه تهویه مطبوع مشهود است‌. پس با ما همراه باشید تا درباره کانال کشی تهویه هوا بیشتر بدانید…

کانال کشی هوا ( duct work ) به چه معناست‌؟

کانال کشی هوا به معنای ایجاد مسیری برای انتقال و هدایت هوا به محفظه‌ای جهت تهویه است‌. در کانال کشی تهویه عواملی مانند متراژ محیط؛ اصطکاک، صدا؛ مقدار نشت و… مورد بررسی قرار میگیرد‌. بطوری که کانال کشی در تعادل سرمایشی و گرمایشی دستگاه تهویه مطبوع شما بسیار موثر است و با کنترل دما و کارکرد دریچه‌های این کانالها میتوان راندمان یا توان دستگاه را کنترل و گاهی افزایش داد‌.

کانال کشی تهویه مطبوع

ویژگی کانال‌های مورد استفاده در کانال کشی تهویه مطبوع

قطعا میدانید که لوله‌های که برای انتقال گاز و آب مورد استفاده قرار میگیرند؛ کانال نیستند‌. این برای این است که هوا نمیتواند در لوله جریان پیدا کند چون میتواند باعث انفجار شود‌. هوا فقط میتواند در کانال جریان پیدا کند‌؛ اینگونه وضعیت امنی ایجاد میشود‌. این کانالها ساختارو شکل‌های متفاوتی دارند که بسته با کاری که میکنند باید انتخاب شوند‌. اشکال این کانالها ممکن است گرد‌، مستطیل‌، بیضی‌، گرد گالوانیزه‌، فلکسیبل و… باشد‌. این کانالها از نظر جنس میتوانند فایبرگلاس‌، فلزات مختلف ( واکنش پذیری فلز با گاز جاری بررسی شود.)‌، پلاستیک‌های منعطف و… باشد‌. برای مثال در منازل کانال کشی تهویه هوا در کولر آبی‌ مشهود است‌.

چرا کانال کشی برای سیستم‌های تهویه مطبوع لازم است‌؟

کانال کشی تهویه هوا ( HVAC duct) در تمام محیط‌هایی که در آن فعالیتی صورت میگیرد مانند خانه؛ ساختمانهای تجاری و صنعتی و… دیده میشود‌. استفاده از کانالهای هوا برای اهداف تهویه و سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار میگیرد که در مصرف بهینه سوخت میتواند موثر باشد‌. این سیستم‌ها با دارا بودن فیلتر‌های مخصوص میتواند هوای آلوده نظیر دود سیگار‌، گرد و غبار و … را جمع آوری کند اینگونه در بهبود کیفیت هوا نقش موثر دارد‌.

انواع کانال کشی تهویه هوا

کانال کشی هوا به صورت ظاهری‌، با در نظر گرفتن سرعت انتقال هوا میتواند به چندین دسته تقسیم میشوند‌:

۱. کانالهای کم سرعت

در این دسته از کانالها سرعت انتقال هوا کم است‌. در نتیجه در این کانالها صدای ناشی از عبور هوا؛ حداقل است و گاهی هم صدایی ندارد‌. پس این مزیت میتواند در محیط‌هایی مانند بیمارستان مورد استفاده قرار بگیرند‌ تا تمرکز را در کارکنان و ساکنین نگیرد‌.

۲. کانالهای پر سرعت

در این کانالها برخلاف کانالهای کم سرعت سروصدا بیشتر است چون هوا با سرعت بیشتری جریان دارد و منتقل میشود‌. این کانالها برای محیط‌هایی که در آنها در حالت عادی سروصدا زیاد است مورد استفاده قرار میگیرد؛ محیط‌هایی مانند کارخانه‌ها و…

۳. کانالهای گرد

کانالهایی با سطح مقطع گرد از این دسته کانالها هستند که از جنس آلومینیوم و گالوانیزه میتوانند باشند و در کل به دو مل اسپیرال و درز طولی تقسیم بندی میشوند‌.

۴. کانالهای چهارگوش

کانالهایی با سطح مقطع چهار گوش ( مربع یا مستطیل ) هستند که میتوانند از جنس گالوانیزه و آلومینیوم باشند که عایق بندی شده‌اند‌.

نکاتی در طراحی نقشه کانال کشی تهویه هوا

  • بررسی کنید چه مقدار کانال لازم دارید و از اندازه و طول کانال مد نظرتان اطمینان حاصل کنید‌.
  • افت فشار گاز را در بدترین حالت ممکن محاسبه کنید تا در کل کانال کشی دقتتان افزایش یابد‌.
  • بهترین و مناسبترین پلان را برای مسیر کانال کشی انتخاب کنید تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود‌.
  • در محل دریچه‌های هوا پلان مناسب را انتخاب کنید تا تهویه بصورت مطبوع صورت بگیرد‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی کانال کشی تهویه مطبوع و لزوم استفاده و انواع آن اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید و یا این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.