پکیج پشت بامی چیست و چه کاربردی دارد‌؟
پکیج پشت بامی

پکیج پشت بامی چیست و چه کاربردی دارد‌؟

پکیج پشت بامی همانطور که از نامش پیداست دستگاه سرمایشی و گرمایشی است بر روی پشت بام قرار میگیرد‌. که دمای فضا را با توجه کانال‌کشی‌ها میتواند تنظیم کند‌.

درباره‌ی پکیج پشت بامی چه میدانید‌؟ آیا این پکیج‌ها میتوانند هم سرمایشی و هم گرمایشی عمل کنند‌؟بطور کلی این دستگاه‌ها از دسته دستگاه‌های ترکیبی هستند‌. و علاوه بر بدنه از یکسری فن کویل و لوله‌کشی و کانال کشی‌هایی ساخته شده‌اند که میتوانند در انتقال دما و هوای تازه نقش اساسی دارند‌. برای اطلاعات بیشتر با تیم تولید محتوای زرین تهویه همراه باشید…

پکیج پشت بامی چیست‌؟

همانطور که گفته شد پکیج پشت بامی دستگاهی سرمایشی و همچنین دستگاهی گرمایشی است که میتواند بر روی پشت بام‌های خانه‌ها‌، مراکز صنعتی‌، سالن‌ها‌، مجتمع‌ها و … قرار بگیرند و با مستقیما به کمک کانال‌کشی و فن کویل‌ها به تهویه مطبوع فضاها بپردازند‌. میدانید که پکیج پشت بامی یکی از دستگاه‌های ترکیبی است که از یک چیلر و هواساز ساخته شده است‌.

این دستگاه علاوه بر فن کویل یکسری اجزای دیگری دارند که میتوانند بر کیفیت هوای ورودی و خروجی کمک کنند‌. برای مثال فیلتر‌ها و تجهیزات تنظیم دما و رطوبت از دسته تجهیزات جانبی دستگاه پکیج پشت بامی هستند‌.

پکیج پشت بامی

بررسی عملکرد سرمایشی پکیج پشت بامی

اگر بخواهیم عملکرد سرمایشی را بررسی کنیم میتوانیم از اجزای دستگاه شروع کنیم‌. اگر یک پکیج پشت بامی بخواهد در خنک سازی برایمان کار کند باید در نظر داشت که هواساز این دستگاه روی بام منزل و فضا و … قرار میگیرد و چیلر دستگاه در موتورخانه یا هرجایی دورتر از هواساز قرار میگیرد.

چیلر بعد از سرد کردن آب در دستگاه‌، آن آب سرد شده را به هواساز پمپ میکند تا اب سرد در حتل گردش در دستگاه به کمک کانال‌کشی و فن کویل وارد ساختمان شوند. فرق سرمایش و گرمایش این دستگاه‌ها این است که در نوع گرمایشی یک بویلر در کنار هواساز تعبیه میشود.

اما نوع دیگر این است که در دستگاه پکیج پشت بامی چیلر و هواساز کنار هم هستند تا دیگر لازم نباشد که آب دستگاه سرد شود‌. در این شرایط یک مبرد مستقیم وارد فن کویل میشود و با دریافت حرارت از هوایی که از اطراف کویل عبور میکند‌، دمای هوا کاهش میابد و در ساختمان توزیع میشود‌.

بررسی عملکرد گرمایشی پکیج پشت بامی

اگر بخواهیم عملکرد پکیج یونیت را در موضع گرمایش بررسی کنیم میتوانیم به یک کویل حاوی مبرد اشاره کنیم‌. در این دستگاه لوله‌هایی که حاوی آب داغ هستند هم در پشت فن قرار میگیرند‌. آب داغ از دور و اطراف بویلری که در موتورخانه قرار دارد تامین میشود و به لوله‌ها فرستاده میشود‌. بعد از آن فن با فرستان و دمیدن هوا از اطراف لوله‌های داغ شده توسط آب داغ میتوانند منجر به افزایش دمای هوا شوند و این هوای گرم را به داخل ساختمان بفرستند‌.

پکیج پشت بامی

مزایای پکیج پشت بامی

  1. عدم وجود آب در حالت گرمایشی و سرمایشی: در این مدل از سیستم‌ها ابتدا محلولی بنام گلیکول و آب در چیلر سرد میشوند و بعد با لوله‌های عایق‌کاری شده و به کمک پمپ به این یونیت‌ها فرستاده میشوند‌. این مورد باعث شده که در مصرف انرژی صرفه جویی شود که این یکی از مزایای مهم دستگاه است‌.
  2. فضای مفید خاصی را اشغال نمیکند‌: با توجه به قرارگیری دستگاه بر روی پشت بام میتوان گفت فضای خاصی را اشغال نمیکند.
  3. در هنگام کار کردن بسیار صدای کم و ناچیزی دارد‌: چون این دستگاه از فضای منزل دورتر نصب شده‌، صدای موتورفن و کمپرسور‌ها و … در فضای محل سکونت شنیده نمیشود و در کل صدای کمی دارد.
  4. تامین هوای تازه از بیرون‌: این دستگاه میتواند هوای تازه را به اندازه کافی از فضای بیرن و هوای تازه دریافت کند و با تجهیزات جانبی که برایش تعبیه شده است میتواند رطوبت و دما را تنظیم کند‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی پکیج روفتاب اشاره کردیم و در ادامه به مزایی این دستگاه و عملکرد آن پرداختیم. اگر در این مورد اطلاعات بیشتری دارید با ما در میان بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید