بررسی جامع انواع فن کویل و کارکرد آنها
فن کویل

بررسی جامع انواع فن کویل و کارکرد آنها

امروزه دستگاه ها و سیستم های تهویه مطبوع گوناگونی در بازار موجود است که شما می توانید بر حسب نیاز و کارکردتان مناسب ترین نوع را برای منازل یا محیط کارتان انتخاب کنید. ممکن است شما هم تا به حال نام فن کویل (fan coil) به گوشتان خورده باشد. این دستگاه که در فصول گرم و سرد سال قابلیت تامین آسایش کاربران محیط را دارد قابلیت های فراوانی را شامل می شود که در ادامه به بررسی دقیق تر آن خواهیم پرداخت.

فن کویل چیست؟

همان طور که بالا تر هم اشاره شد فن کویل ها به عنوان یک مبدل حرارتی و برودتی شناخته می شوند. این دستگاه ها با چرخش آب سرد درون کویل و عبور دادن هوا از روی آنها باعث ایجاد سرمایش و تعادل دما در فصول گرم می شوند. و در فضا های سرد نیز با اعمال تنظیمات لازم با گردش آب گرم درون کویل بوسیله موتورخانه یا پکیج تامین می شود باد گرم ایجاد می کند. از آنجایی که این دستگاه شامل ترموستات می باشد شما می توانید دمای مطلوب و موردنظزتان را مشخص کنید تا دمای آب ورودی به سیستم تنظیم شود و شما خروجی مطلوبی داشته باشید.

نحوه عملکرد فن کویل

فن کویل برای انواع فضا ها قابل استفاده می باشد و عامل اصلی این مزیت نیز تنوع بالای مدل های موجود این سیستم می باشد که استفاده آن را برای کاربری های مختلف میسر کرده است.

مزایای fan coil

از شاخص ترین مزایای این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اجرای زیبا تر تاسیسات به دلیل عدم نیاز به کانال کشی
  • تنوع بالا و قابلیت انتخاب بر اساس نوع نیاز های محیطی
  • قابلیت اجرا در هر فضا به دلیل انعطاف پذیری بالا
  • صرفه اقتصادی و بهروری بالا
  • امکان لوله کشی کمتر
  • امکان تنظیم و کنترل دما به صورت جداگانه و دلخواه
  • سازگای و امکان فعالیت با سایر دستگاه ها همچون حرارت مرکزی و چیلر

معرفی انواع فن کویل

در این بخش به معرفی انواع مختلف fan coil و مشخصات آنها به طور خلاصه می پردازیم.

فن کویل زمینی

همان طور که از نام این دستگاه پیداست سیستم های فن کویل زمینی با قرارگیری عمودی بر روی سطح فضای درنظرگرفته شده می توانند در انواع فضا های محدود همچون مغازه ها، مراکز اداری، مسکونی و محیط های فاقد سقف کاذب که اجرای توکار سیستم ها مقدور نیست استفاده شود. با توجه به نصب و قرارگیری این سیستم در اتاق اصلی ترین ایراد آن را می توان اشغال بخشی از محیط و جلوه بصری نامطلوب می باشد.

استفاده از این سیستم برای پروژه هایی که امکان ایجاد شکاف وعبور سیستم های تاسیساتی مقدور نیست پیشنهاد می شود. همچنین به دلیل حذف هزینه های کانال کشی این سیستم کاملا اقتصادی و مقرون بصرفه می باشد. سازکار فن کویل های زمینی بر اساس مکش هوا از بخش پایینی و پخش مجدد آن از بخش بالایی دستگاه پس از اعمال تغییرات مورد نظر بر روی آن است.

فن کویل زمینی

سقفی توکار

این نوع از سیستم ها جز پز متقضی و پرطرفدار ترین سیستم های هویه برای خانه های درحال ساخت است. زیرا انتخاب درست تهویه خود بخشی از مهم ترین جزییات اجرایی پروزه های ساختمانی است. و سیستم های تهویه توکار نیز به دلیل قرارگیری در فضای خالی بین سقف کاذب آلودگی صوتی و جزییات بصری کمتری را برای کاربران فضا بهمراه دارند. تنوع در انتخاب دریچه های این سیستم می تواند از دیگر مزایای آن باشدکه در انتها به کانال کشی های مربوطه متصل می شود.

فن کویل های سقفی توکار در انواع پروژه ها از جمله مسکونی، تجاری، اداری،آموزشی و … مورد استفاده قرار میگرد. این سیستم ها بوسیله دریچه های بازدید قابلیت بازبینی و تعمیرات را به راحتی در اختیار افراد قرار می دهند.

فن کویل کانالی

کارکرد فن کویل های کانالی را می توان نسبتا مشابه نمونه های سقفی توکار دانست. این سیستم ها قابلیت پخش یکنواخت هوا در اتاق های مختلف را دار می باشد. و با توجه به حجم هوای و سر و صدای زیادی که ایجاد می کنند موقیت قرارگیری آنها در راهرو ها و حدفاصل سقف کاذب تعبیه میشود.

فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

این نوع از سیستم ها غالبا در در سیستم های تهویه مطبوع از نوع مرکزی بکار می روند و این دستگاه ها که نسبت به سایر موارد کامل تر و تکامل یافته تر هستند، در مکان هایی همچون مراکز تجاری، ادارات، واحد های مسکونی و مغازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.در کاستی های یک طرفه و چهار طرفه هیچ درچه هوادهی و یا بازدیدی درنظر گرفته نمی شود.

کاستی های یک طرفه به راحتی بر روی سقف نصب می شوند و جریان هوای یک طرفه را بوجود می آورند. این سیستم ها می توانند جایگزین های خوبی برای فن کویل های سقفی و توکار محسوب شوند. اما ممکن است یکی از معایب عمده آنها نشت آب تقطیر شده در اثر عملکرد نامناسب پمپ باشد.

کاستی های چهارطرفه ۴ جهت مختلف برای پخش هوای سرد یا گرم دارند که بدون شک از لحاظ بازدهی و قدرت مزیت جدی در برابر کاستی های یک طرفه محسوب میشود. کنترل هوا و میزان پخش آن به راحتی از طریق ریموت های این سیستم قابل نتظیم و کنترل می باشد.

فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه

سیستم های دیواری

این نوع از مدل ها از لحاظ ظاهری حدودی مشابه اسپیلت هستند. و می توانند به راحتی بر روی دیوار فضا های مختلف نصب شوند. این سیستم ها به دلیل کوچک بودن فضای محدودی را تحت پوشش قرار می دهند و برای فضا های بزرگ مناسب نیستند. کارکرد آنها بیشتر در مغازه، اتاق ها،محیز های اداری و دیگر محیط های محدود مناسب است.

مهم ترین شاخصه های انتخاب فن کویل

در حال حاضر در بخش بالایی به تعدای از پرکاربرد ترین انواع فن کویل اشاره کردیم. تنو مدل های این دستگاه می تواند انتهاب را برای شما کمی دشوار کند ازین رو حتما قبل از خرید باید اولویت و شاخصه های مهم خور را مشخص کنید تا در نهایت به خروجی بهتری دست پیدا کنید. در ادامه این بخش برخی از مهم ترین مشخصات انواع فن کویل ها را بیان می کنیم.

ظرفیت

ظرفیت فن کویل ها می تواند یکی از مهم ترین شاخصه های انتهاب انها باشد. میزان برودت و گرمایی که هر یک از این سیستم های ایجاد می کنند می تواند برای خریداران مهم باشد. به طور معمول برای محاسبه ظرفیت این دستگاه ها باید مبنا را کاردکرد دور متوسط آنها قرار داد. در این مورد فروشندگان می توانند با دادن مشاوره شما را به خوبی بر حسب مدل های موجود در بازار راهنمایی کنند.

شرایط کارکرد

بر اساس اختصای نیاز شما و نوع شرایط محیطی، متراژ فضا، شرایط محیطی و اقلیمی فضا و دیگر المان های متغیر نوع انتخاب شما می تواند متفاوت باشد.به طور مثال اگر شما می خواهید برای خانه ای که اجاره کرده اید و یا مغازه تان از سیستم های فن کویل استفاده کنید انواع پرتابل آن می توانند گزینه های خوبی برای شما باشند. اما در صورتی که برای پروژه های ساختمانی به دنبال یک دستگاه مناسب هستید گزینه های متنوع تری پیش روی شما قرار می گیرد.

میزان تولید صدا

همه افراد ار قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نوفه و آلودگی صوتی بیزار هستند. بنابراین میزان صدایی که یک سیتم تهویه تولید می کند در مواقعی می تواند بسیار مهم و حایز اهمیت باشد به قدری که ما آن را در فضا هایی همچون مراکز درمانی،مسکونی و یا آموزشی به عنوان یکی از مهم ترین المان های انتخاب درنظر می گیریم. علاوه بر خود دستگاه عامل هایی همچون معماری فضا، ارتفاع سقف، محل قرارگیری سیستم اصلی و میزان آکوستیک سازی محیط نیز از دخیل در شنیده شدن صدای سیستم تهویه محسوب می شود. که برآورد تمامی این گزینه ها نیز خالی از اهمیت نیست.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با پوشش دادن انواع فن کویل و بررسی جامع مشخصات آنها شما را با این نوع پرطرفدار از سیستم های تهویه مطبوع آشنا تر کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشدو لطفا نظراتتان را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

اگر ساکن شهر مشهد هستید می توانید با مراجعه حضوری به فروشگاه تخصصی فروش و خدمات پس از فروش زرین تهویه به راحتی خرید کنید.تا از مشاوره های ماهر ترین کارشناسان این حوزه بهره مند شوید. و یا با مراجعه به فروشگاه آنلاین ما از محصولات و انواع سیستم های تهویه مطبوع بازدید نمایید. همچنین از شما دعوت می کنیم تا برای مطالعه مقالات مرتبط بیشتر به وبلاگ زرین تهویه سر بزنید.