کاربرد دریچه اسلوت در دمش و مکش هوا
کاربرد دریچه اسلوت

کاربرد دریچه اسلوت در دمش و مکش هوا

کاربرد دریچه اسلوت در دمش هوا و مکش هوای برگشت مشهود است‌. دریچه اسلوت از ضروریات یک دستگاه تهویه مطبوع است تا راندمان بهتری از دستگاه دریافت شود‌.

کاربرد دریچه اسلوت چیست‌؟ آیا دریچه اسلوت کولر فقط در فصل سرما کاربرد دارد‌؟ مزایای وجود این دریچه‌ها بیشتر است یا معایبشان‌؟ بهتر است بدانید که دریچه اسلات در اصلی‌ترین حالت دو طرفه عمل میکند و در تهویه میتواند نقش موثری داشته باشد‌. با تیم زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا درباره‌ی کارکرد این دریچه‌ها بیشتر آشنا شوید…

دریچه اسلوت چیست‌؟

اگر بخواهیم بصورت خلاصه بگوییم؛ دریچه اسلوت سازوکاری است که میتواند هوای رفت را بصورت دمش به محیط منتقل کند و هوای برگشت را بصورت مکش از محیط دور و خارج کند‌. او بطور کلی دریچه اسلات در انتقال هوا بصورت دمش و مکش وارد عمل میشود و هوا را به محیط داخل و در صورت نیاز هوا را از محیط خارج میکند‌.

در این دریچه ها جریان هوا میتواند بصورت متعادل برقرار باشد چون در پشت این دریچه اسلوت، باکسی یا جعبه‌ای تعبیه شده که به آن پلنیوم باکس میگویند که هوا در آن بصورت همگن یا به عبارتی یکنواخت و یک دست پخش شده است خود این امر باعث میشود تهویه مطبوع بدون ایراد انجام شود چون هوایی که با دمش خارج میشود؛ یکدست و همگن خواهد بود‌.

کاربرد دریچه اسلوت

چند نکته مهم در انتخاب دریچه اسلات

  • در هنگام نصب، به انطباق دریچه با پلنیوم باکس دقت شود‌.
  • به سرعت جریان هوا روی دریچه دقت کافی داشته باشید و آن را فراموش نکنید‌.
  • ارتفاع نصب دریچه با کاربرد دریچه اسلوت رابطه مستقیم دارد پس به ارتفاق نصب دقت کنید‌.
  • میزان پرتاب را در این دریچه‌ها محاسبه کنید و در انتخاب دریچه این مورد را نیز دقت کنید‌.

نگاهی کلی به ساختار دریچه اسلوت

اگر بخواهیم ساختار را بررسی کنیم میتوانیم دریچه اسلات را در دو بخش خارجی و داخلی تقسیم بندی کنیم‌. در بخش خارجی یا محیط خارجی، اسلات مانند یک قاب است که خطی و بلند طراحی میشود‌. در بخش داخلی یا محیط داخلی تعداد واحد دریچه مطرح است؛ فرض کنید بین دو فریم یک تیغه قرار بگیرد این گونه دریچه شما به ۲ شیار تقسیم شده و دو اسلوت نام میگیرد که این عدد میتواند تا ۱۰ متغیر باشد‌. بعد از واحد دریچه، در محیط داخلی دمپر هوا به چشم میخورد که این مورد برای تنظیم مقدار هوای خروجی یا ورودی تعبیه شده است که جنس آن از آلمینیوم آکسترود میباشد‌.

بررسی کاربرد دریچه اسلوت

در دهه‌های اخیر دریچه‌های اسلات الخصوص دریچه‌های خطی اسلوت در ایجاد ظاهر زیبا و دکوراتیو مناسب در محیط‌های مدرن، طرفداران خود را پیدا کرده است‌. این دریچه‌ها در لابی و راهرو هتل‌ها، آپارتمان‌های لوکس و برج‌ها و همچنین در پاساژ‌ها و سالن‌های ورزشی و تولید‌ها و ساختمان‌های تجاری به چشم میخورند‌. علت کاربرد این دریچه‌ها این است که این دریچه‌ها میتوانند در ارتفاع حداکثر‌، هوادهی مناسب تا ۵ متر را داشته باشند که بصورت دیواری و سقفی (حتی سقف کاذب ) مورد استفاده قرار گیرند‌.

مزایای استفاده از دریچه اسلوت

ویژگی‌های یک دریچه اسلوت، دقیقا برگ برنده آن حساب شده است‌. برای مثال این محصول میتواند در محیطی که نصب میشود؛ بصورت دو سر بسته، یک سر بسته یا حتی دو سر باز استفاده شود و علاوه بر این نصب این دریچه‌ها در هر محیطی حتی در کنج و با زاویه درخواه امکان‌پذیر است که این خودش اثر مستقیمی در حفظ زیبایی و عدم ایجاد ایراد در دکوراتیو میشود‌.

از مزایایی دریچه اسلوت قابلیت نصب ساده و راحت و همچنین سرعت بالا در نصب است‌ و در کنار اینها این دریچه‌های میتوانند جریان هوا را بصورت یکنواخت تنطیم کنند و بازده مناسبی را به این سبب ایجاد کنند‌. دریچه اسلات قابلیت تولید در شکل‌های منحنی و مدور و … را دارد و تعداد شکافهای خروج هوا در این دریچه‌ها میتوانند تا ۱۰ اسلوت متغیر باشد‌.

دریچه اسلوت

دریچه اسلوت را چگونه نصب کنیم‌؟

نکته در نصب دریچه اسلات این است که بدانید این دریچه‌ها را میتوان در ارتفاع ۵ متری نصب کرد؛ این گونه که اگر این ارتفاع کم و زیاد شود باید در هنگام در نظر گرفتن طول قطعات دقت کرد‌. برای مثال اگر میخواهید از دریچه قوس دار استفاده کنید و آن را در سقف نصب کنید باید انحنای موجود در سقف را در نظر بگیرید و متناسب با آن نصب را انجام دهید و حواستان باشد که دریچه اسلوت قوس دار قابلیت ساخت دمپر کشویی و پره داخلی را ندارد‌.

برای نصب دریچه اسلوت در کنج و محل زاویه‌دار چه باید کرد‌؟

برای نصب دریچه اسلات با زاویه ۹۰ درجه یا گونیا شکل باید آن را در کنج قائم سقف نصب کرد‌. اگر دریجه اسلات نا گونیا دارید یعنی دریچه ای با زاویه‌ای بیشتر از ۹۰ م کمتر از ۱۸۰ درجه‌، برای نصب آن به دنبال کنج دیوار یا سقف‌های نامیزون و شکل ناهمگون باشید‌. اگر دریچه اسلات شما عمودی به سمت داخل است آن را بهتر است بر پیشانی دیوار که سطح داخلی دو دیوار با هم برخورد دارد نصب کنید‌. و اگر دریچه اسلات عمودی رو به خارج دارید آن را دقیقا مانند دریچه اسلوت عمودی به سمت داخل نصب کنید‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی دریچه اسلوت و کاربرد دریچه اسلوت اشاره شد و در ادامه با نحوه نصب دریجه اسلات در اشکال گوناگون آشنا شدیم‌. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید ممنون میشویم که با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.