انواع دیگ موتورخانه و روش نگهداری از آنها
انواع دیگ موتورخانه

انواع دیگ موتورخانه و روش نگهداری از آنها

انواع دیگ موتورخانه از دسته ابزار و اجزا ضروری در موتورخانه‌های مرکزی بخصوص موتورخانه‌ی مجتمع‌های مسکونی بزرگ و اماکن بزرگ میباشد‌.

آیا انواع دیگ موتورخانه را میشناسید‌؟ در محافظت و نگهداری این دیگ‌ها چه اقداماتی انجام میدهید‌؟ آیا همه‌ی موتور‌خانه‌ها به انواع دیگ‌ها نیاز دارند‌؟ با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا با انواع دیگ موتورخانه بیشتر آشنا شوید‌..

دیگ موتورخانه چیست‌؟

قبل از آشنایی با انواع دیگ موتورخانه بهتر است با چیستی آن آشنا شوید‌. بطور کلی دیگ‌های موتورخانه از مخازن پرفشاری هستند که کار اصلی آنها گرم کردن آب است‌. البته از این دیگ‌ها میتوانیم برای گرمایش محیط نیز استفاده کنیم‌. توجه کنید که این دیگ‌ها خودشان به یک منبع برای جذب گرما و انرژی نیاز دارند‌ که اغلب این منابع همان مشعل‎‌های موتورخانه هستند که با سوختن گاز طبیعی مثل متان کار میکنند‌.

علاوه بر اینها مشعل‌هایی مثل مشعل‌های گازوئیلی یا مشعل‌هایی که آغشته به گاز مازوت هستند نیز کاربرد دارند‌. گاهی نیز برای برخی مصارف مثلا برای تاسیسات گرمایشی ترجیحا از بخار جهت گرم کردن آب استفاده میشود‌. مثلا در سیستم سرمایش جذبی‌، آشپزخانه‌ها‌، ضدعفونی‌ و … از بخار به جای مشعل‌های گاز سوز استفاده میشود‌.

انواع دیگ موتورخانه عمر طولانی دارند‌، راندمان دیگ‌های موتورخانه میتواند به بالای ۹۵% برسد این یعنی در گرمایش بسیار عملکرد عالی و قابل توجه‌ای دارند‌ که جهت پمپاژ نیاز به انرژی خیلی کم دارند و حتی نیاز به انرژی ندارند‌. به همین سبب میتوان گفت دیگ‌های موتورخانه از بزرگترین مصرف کننده‌های انرژی برای گرم کردن آب در حال گردش در سیستم‌های تهویه مطبوع هستند‌. البته با توجه به راندمان بالا و عمر طولانی اگر دچار خرابی یا آسیب شوند هزینه‌های زیادی را برای کاربران بوجود میاورند‌.

انواع دیگ موتورخانه

نحوه کارکرد دیگ موتورخانه چگونه است‌؟

این دیگ‌ها برای گرم کردن آب از سوختن کنترل شده‌ی انواع سوخت مثل متان‌، گازوئیل و… استفاده میکنند‌. دیگ‌ها بدون حضور مشعل‌، محفظه‌ی احتراق‌، مبدل حرارتی و کنترلها نمیتوانند کار کنند‌. کارکرد دستگاه با مشعل استارت میخورد‌. مشعل سوخت و اکسیژن را به کمک محفظه‌ی احتراق مخلوط میکند تا گرمایی که ایجاد میشود منجر به گرم شدن آب شود‌. کنترلها میتوانند‌، میزان اشتعال گاز‌ها و میزان اکسیژن جهت سوختن و فشار بخار و … را در دیگ کنترل میکند‌.

بعداز گرم شدن آب‌، آب گرم از درون لوله‌ها پمپاژ میشوند و به داخل فن کویل و تجهیزات گرمایشی و حرارتی داخل ساختمان وارد میشوند‌. حالا اگر دیگ بخار بخواهد این مراحل را طی کند بدون نیاز به منبع انرژی خارجی آب گرم را از طریق لوله‌ها از مناطق پرفشار به مناطق کم فشار میبرد و این بخار مصرفی برای گرمایش بصورت مستقیم مورد استفاده قرار میگیرد‌.

دسته‌بندی انواع دیگ موتورخانه بر چه اساسی است‌؟

  1. دما
  2. فشار
  3. نوع سوخت مصرفی
  4. روش مکش هوا
  5. اندازه
  6. تقطیر بخار آب در گازهای احتراقی
  7. ابزار مبدل حرارتی
  8. طراحی لوله

انواع دیگ موتورخانه

۱. دیگ واتر تیوب/فایر تیوب

در نوع فایر تیوب ( fire-tube ) آتش در لوله و آب در پیراموت لوله قرار دارد. و در نوع واتر تیوب ( water-tube ) آب در لوله و آتش در پیرامون لوله قرار دارند‌. این گاز‌ها یا به اصطلاح آتش‌ها در واقع با احتراق خود موجب گرم شدن آب جاری در دستگاه میشوند‌.

انواع دیگ موتورخانه

۲. دیگ فولادی

در دیگ فولادی گاز‌های احتراق در لوله‌هایی قراردارند که با آب احاطه شده‌اند که اغلب برای بخار کم فشار‌ و مصرف آب داغ مورد استفاده قرار میگیرند که انواع اندازه و سایز‌های مختلفی دارند‌. پیشنهاد میشود که برای بخش‌هایی با مصارف بخار با فشار بالا و مصارف زیاد گرمایشی بهتر است از دیگ فولادی استفاده شود‌.

۳. دیگ چدنی

از پرکاربرد‌ترین انواع دیگ موتورخانه‌، همین دیگ چدنی است‌. جایگاه این دیگ در زیر ساختمان است و انواع اشکال مختلفی دارند‌. این نوع از دیگ‌ها بسیار مستعد نشتی هستند چون به بخش‌هایی مثل واشر اتصال دارند که در اثر کهنه شدن این اتصالات‌، دیگ شما نیز دچار ایراد میشود و آسیب میبیند‌. و این آسیب میتواند در اثر شست و شو با مواد شیمیایی نیز ایجاد شود‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به انواع دیگ موتورخانه اشاره شد‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید‌ .

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.