سیستم گرمایش با بخار به چه معناست؟
سیستم گرمایش با بخار

سیستم گرمایش با بخار به چه معناست؟

سیستم گرمایش با بخار در موتورخانه‌ها بسیار رواج دارد و از سیستم‌های قوی در تامین گرمایش و رطوبت هوای منزل است‌. و برای کارکرد مناسب نیاز به مبدل حرارتی دارد‌.

درباره‌ی سیستم گرمایش با بخار چه میدانید‌؟ آیا این نوع از سیستم‌ها برای انتقال حرارت خود نیاز به لوله‌کشی دارند‌؟ سیستم گرمایش با بخار چگونه میتواند حرارت را منتقل کند‌؟ برای اطلاعات بیشتر در این زمنیه با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌…

نگاهی اجمالی به سیستم گرمایش با بخار

بطور کلی تقریبا اغلب سیستم‌های تهویه مطبوع با سیال مشخصی کار میکنند‌. اگر سیستم شما بر مبنای آب باشد با سیال آب اگر سیستم شما بر مبنای مواد شیمیایی باشد‌؛ با مواد شیمیایی مخصوص و اگر سیستم شما بر مبنای گاز باشد‌؛ میتواند با انواع گاز‌ها مثل بخار آب کار کند‌.

در سیستم گرمایش با بخار در واقع سیال شما همان آب است اما در فاز گازی قرار دارد و بصورت بخار در دستگاه شما به گردش درمیاید‌. به کمک سیال آب در فاز گازی در واقع انرژی جنبشی و یا حرارت به دستگاه وارد میشود و سیستم از نظر انرژی اینگونه تغذیه میشود‌.

حالا در اینجا بخار لازم دستگاه شما توسط بویلر یا همان دیگ بخار تامین میشود‌. و این بخار تامین شده با یکسری لوله کشی‌های خاصی که برای بخار تعبیه شده‌اند‌؛ به دستگاه‌های جانبی مثل هواساز‌، یونیت هیتر‌، فن کویل‌، کنوکتور‌، رادیاتور و… فرستاده میشود و در نتیجه این عملیات هوای درون ساختمان با یکسری لوله حاوی بخار گرم شده‌؛ تبادل گرمایشی میکنند و در نتیجه گرمایش مد نظر به محیط ساختمان تامین میشود‌.

سیستم گرمایش با بخار

حالا شاید بپرسید مبدل حرارتی اینجا چه میکند‌؟ در این لحظه که بخار داغ در دستگاه در حال جریان است در مرحله‌ای از مبدل حرارتی عبور میکند که در این لحظه میتواند آبگرم را برای مصرف تامین کند‌. در مراحل انتهایی با تغذیه بخار دستگاه‌، این بخار به مبدل‌های پوسته و لوله‌ای یا حتی فن‌کویل‌ها میرود تا آب گرم مصرفی را برای خانوار‌های ساختمان فراهم کند‌.

در نگاه کلی میتوان گفت این سیستم گرمایش با بخار در فرایند‌های صنعتی کاربرد دارند و علاوه بر اینها در آشپزخانه‌ها و رختشویی‌ها و … کاربرد دارند‌.

مزایای سیستم‌های گرمایش با بخار

مزیت سیستم گرمایش با بخار‌:

  1. بخار درون سیستم توزیع میشود اما درجه حرارت بخار در عین گردش خیلی خیلی اندک تغییر میکند و تقریبا درجه حرارت بخار در طول گردش در سیستم ثابت است‌.
  2. اجزای این سیستم‌ها قابل تعویض هستند این تعویض بدون نیاز به تخلیه و پرکردن دستگاه قابل انجام است‌. تخلیه دستگاه در هنگام تعمییر یکی از مشکلات عمده سیستم‌های آبی است.
  3. میدانید که چگالی بخار کم است پس استفاده از سیستم گرمایش با بخار در ساختمانهایی که ارتفاع زیادی دارند مثل برج‌ها توصیه میشود که اگر در این سیستم‌ها از سیستم آبی نیز استفاده شود‌؛ فشار اجماع این دو سیستم زیاد میشود‌.
  4. درجه جرارت کل سیستم میتواند با تغییر فشار یا درجه حرارت کنترل شود و این به این علت است که در بخار مد نظر‌؛ فشار و درجه حرارت استقلال ندارند‌.
  5. در این سیستم میتوان واحد‌های پایانه‌ای را بدون ایجاد تغییرات خاصی‌، حذف و یا حتی اضافه کرد‌.
  6. سیستم گرمایش با بخار نیازی به منابع انرژی خارجی اعم از پمپ ندارد چون بخار خودش انرژی جنبشی دارد و میتواند در سیستم جریان یابد‌.

کاربرد سیستم گرمایش با بخار

  • اصل استفاده این منبع در بخش‌هایی است که مقدار گرمای مورد نیاز شما بصورت ناگهانی ولی قطعه قطعه تغییر میکند‌.
  • اگر قرار باشد سیال واسطه شما مسافت طولانی را طی کند و یا ارتفاع زیادی را تامین کند قابل استفاده است چون فشار این نوع از سیستم‌ها به واسطه‌ی سیالی از جنس آب در فاز گازی‌، زیاد است‌.
  • در تهویه مطبوع کارخانه‌ها‌، رستورانها‌، ساختمان‌های تجاری‌، بیمارستانها‌، رختشویی‌ها و… مورد استفاده قرار میگیرد‌.
سیستم گرمایش با بخار

چه عواملی در سیستم‌های گرمایش با بخار موثر هستند‌؟

اثر بخار در این سیستم‌ها

بخار مازاد بر این نوع از سیستم‌ها این است که بطور کلی بر قابلیت انتقال حرارت تجهیزات مصرف کننده اثری ندارد‌. اما اگر کندانسیت وجود داشته باشد این مورد قابلیت بحث دارد‌. بطور کلی در این دستگاه‌ف آنتالپی کندانسیت در مقایسه با آنتالپی تبخیر بسیار کوچک است‌. حالا اگر کندانسیت بصورت اصولی از لوله تخلیه نشود‌؛ سرعت بالای جریان بخار منجر به حرکتش در درون سیستم‌ خواهد شد و این باعث ایجاد ضربه و سر و صدا و خرابی لوله کشی خواهد شد‌.

وجود هوا درون سیستم باعث کاهش درجه حرارت بخار خواهد شد‌. چون هوا میتواند باعث کاهش سطح انتقال حرارت شود چون سطح انتقال حرارت اشغال میشود‌. حالا اکسیژن موجود در سیستم میتواند باعث خوردگی دستگاه و بخش‌هایی که از جنس آهن و فولاد است شود‌.

حالا وجود کربن دی اکسید در دستگاه منجر به حل شدن کندانسیت میشود و اسید کربنیک در این سیستم تولید میشود که ایم ماده در لوله‌ه کشی‌ها شدیدا خورنده هستند‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به سیستم گرمایش با بخار اشاره کردیم‌. اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.