انواع کولرهای گازی
انواع کولرهای گازی

انواع کولرهای گازی

با توجه به این که تابستان فرا رسیده است ساختمان های تجاری از اداره های کوچکتر، کافی شاپ ها و مغازه ها گرفته تا ساختمان های بزرگتر شامل اداره های چند طبقه، بیمارستان ها، رستوران ها و سوپرمارکت ها همگی به انواع مختلف واحدهای کولرهای گازی نیاز دارند. نوع واحد کولر گازی به عوامل بسیاری شامل اندازه ساختمان، تعداد واحدها، موقعیت ساختمان (از نظر خنک تر یا گرم تر بودن آب و هوا)، میزان بودجه و میزان بهره‌وری انرژی بستگی دارد. انتخاب نوع مناسب کولرگازی ممکن است گیج کننده باشد، بنابراین ما یک لیست از رایج ترین انواع کولرهای گازی موجود را برای شما تهیه کرده‌ایم تا به هنگام انتخاب اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشید.

کولرهای گازی تک اسپلیت (RAC)

کولرگازی تک اسپلیت
کولرگازی تک اسپلیت

این نوع کولرها یکی از محبوب ترین انواع کولرهای گازی برای مشاغل کوچک مانند اداره های کوچکتر، اتاق خدمتکار، کافه ها و مغازه های لباس فروشی هستند. کولرهای گازی تک اسپلیت متشکل از یک واحد داخلی و یک واحد خارجی هستند و به مجاری، که آنها را به کولرهایی مقرون به صرفه تر و کم صداتر تبدیل کند، نیازی ندارند. واحد داخلی معمولاً بر روی دیوار نصب می شود و برای خنک کردن یک اتاق یا یک محوطه مشخص از اداره مناسب است. از مزایای این نوع کولرها می‌توان به: قابلیت سرد کردن و گرم کردن، اشغال فضای کمتر و کم سر و صدا بودن اشاره کرد. این نوع کولرها به دلیل در دسترس بودن در ابعاد و مدل های مختلف و طراحی زیبا با توجه به نیاز تجاری شما قابل تطبیق هستند.

کولرهای گازی داکت اسپلیت چند موتوره (CAC)

معرفی انواع کولر گازی

کولرهای گازی کانالی قابلیت همزمان سرمایش و گرمایش را دارند و اگر محیط های تجاری بزرگ تری مانند اتاق های جراحی، رستوران‌ها و یا انبار شیر دارید، گزینه‌ مناسبی هستند. این نوع سیستم دارای یک واحد مرکزی است که در خارج نصب می‌شود و در مقایسه با استفاده از چندین سیستم تک اسپلیت، فضای بسیار کمتری اشغال کرده و همچنین ظاهر بسیار زیبا تری دارند که در واقع از مزایای آن ها به شمار می‌آید‌. در کولرهای داکت اسپلیت هوا از طریق سیستم مجاری، در تمام پریز ها و سنسورهای نصب شده در هر اتاق توزیع می‌شود.

این نوع کولرهای گازی معمولاً به علت مراحل نصب تمامی مجاری ، پیچیده تر و گران قیمت تر از کولر های گازی تک اسپلیت هستند. با استفاده از کولرهای گازی داکت اسپلیت چند موتوره شما می‌توانید یک اتاق را سردتر و یا گرم تر نگه دارید یا هم چنین می‌توانید هنگامی که در بقیه اتاق ها کولر روشن است در یک اتاق موردنظر آن را خاموش نگه دارید.

کولر های گازی نصب شده بر پشت بام

کولرگازی نصب شده بر پشت بام
کولرگازی نصب شده بر پشت بام

این نوع کولرهای گازی سیستم هایی جامع برای سرمایش و گرمایش و مورد استفاده در ساختمان‌های تجاری بزرگ‌تر و صنعتی هستند و به علت فیلترسازی هوا پیش از ورود آن به اتاق هایتان، یکی از پاک‌ترین کولرها برای سرمایش و گرمایش به شمار می‌آیند. این نوع واحدهای کولر گازی معمولا بر روی پشت بام نصب شده و برای ساختمان هایی که دیوارهای زیادی ندارند و همچنین برای گرم کردن یا خنک کردن تعداد زیادی از اتاق ها بسیار مناسب هستند. قابلیت کنترل آب و هوا یک مزیت برای این نوع کولرها به حساب می‌آید.

کولرهای تبخیری (کولرهای کویری)

این نوع کولر ها برای استفاده در مناطقی با آب و هوای خشک طراحی شده اند. سیستم خنک کننده این کولرها در هوای بیرون طراحی می‌‌شود که در آنها هوا از روی لنت های مرطوب عبور کرده و باعث تبخیر آب و سپس توزیع هوای خنک در کل خانه یا محل کار می‌شود. این نوع کولرها رطوبت درون خانه را افزایش می‌دهند، بنابراین نباید در مناطقی که رطوبت هوا زیاد است نصب شوند، زیرا هنگامی که دمای بیرون رطوبت داشته باشد، قابلیت خنک کنندگی سیستم کاهش می‌یابد.

کولرهای گازی با جریان های سرمایشی متغیر (VRF)

کولرگازی VRF
کولرگازی VRF

یکی از انواع کولرهای گازی که برای ساختمان‌های تجاری بزرگتر و صنعتی مانند کارخانه ها، هتل ها، بیمارستان ها، دفاتر چند طبقه و خانه سالمندان طراحی شده‌اند. کولرهای گازی VRF قابلیت برقراری کنترل برای هر منطقه فردی در هر اتاق و هر طبقه از ساختمان را دارند که در واقع یعنی یک اتاق می‌تواند گرم تر از سایر اتاق ها باشد و بالعکس‌. این نوع کولرها در سیستم پمپ های حرارتی و یا پمپ های بازیابی گرما موجود هستند.

سیستم پمپ های حرارتی VRF می‌توانند در هر زمان معینی در تمام مناطق گرما و یا سرما ایجاد کنند که برای مناطقی با طرح های بزرگ تر بسیار ایده آل است. در صورتی‌که سیستم پمپ‌های بازیابی حرارت VRF این قابلیت را دارند که به طور همزمان مناطق را سرد یا گرم کنند که به همین علت این نوع سیستم ها برای ساختمان های تجاری با تعداد اتاقهای فردی زیاد بسیار مناسب هستند.

امیدواریم که اطلاعات بیشتری در رابطه با کولر های گازی در اختیارتان قرار داده باشیم‌. اگر سوالات بیشتری دارید لطفاً با ما تماس بگیرید. شرکت زرین تهویه ایرانیان با سال ها سابقه در نصب و راه اندازی و خدمات مربوط به انواع کولر های گازی در خدمت شماست.

منبع