خانه های هوشمند و اینترنت لوازم خانگی
خانه های هوشمند

خانه های هوشمند و اینترنت لوازم خانگی

همان طور که در مطالب قبل گفتیم خانه های هوشمند و اینترنت لوازم خانگی جزو تکنولوژی‌هایی هستند که به تازگی وارد دنیای لوازم خانگی و منازل ما شده‌اند و سبک زندگی ما را تغییر داده‌اند. در این مطلب یه بررسی تاریخچه خانه های هوشمند و نحوه کارکرد آن ها می‌پردازیم؛ همچنین در رابطه با اتوماسیون خانگی نیز صحبت خواهیم کرد.

خانه های هوشمند از کجا شروع شدند؟

تاریخچه خانه های هوشمند
تاریخچه خانه های هوشمند

انجمن آمریکایی سازندگان خانه در سال ۱۹۸۴ اصطلاح “خانه‌های هوشمند” را برای اولین بار تصویب کردند. اما خانه های هوشمند با اینترنت لوازم خانگی در اوایل دهه ۲۰۰۰ ایجاد شدند. سپس انواع مختلفی از تکنولوژی‌های ارزان قیمت وارد خانه های هوشمند شد و به این ترتیب این خانه‌ها انتخابی مقرون به صرفه برای مشتریان محسوب می‌شدند.

چه کسی اولین خانه‌ هوشمند را اختراع کرد ؟

Echo IV اولین سیستم اتوماسیون خانگی بود که در سال ۱۹۶۶ گسترش یافت. این محصول به مصرف کنندگان اجازه می‌داد لیست خرید خود را تهیه کنند، دمای خانه را تنظیم کنند و وسایل خانه را خاموش و روشن کنند. در اواخر دهه ۶۰ آشیزخانه هوشمند به وجود آمد که حتی می‌توانست دستوالعمل‌های غذایی را تهیه کند اما این محصول به دلیل قیمت بالای آن هیچ وقت به موفقیت زیادی نرسید.

خانه های هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

نحوه کارکرد خانه هوشمند
نحوه کارکرد خانه هوشمند

خانه های هوشمند با اینترنت لوازم خانگی معمولا از طریق یک مرکز متصل به اینترنت همه‌ی دستگاه‌های منزل را کنترل می‌کنند. همچنین یک برنامه موبایل می‌تواند به خوبی خانه هوشمند شما را کنترل کند. بنابراین راه اندازی یک خانه هوشمند چالش‌های زیادی را نیز به همراه خواهد داشت زیرا همواره تعداد زیادی لوازم جانبی وجود دارد که فقط در حضور محصولات خاصی کار خود را انجام می‌دهند

منظور از اتوماسیون خانگی چیست ؟

اتوماسیون خانگی به وسیله اینترنت لوازم خانگی عبارت است از کنترل الکتریکی سیستم‌های خانگی توسط اینترنت و برای مثال این فرآیند می‌تواند شامل کنترل سیستم‌های گرمایش و روشنایی و یا حتی تنظیم و کنترل امنیت خانه شما باشد. همه‌ی این اجزا به یک مرکز اصلی متصل شدند که می‌توانند از طریق گوشی همراه شما کنترل شوند.

چه کسی خانه های اتوماسیونی را ایجاد کرد؟

اتوماسیون خانگی
اتوماسیون خانگی

Echo IV اولین سیستم اتوماسیون خانگی در جهان بود که البته هرگز به فروش تجاری گسترده نرسید. “جیم ساترلند” در سال ۱۹۶۶ اپراتور خانگی الکترونیک (ECHO) را اختراع کرد که می‌توانست دستور‌العمل‌های مختلفی را ذخیره کند، پیام‌‌ها را ارسال نماید، دمای خانه را تنظیم کند، لیستی از موادغذایی مورد نیاز تهیه کند و وسایل خانه را خاموش یا روشن کند.

اتوماسیون خانگی با استفاده از اینترنت لوازم خانگی

اتوماسیون لوازم خانگی با اینترنت اشیا، فرآیندی برای کنترل خودکار لوازم خانگی با استفاده از تکنیک‌های مختلف است. وسایل برقی و الکتریکی موجود در خانه مانند کامپیوتر، یخچال، کولر، چراغ و … به وسیله این تکنیک‌های مختلف کنترل می‌شوند.

منبع