اینترنت لوازم خانگی : تکنولوژی جدید در خانه های‌ هوشمند
اینترنت اشیا لوازم خانگی

اینترنت لوازم خانگی : تکنولوژی جدید در خانه های‌ هوشمند

چند سالی است که مدام خبرهایی درباره تکنولوژی جدیدی از فناوری‌های داخلی میشنویم. تکنولوژی‌هایی مانند آینه‌های هوشمند، جاروبرقی‌های ربات، لوازم آشپزخانه‌ بی‌سیم و اینترنت لوازم خانگی که به طور کلی زندگی ما را دگرگون ساخته است. در سال ۲۰۱۹ فروش اینترنت لوازم خانگی به ۱۳ میلیون دلار رسید و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲ به بیش از ۵۳ میلیارد دلار برسد.

خانه‌های هوشمند متصل به اینترنت لوازم خانگی شامل نورپردازی هوشمند، سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند، پرده‌ها، در‌ها و پنجره‌های خودکار هستند. البته همواره بحثی پیرامون اینکه آیا خانه‌های دارای اینترنت لوازم خانگی باعث بهبود زندگی مردم شده یا نه، بحثی وجود دارد.

شرکت‌های تبلیغ کننده این محصولات، بیشتر از بهبود کیفیت زندگی، از راحتی اتصال و امنیت این وسایل بحث می‌کنند ولی ما باید همواره به میزان بهبود کیفیت زندگی خود نیز توجه داشته باشیم. اما آیا یذیرش اینترنت لوازم خانگی به داخل خانه‌هایمان اجتباب ناپذیر است؟ آیا نمی‌شود بدون آن زندگی را گذراند؟

اینترنت لوازم خانگی

با وجود همه‌ی امکانات خانه‌های هوشمند، آیا تا به حال از خود پرسیده اید که با تصرف خانه‌های هوشمند توسط اینترنت لوازم خانگی چه اتفاقی برای خانه‌هایمان می‌افتد؟

خانه هوشمند و اینترنت اشیا
خانه هوشمند و اینترنت اشیا

خانه، اولین جایی است که ما هویت خود را می‌سازیم و جایگاه خود را در جهان پیدا میکنیم. نسل‌ها از پی هم میگذرند و ما می‌توانیم با نگاه به خانه‌های گذشته به ارزش‌های آنها و میزان جاه طلبیشان پی ببریم. اما خانه‌های هوشمند درباره ما چه خواهند گفت؟

خلاصه‌ای کوتاه بر تاریخچه خانه‌های هوشمند

حرکت به سمت خانه‌های اتوماتیک تقریبا از دو قرن پیش آغاز شد. با ظهور برق، برای اولین بار خانه‌های ما در طول شب‌های تاریک به روشنایی گرایید. در واقع این فناوری بود که ما را از محدودیت نور طبیعی نجات داد. بعد‌ها وسایل، مجهز به این ابزارها شدند و تقریبا تمام وسایل ما متکی بر باتری بود. به این ترتیب اولین نسل از خانه های هوشمند با اینترنت لوازم خانگی باعث بهبود عملکرد زندگی و فراهم کردن اوقات فراغت بیشتر برای انسان‌ها شد.

بدون شک این تغییرات اجتناب ناپذیر است و ما به سمت نسل جدیدی از تکنولوژی خواهیم رفت اما به چه قیمتی؟ آیا با این روش‌ها، بیشتر در معرض دید قرار نمیگیریم؟ آیا امنیت خانه شخصی خود را از دست نخواهیم داد؟

البته ممکن است انسان‌ها با پذیرش این موضوع که حریم خصوصی مدت هاست از بین رفته، اهمیتی به این ماجرا ندهند. اما باید همواره به این نکته توجه داشته باشیم که اینترنت لوازم خانگی در ازای چیزهای از دست رفته ما، چه چیز جدیدی قرار است به ما دهد؟ آیا زندگی هوشمند همان طور که در نسل‌های اول باعث بهبود شد، در حال حاضر نیز کیفیت زندگی ما را بهبود خواهد بخشید؟ بدون شک اعضای یک جامعه نقش بزرگی در این تغییر خواهند داشت.

کیفیت اینترنت لوازم خانگی بر زندگی ما

اینترنت لوازم خانگی یکی از موضوعات روز دنیا است که وقتی اسم آن را می‌شنویم در عین حال که از اهمیت آن آگاهیم اما از تاثیرات آن بر زندگی‌مان چیز کمی می‌دانیم و همواره اعداد خارق العاده‌ای از افزایش چشمگیر این وسایل در زندگی روزمره می‌شنویم. اما این اعداد فقط یک مقیاس کمی هستند و برای ما اهمیتی نخواهند داشت. در واقع چیزی که برای ما حائز اهمیت است، تاثیر این وسایل بر کیفیت و بهبود زندگی ماست.

