۱۰ نشانه کاهش کیفیت هوای خانه و راهکارهای حل این مشکل
کاهش کیفیت هوای خانه

۱۰ نشانه کاهش کیفیت هوای خانه و راهکارهای حل این مشکل

گاهی اوقات درنظر گرفتن روش هایی برای بهبود و ارتقا هوای منزل ضروری است. زیرا با گسترش زندگی های شهری و آپارتمان نشینی در اکثر مناطق با کاهش کیفیت هوای خانه رو به رو هستیم. بنابراین بهتر است با مطالعه و کسب اطلاعات درست درباره عوامل موثر در هوای نامطلوب خانه و روش های حل این مشکل سطح زندگی را بهبود ببخشیم و موجب سلامتی خودمان و سایر اعضای خانواده شویم. زیرا ما ساعت های زیادی را در خانه سپری میکنیم و این محیط باید امنیت و آسایش را برای افراد به همراه داشته باشد. از این رو پیشنهاد میکنم در ادامه این محتوا از زرین تهویه با بررسی ۱۰ علت کاهش سطح کیفی هوا با ما همراه باشید…

در این محتوا ما با بررسیاستاندارد های بین المملی مربوط به کیفیت هوای منزل یا شاخص IAQ موراد مهم را طبقه بندی کنیم تا شما نیز بتوانید هر کدام از این موارد را در محیط زندگی خودتان تحلیل و آنالیز کنید.

علایم فیزیکی نشان دهنده کاهش کیفیت هوای خانه:

اولین جنبه مهم و مورد بررسی مولفه های فیزیکی میباشد. این نکات در میزان سلامتی و آسایش افراد تاثیرگذار هستند و میتوانند در کیفیت هوای خانه نیز موثر باشند.

۱: آلرژی و جاری شدن اشک چشم

یکی از مواردی که یمتواند نشان دهنده هوای نامطلوب خانه شما باشد بروز آلرژی و آبریزش چشمان میباشد. واضع است که اگر تهویه محیط شما به درستی عمل کند و از یک فیلترهوای مناسب بهره ببرد میتوانید حتی در فصل بهار و زمان گرده افشانی گیاهان نیز در آرامش و آسوده باشید. اما این علائم میتواند دلایلی همچون وجود ذرات گرد و غبار و یا آلرژی زا در محیط باشد.

۲: سردرد

در صورتی که در محیط زندگیتان از یک سیستم تهویه مناسب یا جریان هوای مطلوب بهره نبرید بدون شک دچار علائم فیزیکی همچون سردرد و یا تشدید میگرن میشوید. سپری کردن مدتی طولانی در این فضاها میتواند برای همه سنین مشکل زا باشد. وجود آلاینده هایی همچون آفت کش ها، محصولات شیمیایی، محلول های پاک کننده و یا بوی زباله میتواند بر کاهش کیفیت هوای خانه تاثیرگذار باشد.

۳: سرفه یا مشکلات تنفسی

یکی دیگر از مشکلاتی که میتواند حاصل هوی نامطلوب محیط باشد تنگی نفس، سرفه و یا مشکلات تنفسی است. که متاسفانه نشت گاز در محیط میتواند یکی از عوامل خطرناک و کشنده آن باشد.

۴: خشکی یا تحریک پوست بدن

کاهش کیفیت هوای خانه میتواند بر پوست و موی افراد نیز تاثیرگذار باشد. اگر شما مدت زیادی را در محیزی با هوای نامطلوب سپری کنید این کار متواند بر سلامت پوست تاثیرگذار باشد. بخصوص اگر پوست حساسی و مستعدی دارید ممکن است با علائمی همچون قرمزی، جوش، پوسته پوسته شدن و خشکی مواجه شوید.

