آیس بانک تهویه مطبوع چیست و چه کاربردی دارد‌؟
آیس بانک تهویه مطبوع

آیس بانک تهویه مطبوع چیست و چه کاربردی دارد‌؟

آیس بانک تهویه مطبوع یک سیستم ذخیره انرژی برودتی است که از دسته‌های جدید فناوری در صنعت تهویه مطبوع میباشد‌. و در کنار چیلر تراکمی کاربرد دارد‌.

درباره‌ی آیس بانک تهویه مطبوع چه میدانید‌؟ آیا مصرف اختصاصی آیس بانک تهویه مطبوع در صنعت جا افتاده است یا خیر‌؟ آیا در فرایند تولید محصولات میتوان از آیس بانک استفاده کرد‌؟ با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا درباره‌ی آیس بانک تهویه مطبوع بیشتر بدایند‌….

آیس بانک تهویه مطبوع چیست‌؟

آیس بانک در واقع یک سیستم ذخیره انرژی برودتی است که عموما این سیستم برودتی از یخ میباشد‌. این نوع از تهویه مطبوع از دسته فناوری‌های نو و جدید این صنعت است که در صنایع برودتی جایگاه خودش را به خوبی پیدا کرده‌ است و از نظر اقتصادی به صرفه عمل میکند پون میتواند مکمل چیلر تراکمی کار کند و مصرف برق را کاهش دهد‌. این نوع از سیستم‌ها در صنایع مختلف مثل صنایع غذایی در خط اول تولید کاربرد دارند.

میتوان به سادگی بیان کرد که سیستم آیس بانک تهویه مطبوع یک سیستم ذخیره انرژی گرمایی است که این کار را در دمای خیلی کم انجام میدهد‌ شاید لفظ ذخیره گرما در یک سیستمی که دارد سرما را ذخیره میکند کمی سردرگم کننده باشد‌. فیزیک دانان میدانند که سرما در علم فیزیک معنایی ندارد و در واقع سرما حسی است که در اثر نبود انرژی گرمایی یا کاهش یک انرژی گرمایی‌، حس میشود‌ که عامل آن کاهش دما میباشد‌. به همین دلیل میتوان گفت آیس بانک یک سیستم دخیره گرما در دمای پایین میباشد‌.

آیس بانک تهویه مطبوع

عملکرد اساسی آیس بانک تولید یخ است که این تولید یخ به دلیل نبود گرما انجام میشود که به دنبال آن انرژی برودتی حفظ و ذخیره میشود‌. این موضوع در صرفه جویی برق بسیار چشم‌گیر و حائز اهمیت بوده است‌. چون آیس بانک کاربرد اساسی در کنار چیلر تراکمی هوا خنک دارد و در قبال کمپرسور پر مصرف چیلر تراکمی میتواند طوری عمل کند که در مصرف برق صرفه جویی اساسی شود‌.

آیس بانک تهویه مطبوع در انواع و اقسام مدل‌های مختلف ساخته و روانه بازار شده و هر کدام کاربرد خود را پیدا کرده‌اند‌. در حال حاضر از این سیستم در صنایع غذایی مثل تولیدات لبنیات و سالن‌های پرورش قارچ بسیار رواج دارند‌. و در کل یک سیستم سرمایشی کمکی در کنار چیلر تراکمی محسوب میشود و تا حدودی آیس بانک تهویه مطبوع وارد مصارف خانگی جهت خنک سازی فضا‌ها نیز شده‌ است.

بار برودتی که در داخل ساختمان وجود دارد و یا گرمایی که از فعالیت‌های صنعتی ناشی میشود‌، از طری جریان آبی جاری در چیلر خنک میشود و جذب یموشد و در نتیجه دمای آب زیاد میشود و برای خنک شدن مجدد به چیلر برمیگردد و این سیکل به همین روند ادامه دارد‌. اما اگر یک آیس بانک در کنار این چیلر قرار بگیرد روند کاری و خنک سازی را تسریع میبخشد و بار برودتی را به سه طریق میتواند جذب کند‌. میتواند بار برودتی را به کمک خود چیلر‌، یا فقط از طریق آیس بانک جذب کند و یا یمتواند همزمان بار برودتی را با چیلر و آیس بانک جذب کند‌.

صرفه جویی در مصرف برق به کمک آیس بانک

اگر میخواهید که در مصرف برق صرفه جویی شود یا در زمان اوج چیک مصرف میخواهید تعرفه کمتری از هزینه‌های مصرف برق را دریافت کنید‌، بهتر است بار برودتی را بوسیله آیس بانک جذب کنید و در ساعات دیگر از چیلر برای تولید یخ استفاده کنید و این روش را در روزهای گرم سال بریا کاهش مصرف برق استفاده کنید‌.

آیس بانک گلیکولی چیست‌؟

یکی از رایج‌ترین نوع آیس بانک آیس بانک گلیکولی میباشد. گلیکول از خانواده الکل‌هاست که به عنوان ضد یخ در صنعت و در بازار شناخته میشود و در عین حال کاربرد ویژه‌ و گسترده‌ای دارد‌. هنگامی که میخواهیم آب را به یخ تبدیل کنیم نیاز به ماده‌ای داریم که دمای انجماد آن کمتر از دمای انجماد آب باشد تا فرایند را تسریع ببخشد‌. که این گلیکول در اینجا به ما کمک خواهد کرد‌.

آیس بانک تهویه مطبوع

بررسی اجزای آیس بانک

آیس بانک تهویه مطبوع ساختار پیچیده‌ای ندارد و اجزیا مهم و حیاتی آن مخازن و کویل‌های برودتی هستند و در کنار اینها شیر‌های کنترلی در مدار دستگاه تعبیه شده است اما در کل همان مخازن و کویل‌های برودتی به عنوان مبدل حرارتی شناخته شده‌اند‌.

مخزن یخ در این سیستم‌ها انواع گوناگونی دارد که در آیس بانک گلیکولی از نوع استوانه‌ای استاتیک میباشد و لوله‌های کویل داخل مخزن نیز از جنس فولاد یا پلی اتیلن هستند‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی آیس بانک تهویه مطبوع اشاره شد اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌. اگر در این باره اطلاعات بیشتری دارید با ما نیز به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.