تله بخار محافظ تمام قدرت تهویه مطبوع شما
تله بخار چیست

تله بخار محافظ تمام قدرت تهویه مطبوع شما

تله بخار در دسته سیستم‌های بخار است که میتواند آبی که در خطوط تقطیر بوجود آمده‌اند را از دستگاه شما خارج میکند و تله بخار بعد از هر تبادل حرارتی در دستگاه وجود دارد‌.

درباره‌ی تله ‌بخار چه میدانید‌؟ آیا تله بخار تنها نقش محافظتی دارد‌؟ از این قطعه در چه بخش‌هایی از دستگاه‌های تهویه مطبوع قرار میگیرد‌؟ درباره‌ی نحو کارکرد تله بخار چه میدانید‌؟ با تیم تولید محتوای زرین تهویه همراه باشید تا درباره‌ی تله ‌بخار و نحوه ساخت و قرارگیری آن در تهویه مطبوع بیشتر بدانید‌….

تله بخار

تله بخار چیست‌؟

میدانید که دستگاه‌های تهویه مطبوعی که حرارت را مصرف میکنند و یا در شرایطی قرار میگیرند که کارشان تقطیر است نیاز به ساز و کاری دارند که بتوانند آب ناشی از این فعالیت را از دستگاه دور کنند تا دستگاه دچار پوسیدگی نشود‌.

پس میتوان گفت هدف از استفاده تله‌ ‌بخار در تهویه مطبوع این است که آبی را که در داخل وسایل مصرف کننده حرارت یا تقطیر است‌، بیرون کند‌. تله ‌‌بخار اجازه عبور بخار را نمیدهد ولی اجازه عبور آب را بصورت کنترل شده صادر میکند‌. اغلب تله ‌بخارها بعد از هر مرحله تبادل حرارت در دستگاه قرار گرفته‌اند‌.

تله بخارها در چه محل‌هایی از دستگاه‌های تهویه مطبوع قرار میگیرند‌؟

این قطعات پرکاربرد بعد اغلب بعد از مبدل‌، بعد از کندانسور‌، و انتهای لوله‌های اصلی بخار قرار میگیرند‌. این قطعات و جاگیری آنها بسیار حساس هستند و انتخاب مناسب آنها با تصحیح عملکرد دستگاه شما و طول عمر آن رابطه‌ی مستقیم دارد پس باید این قطعه حیاتی در جایگاه درست و صحیح نصب شود‌.

هدف از استفاده از تله ‌بخار چیست و چه وظیفه‌ای را در تهویه مطبوع دارد‌؟

تفکیک کندانس‌، هوا و کربن دی اکسید از دستگاه‌های تهویه مطبوعی که لوله کشی دارند از وظایف مهم این قطعه به حساب میرود‌. میدانید که تجمع این گاز‌هامنجر به اتلاف انرژی میرود و وقتی گرمای دستگاه مد نظر از دست میرود اصطلاحا دستگاه چگالیده میشود پس این کندانس داغ باید هرچه سریع‌تر از سیستم شما دور شود تا مشکلات احتمالی را به حداقل برسانید‌.

این منطقی است که دستگاه تهویه مطبوع شما در داخلش هوا و بخار جمع شود و البته بخشی از حجم سیستم تهویه مطبوع شما را بخار و هوا تشکیل میدهد‌. اما اگر دمای هواو بخار جاری به دمایی کمتر از بخار خالص در دستگاه افت کند‌؛ وا بصورت یک عایق عمل میکند و به سزوح لوله میچسبد و فرایند انتقال حرارت را کند میکند‌.

حالا اگر کربن دی اکسید در سیستم وجود داشته باشد باز هم بخار موجود در سیستم به سطح لوله میچسبد و انتقال حرارت کند میشود و همچنین کربن دی اکسید میتواند با واکنش دادن با بخار آب‌، اسید کربنیک تولید کند و منجر به خوردگی لوله‌ها شود‌.

بررسی انواع تله بخار در تهویه مطبوع

  • تله ترمودینامیکی
  • تله ترموستاتیکی
  • تله مکانیکی
تله بخار

۱. تله ترمودینامیکی

اساس کار تله بخار ترمودینامیکی اختلاف انرژی سینتیکی است‌. در واقع اختلاف انرژی سینتکی یا همان سرعت بین کندانس و بخار میباشد که برای عملکرد صحیح شیر مورد استفاده قرار میگیرد‌. از انواع معروف این تله‌ها تله‌های دیسکی هستند و گاهی هم تله‌های پیستونی و تپشی نیز مورد استفاده قرار میگیرند‌.

۲. تله ترموستاتیکی

اساس کار این تله‌ بخار تفاوت دما است‌. در واقع تفاوت دما بین بخار و کندانس برای این نوع از قطعه حیاتی است‌. تفاوت دما یک عامل برای بسته بودن یا باز بودن شیر محسوب میشود که تله فانوسی و دو فازی از انواع مهم تله ترموستاتیکی به شما میروند‌. تله‌های فانوسی و دو فازی اگر با کندانس یرد و بخار تشخیص داده شوند‌؛ شیر را باز میکنند و مایع را جدا میکنند‌.

۳. تله مکانیکی

اساس کار این تله بخار در واقع اختلاف دانسیته یا چگالی است‌. در واقع اختلاف چگالی بین کندانس و بخار برای تغییر یکسری موقعیت المان مورد استفاده قرار میگیرد که این موضوع میتواند به باز و بسته بودن شیر منجر شود‌. این نوع از تله‌ بخار با توجه به کارکردش با نیروی غوطه‌وری و اختلاف دانسیته میتواند دمایی نزدیک به دمای اشباع بخار را تخلیه کند‌. از انواع اینها میتوان به تله توپی شناور‌؛ شناور و اهرم‌؛ سطل وارونه‌، سطل باز و تله ترموستاتیک و شناور اشاره کرد‌.

اگر تله بخار نباشد چه اتفاقی میافتد‌؟

اگر تله بخار در دستگاه تهویه مطبوع وجود نداشته باشد یک پدیده‌ای به نام ضربه قوچ اتفاق می‌افتد‌. پدیده‌ی ضربه قوچ به این معناست که شاره‌های جاری در سیستم‌ها تغییر مسیر ناگهانی میدهند که این تغییر مسیر منجر به افزلیش فشار ناگهانی میشود که در پس این افزایش فشار شیری که در مسیر حرکت شاره وجود دارد بطور ناگهانی بسته میشود‌. زمانی که بخار درون دستگاه با سرعت بالایی در حال عبور است با حرکت و عبور از روی کندانس با تغییر راستای خود ضربه‌ای به دیواره میزند که این همان ضربه قوچ است‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید در این مقاله به چیستی تله بخار و اتفاقاتی که در صورت عدم حضور آن رخ میدهد اشاره شد‌. اگر در این باره اطلاعات بیشتری دارید نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر این مطلب بریاتان مفید بوده است نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.