جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع : تکنولوژی ها و دستاوردهای نوین
جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع

جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع : تکنولوژی ها و دستاوردهای نوین

بسیاری از صاحب‌خانه‌ها در مدت زمان کوتاهی مجبور به عوض کردن کولر گازی های خود می شوند و این به دلیل آن است که کولر گازی های قدیمی دارای ماده شیمیایی فریون هستند که به محیط زیست آسیب وارد می‌کنند و امروزه استفاده از این کولر گازی ها توصیه نمی‌شود. اگر شما قصد عوض کردن کولر گازی خود را دارید این بهترین زمان است که درباره جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع اطلاعات به دست آورده و با این کار علاوه بر اینکه در پول خود صرفه جویی می‌کنید، از راحتی و مناسب بودن دستگاه خود اطمنیان حاصل خواهید کرد.

در مطالب قبل در مورد کولر گازی ها و نحوه کارکرد آن ها و همچنین چند تکنولوژی جدید کولر گازی های سامسونگ را معرفی کردیم. در این مطلب سعی می‌کنیم تکنولوژی‌های جدیدی که برای سیستم های تهویه مطبوع در جهان ارائه شده است را برایتان شرح دهیم.

۱۰ تکنولوژی جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع

۱. سیستم خنک‌کننده بهتر

کولر گازی هایی را که از فریون های قدیمی استفاده شده است را تهیه نکنید (فریون، ماده شیمیایی است که باعث خروج هوای سرد از سیستم های خنک کننده می شود). همان طور که در بالا اشاره کردیم سازمان بهداشت جهانی استفاده از این نوع خنک کننده ها را به دلیل آسیبی که به لایه ی اوزون وارد میکنند، توصیه نمی کند.

۲. بازده بیشتر انرژی

SEER معیاری است که بیشترین بازده خنک کنندگی کولر گازی را براساس ایده آل‌ترین سیستم های تهویه مطبوع، اندازه گیری می‌کند. کولر گازی های امروزی برای این معیار، امتیازی در بازه ۱۳ (برای کمترین بازدهی) تا ۲۵ (بیشترین بازدهی) را به خود اختصاص می‌دهند. حدود ده تا پانزده سال پیش (زمانی که کولر گازی قدیمی شما ساخته شده) این امتیاز چیزی بین ۹ تا ۱۰ بوده است و مسلما به مرور زمان بازدهی کولر گازی کاهش می‌یابد پس کولر گازی کنونی شما بازدهی حدود ۷ تا ۸ را داراست. پس اگر شما کولر گازی خود را تعویض کنید، با بازدهی بیشتر دستگاه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهید کرد.

۳. فن‌های بهتر

در گذشته فن‌های کولر گازی فقط در یک سرعت ثابت توان چرخیدن داشت اما امروزه جدیدترین سیستم ‌های تهویه مطبوع ، فن هایی با قابلیت های چرخش در سرعت های متفاوت را پیشنهاد می دهد. این فن ها برای روزهای بسیار گرم توانایی چرخش در سرعت بالا و برای روز های خنک تر توانایی چرخش در سرعت های پایین را دارند و این بدان معناست که از این طریق انرژی کمتری مصرف می‌شود و صدای کمتری نیز تولید می‌شود!

۴. کمپرسورهای بهتر

کمپرسورها قلب سیستم های تهویه مطبوع محسوب می‌شوند. سیستم های قدیمی شما فقط یک حالت ثابت برای کمپرسورها دارند که می توانند در بیشترین ظرفیت خود فعالیت داشته باشند. کمپرسورهای قدیمی صدای زیادی داشته و قادر به کنترل رطوبت هوا نیستند و برق زیادی نیز مصرف می‌کنند. تکنولوژی‌های جدید، کمپرسورهایی با قابلیت‌های متفاوت را عرضه کرده است. مثلا کمپرسورهای دو حالتی که می‌توانند در صورت نیاز با کمترین ظرفیت خود فعالیت داشته باشند و یا کمپرسورهایی که با بیشترین ظرفیت خود، بدون ایجاد کوچکترین سر و صدایی و با کنترل کردن رطوبت هوا به فعالیت خود میپردازند.

۵. کانال‌بندی بهتر

کانال‌های عبور هوا در سیستم‌های تهویه قدیمی شما احتمالا از ورقه های فلزی است که دوام بالایی دارد ولی سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند و عایق گرما و سرما نیست پس بازدهی خوبی نیز ندارد.