۵: خستگی یا سرگیجه

این مولفه نیز یکی از مواردی است که عموما تحت تاثیر انتشار گاز مونوکسید کربن در افراد دیده میشود. نشت گاز، عدم امکان تهویه منزل و یا استفاده از لواز گرمایشی غیر استاندارد از عواملی است که باید جدید بگیرید. در ادامه پیشنهاد میکنم محتوای “بررسی مهم ترین نکات ایمنی وسایل گرمایشی” را مطالعه کنید.

عوامل کاهش کیفیت هوای خانه
عوامل کاهش کیفیت هوای خانه

علائم محیطی نشان دهنده افت کیفیت هوای خانه:

علاوه بر تاثیرات انکارناپذیری که کاهش کیفیت هوای خانه بر سلامتی انسان و سایر موجودات زنده میگذارد گاها محیط نیز میتواند درگیر مشکلاتی شود. به طوری که به مرور شاهد بروز اتفاقات آزاردهنده و جدی در محیط خانه باشید.که خسارات جدی به بار خواهند آورد. که در ادامه هب برخی از شایع ترین آنها اشاره میکنیم.

۱: تولید بوی عجیب و نامطبوع

اگر هوای خانه شما به درستی تهویه نشود میتوانید انتظار به مشام رسیدن بوهای نامطبوع را داشته باشید. این بوها میتوانند ناشی از رشد کپک، قارچ ها و… باشد که باعث بوجود آمدن بوی تلخ و تندی خواهند شد. همین عامل باعث میشود تا تنفس برای افراد ساکن در محیط بسیار سخت و ناخوشایند شود.

۲: رشد قارچ و کپک

در موارد شدیدتر اثرات کاهش کیفیت هوای خانه میتوان شاهد عوارض جانبی بزرگ و نامطلوب تر همچون کپک زدن بود. در فضاهایی با تهویه ضعیف، تاریکی بیش از حد، رطوبت بالا و عدم جریان هوای مناسب و تابش نور خورشید این امکان تا حد زیادی تشدید میشود. این مورد میتواند عاملی تاثیرگذار بر سلامت افراد باشد. و از بین بردن آنها نیز به دلیل تکثیر سریع ساده نیست.

۳: بوجود آمدن نقاط سرد یا گرم در خانه

حتما شما نیز با این مشکل مواجه شده اید که قسمت هایی از خانه بر خلاف سایر بخش ها در زمان هایی بسیار سرد و یا بسیار گرم باشد. این اختلاف دما میتواند تا حد زیادی آزاردهنده باشد. و عامل اصلی آن نیز عدم گردش هوا و یا مشکلاتی در سیستم تهویه است. برای رفع این مشکل میتوانید با تماس و مشاوره یک تکنسین ماهر به حل آن بپردازید.

۴: پراکنده شدن گرد و غبار زیاد

امروزه گرد و غبار ها یکی از اصلی ترین اعضا و مشکلات زندگی های شهری محسوب میشود. این آلاینده ها میتوانند باعث بروز مشکلات آلرژیک و یا تنفسی شود. این ذرات میتوانند آلودگی هایی ا نیز با خود همراه کنند. و در نتیجه کاهش کیفیت هوای خانه به سلامت افراد حاضر در آن صدمه بزنند.

گرد وغبار در کیفیت هوای خانه

در پایان

در این محتوا به بررسی مهم ترین نشانه های وجود هوای نامطلوب در محیط های مختلف و اثرات آن پرداختیم. و به این نتیجه رسیدیم که کاهش کیفیت هوای خانه و عدم توجه به سیستم تهویه مناسب و کارآمد برای هر فضا تا چه حد میتواند تاثیرات محیطی و فیزیکی داشته باشد. بنابراین بهره‌مندی از این دستگاه ها میتواند تا حد زیادی به تصفیه هوا، کنترل میزان رطوبت و گردش هوای محیط تاثیرگذار باشد. امیدواریم با شناخت نشانه های افت کیفیت هوای خانه بتوانید برای بهبود آن اقدام کنید. خوش حالیم که انتهای این مقاله ما را همراهی کردید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده خدمات و مشخصات ما به صفحه اصلی سایت زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.