ارائه راهکار‌هایی برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع
کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

ارائه راهکار‌هایی برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

دانستن راهکار‌هایی برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع با توجه به گرانی انرژی و کمبود سوخت‌های فسیلی و همچنین گرمایش زمین بسیار مهم است‌.

چگونه کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع را با بازده عالی کنترل کنیم‌؟ آیا با کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع‌، از سرمایش و گرمایش دستگاه ما کاسته میشود‌؟ آیا برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع نیاز است که قطعات و تجهیزات خاصی را در دستگاه تهویه مطبوع خود تعبیه کنیم‌؟ درباره‌ی ساعات اوج مصرف چه میدانید‌؟ با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا درباره‌ی کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع بیشتر بدانید‌….

کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع به چه معناست‌؟

بطور کلی کاهش مصرف انرژی به معنای آن نیست که تمام دستگاه‌های تهویه را به منظور کمک به کاهش مصرف به یکباره خاموش کنید‌. شما در کاهش مصرف‌، باید مصرف بی رویه و هدر رفت انرژی را کنترل کنید‌. توجه کنید که رشد اقتصادی با مصرف بهینه انرژی رابطه مستقیم دارد پس کاهش مصرف انرژی را در راستای مصرف بهینه انرژی قرار دهید‌.

علاوه بر بعد اقتصادی‌، مصرف بی رویه تمام ابعاد محیط زیست را تحت تاثیر قرار داده است‌. که این موضوع با مصرف بی رویه و بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیم منطقه‌ای و عدم عایق کاری دستگاه‌های تهویه مطبوع و از این قبیل موضوعات رابطه مستقیم دارد‌.

کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

بررسی چند راهکار برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

با این مراحل همراه شوید تا در مبلغ قبض انرژی کاهش را متوجه شوید و دورادور به جلوگیری از گرمایش و زمین و همچنین محیط زیست کمک کرده‌ باشید‌.

۱. انتخاب دستگاه با توجه به کارکرد مد نظر قبل از خرید

انتخاب صحیح دستگاه اولین قدمی است که شما برای کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع برمیدارید‌. در ابتدا توصیه میشود ظرفیت دستگاه را متناسب با اتاق و فضایی که قرار است دستگاه در آن کار کند انتخاب کنید‌. توجه کنید اگر ظرفیت کمتر را انتخاب کنید آن دستگاه برای پوشش آن فضا انرژی بیشتری را مصرف خواهد کرد پس ظرفیت ها را متناسب با فضا انتخاب کنید‌.

در موارد بعد فیلتر و عملکرد با صدا و بی صدا دستگاه است‌. بهتر است برای بازده بهتر با انرژی کمتر برای دستگاهتان یک فلیتر مناسب قرار دهید تا گرمایش و سرمایش موثر‌تری را دریافت کنید‌. و همچنین دستگاهی را انتخاب کنید که عملکرد کم صدا و بی صدا داشته باشد چون این مورد خود یکی از مواردی است که نشان میدهد دستگاهتان هدر رفت انرژی ندارد‌.

۲. تنظیم درست درجه حرارت

درجه حرارت مناسب دستگاه تهویه مطبوع شما در زمستان در حالت دریافت گرما از دستگاه بین ۱۹ تا ۲۲ درجه باشد‌. این دمای بهینه‌ی تهویه مطبوع در زمستان است که هرچه از این میزان کمتر در نظر گرفته شود‌؛ کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع چشم گیر خواهد شد‌.

درجه حرارت مناسب دستگاه تهویه مطبوع شما در تابستان در حالت دریافت سرما از دستگاه بین ۲۶ تا ۲۹ درجه باشد‌. این دمای بهینه‌ی تهویه مطبوع در تابستان است که هرچه از این میزان بیشار در نظر گرفته شود‌؛ کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع چشم گیر خواهد شد‌.

کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع

۳. کنترل دستگاه را خوب بشناسید

دستگاه‌هایی که کنترل دارند مثل کولر‌های گازی‌، را در نظر بگیرید‌. با علامت‌های + و – درج شده روی کنترل میتوانید هوای خروجی دستگاه را کم و زیاد کنید‌.

شرایط cooling، dry، dehumidification، FAN‌، heating را با توجه به شرایط آب و هوایی تنظیم کنید و توجه کنید که لازم نیست همه این موارد در آن واحد با هم فعال باشند‌.

۴. استفاده از سنسور

شما میتوانید با استفاده از سنسور از راه دور میتوانید سیستم را خاموش و روشن کنید‌. این مورد بیشتر برای دستگاه‌های روشنایی مورد استفاده قرار میگیرد. حالا اگر سیستم نوری با سیستم تهویه مطبوع ادغام شود میتوانید از راه دور نیز آن را کنترل کنید و اگر سنسور افراد را تشخیص دهند دستگاه شروع به کار میکند و در غیر اینصورت خاموش میشود‌.

۵. کنترل و نگهداری از سیستم‌های تهویه مطبوع

سرویس کردن سیستم‌ها بطور سالانه و گاهی هر شش ماه یکبار و پاک سازی آن میتوانید بازده را بدون هدر رفت انرژی افزایش دهید‌.

میتوانید قبل از راه اندازی سرمایشی و گرمایشی میتوانید دستگاهتان را از نظر عملکرد بررسی کنید‌.

فیلترهای قرار گرفته در راه واحد سرمایش و گرمایش را پاک‌سازی کنید این کار را حداقل در سال یکبار و حداکثر در ماه یکبار انجام دهید‌.

موانعی را که منجر به محبوس شدن هوا در داخل دستگاه میشوند را حذف کنید تا بطور صحیحی گردش انجام شود‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به کاهش مصرف انرژی تهویه مطبوع اشاره شد‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر در این باره اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.