سیستم های تهویه مطبوع جدید ، کانال‌هایی از جنس پشم شیشه و یا فیبر دارند که صدای کمتری ایجاد می‌کند و بازدهی انرژی بالاتری دارد. حتی برخی از انواع آنها می‌توانند آلاینده‌های موجود در مجاری هوایی را به دام بندازند.

۶. کنترل بهتر صدای خروجی

اگر از سر و صدای زیادی که سیستم های تهویه مطبوع برای شما ایجاد میکند خسته شده اید به احتمال زیاد سیستم شما از نوع بسیار قدیمی است که حدود ۸۰ دسی بل شدت صوت ایجاد می کند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم، تکنولوژی های جدید باعث ایجاد کولر گازی هایی با سر و صدای کمتر شده که بعضی از انواع آن ها فقط حدود ۴۰ دسی بل صوت تولید می‌کنند.

۷. کنترل بهتر

جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع ، پیشرفت‌های زیادی در کنترل دما و رطوبت داشته اند. اگر بعد از ترک منزل فراموش کرده اید که سیستم خود را خاموش کنید و یا در جلسه ای رسمی احتیاج به سرمای بیشتری برای محیط دارید، ترموسفرهای هوشمند این امکان را فراهم کرده اند که از طریق تلفن همراه خود و در کمترین زمان ممکن کولر گازی خود را کنترل کنید.

سنسورها نیز می‌توانند به طور خودکار میزان دما، رطوبت و حتی کربن دی اکسید محیط را اندازه گیری کرده و براساس آن کولر گازی را تنظیم نمایند.

۸. داکتها و لوله‌های کمتر

جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع ، اسپلیت هایی را عرضه کرده اند که قادر به سرد کردن محیط بدون استفاده از داکت‌ها و لوله‌های پیچیده می‌باشند. این دستگاه به جای داشتن یک یونیت بزرگ با انشعاب های مختلف، از چند یونیت کوچک در هر اتاق تشکیل شده است.

۹. منطقه‌بندی بهتر

خانه‌های بزرگ معمولا مشکل گرم شدن یا سرد شدن مناسب همه‌ی قسمت‌های منزل خود را دارند. قسمت‌های مختلف در منزل و یا محل کار میزان گرما و یا سرما متفاوتی را نیاز دارد. برای مثال اتاق خواب در منزل باید محل گرمی برای استراحت کودکان و همچنین سالن پذیرایی محل خنک تری برای دورهمی ها باشد. و یا در محل کار اتاق کامپیوتر و کنفرانس باید دمای پایین تری نسبت به فضای کار کارمندان داشته باشد.

تکنولوژی جدید سیستم های تهویه مطبوع این مشکل را با منطقه بندی مناسب هر ناحیه از منزل برطرف نموده و حتی می‌تواند هم زمان در قسمتی گرما و در قسمتی سرما ایجاد کند.

۱۰. تشخیص بهتر

جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع با کامپیوتر کنترل می‌شوند و می‌تواند فواید زیادی را با خود به همراه داشته باشند.

مثلا اگر مشکلی برای دستگاه شما ایجاد شد، تعمیرکار می‌تواند به دستگاه متصل شود و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کند. حتی در بعضی مواقع این امکان برای شرکت سازنده کولر گازی شما وجود دارد که مشکل را تشخیص دهد و آن را تعمیر کند. این قابلیت می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به روند تعمیر دستگاه و صرفه جویی در زمان شود.

جدیدترین نوآوری های سیستم های تهویه مطبوع

کولر گازی هایی که از نیروی یخ استفاده می‌کنند

در زمان‌های گذشته یخ برای سرد کردن استفاده می‌شد. امروزه شرکتی در کالیفرنیا از یخ برای سرد کردن خانه ها با کمترین انرژی ممکن استفاده می‌کند.

کولر گازی هایی که از انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند

یک شرکت استرالیایی سردکننده هایی تولید کرده است که از پنل‌های خورشیدی و در صورت نیاز از گازهای طبیعی استفاده می‌کنند. این تکنولوژی جدید در ساخت کولر گازی ها، باعث کاهش مصرف انرژی اکتریسیته شده و عمر کولر گازی ها را نیز افزایش می‌دهد.

کولر گازی هایی که از انرژی زمین گرمایی استفاده می‌کنند

استفاده از انرژی زمین گرمایی، تکنولوژی جدیدی در سیستم های تهویه مطبوع نمی‌باشد و در حقیقت تکنولوژی محبوبی در بعضی از کشورهای اروپایی است. این سیستم‌ها هیچ گونه سوختی مصرف نمی‌کنند و از مواد شیمیایی سرد کننده‌ای که به محیط زیست آسیب وارد می‌کند نیز استفاده نمی‌کنند.

منبع