خانه هوشمند و مزایای آن
خانه هوشمند و مزایای آن

چه چیز چیزهایی بر گسترش خانه‌های هوشمند با اینترنت لوازم خانگی تاثیرگذار است؟ مراحل اولیه تلفن هوشمند را در نظر بگیرید. چه چیزهایی باعث شده که این گوشی‌ها تا این حد گسترش پیدا کنند و امروزه در دست هر شخصی در سراسر جهان یافت شوند؟

تلفن‌های هوشمند حدود یک دهه قبل از افزایش چشمگیرشان در بازار وجود داشتند. عرضه گوشی‌های آیفون در سال ۲۰۰۷ تحولی عظیم ایجاد کرد زیرا شرکت اپل اولین شرکتی بود که تلفن را برای استفاده روزمره طراحی و وارد بازار کرد. به نظر می‌رسد تغییراتی که اپل در تلفن‌های خود ایجاد کرد، قادر به بهبود و تغییری اساسی در گوشی‌های همراه شد. اما این نکته‌ی مهم در مورد اینترنت لوازم خانگی چگونه است؟

محصولات خانه هوشمند

به نظر می‌رسد محصولات هوشمند بسیاری وجود دارد که به وسیله آنها هر روز می‌توانید با خیال راحت از خانه خود خارج شوید. با هر سیستم جدید، یک ریموت جدیدی به آن اضافه خواهد شد که توسط برنامه‌ای در موبایل شما کنترل می‌شود.

چندین سال پیش طرح های هوشمند سازی برای اتصال به باغ‌ها پیشنهاد شد. این سیستم شامل دو محصول بود یکی برای نظارت بر خاک و دیگری برای پاسخ گویی به داده‌های مختلف و در صورت لزوم آبیاری کردن باغ. با استفاده از این داده‌ها، برنامه می‌تواند به شما توصیه کند که کدام ساده‌ترین و بهترین گیاه برای کاشته شدن در باغ شماست و برای رشد آن چه چیزهایی مورد نیاز است.

به نظر می‌رسد که این محصول بسیار مفید است. اما آیا این امر به اندازه کافی ضروری است که بخواهیم به طور گسترده از آن استفاده کنیم؟ آیا باید شیوه حفظ و نگهداری از باغ‌های خود را تغییر دهیم؟ این ابزار می‌تواند نماینده‌ای برای خانه‌های هوشمند باشد. اما واقعا به چه قیمتی ؟

شخصی حدود ۱۱ ساعت از زمان خود را صرف درست کردن یک لیوان چای با کتری اینترنت دار خود کرده و حتی موفق به انجام آن نشده است زیرا مشکلی در ارتباط با سرور و اینترنت و نرم افزار آن بوده. این یکی از مشکلاتی است که اینترنت لوازم خانگی می‌تواند برای شما ایجاد کند.

اینترنت لوازم خانگی در آینده‌ای نزدیک

یک فرد را در نظر بگیرید که پس از یک هفته طولانی به خانه هوشمند دارای اینترنت لوازم خانگی خود بازمی‌گردد. ارتباط با صدای سیستم هوشمند به او نشان می دهد که امشب می‌تواند هر چیزی را بدون هیچ زحمتی سفارش دهد. او به راحتی می‌تواند غذای دلخواه خود را که توسط اجاق گاز هوشمند ساخته شده تهیه کند.

لوازم خانگی هوشمند سامسونگ
لوازم خانگی هوشمند سامسونگ

بعد از آماده شدن غذا، برای تماشای تلویزیون به اتاق نشیمن می‌رود. تلویزیون هوشمند، لیستی از فیلم‌هایی که با روحیه‌ی او سازگار است را تهیه می‌کند و او جهت رفع خستگی این هفته و تقویت روحیه خود، لیست فیلم‌های کمدی را انتخاب می‌کند.

قبل از شروع برنامه او می‌تواند لیستی از نمودار‌ها و داده‌های فعالیت و رژیم روزانه‌ خود را مشاهده کند. همچنین لیستی در مقابلش ظاهر می‌شود که به او پیشنهاد می‌دهد در طول روزهای مختلف به جای تلویزیون دیدن چه کارهای دیگری می‌تواند انجام دهد. علاوه بر این، او حتی با یک اشاره می‌تواند لیست پیام‌های دریافتیش را نیز مشاهده کند.

خانه‌های هوشمند بعدی چگونه خواهد بود؟

خانه‌های هوشمند همواره به سمت پیشرفت و توسعه بوده و دنبال راهی برای ارتباط بیشتر با کاربر می‌گردد. برای مثال در سال‌های اخیر محصولی جدید شناخته که توانسته است بسیاری از نیازهای انسان‌ها را برطرف نماید. این محصول می‌تواند دستورات خاصی را به خاطر سپرده و آنها را به طور مداوم انجام دهد. بنابراین او می‌داند که هر روز صبح باید چراغ‌ها را روشن کند، تلویزیون را برای اعلام اخبار صحبگاهی تنظیم کرده و یک فنجان قهوه نیز آماده کند.

همچنین او می‌تواند به فرمان‌های صوتی پاسخ داده و این فرصت را به شما می‌دهد تا با کمترین کار، بیشترین مدیریت را بر خانه هوشمند خود داشته باشید. امید است که با این محصولات حتی بتوانیم کارهای پیچیده‌تری مانند برنامه ریزی کردن برای زمان آینده را نیز انجام دهیم. مثلا به دستگاه هوشمند خود بگوییم “وقتی به خانه می‌‌آیم چراغ‌ها را روشن کن و فر را روی ۳۰۰ درجه تنظیم کن.”

سه نکته مهم در مورد این محصولات، صرفه جویی در مصرف انرژی، اتصال و آگاهی مناسب از سایر دستگاه‌ها و سیستمی پیچیده‌تر و جهانی‌تر است. اما به طور کلی مشکل و مسئله اصلی با این نوع از محصولات، خطر قابل توجهی است که ممکن است برای ما و محیط خانواده به همراه داشته باشند. پس باید همواره مراقب موضوعاتی از این قبیل باشیم.

منبع