بررسی انواع هود آزمایشگاه و کاربرد آنها در تهویه فضای آزمایشگاه
انواع هود آزمایشگاه

بررسی انواع هود آزمایشگاه و کاربرد آنها در تهویه فضای آزمایشگاه

انواع هود آزمایشگاه بر اساس کارکرد مد نظر انتخاب میشود و هر آزمایشگاهی و هر آزمایشی به هود مخصوص خود نیاز دارد. هود یکی از موارد مهم در تهویه آزمایشگاه میباشد‌.

درباره‌ی انواع هود آزمایشگاه چه میدانید‌؟ آیا هر آزمایش نیاز به یک هود مخصوص خود را دارد‌؟ فرق هودی که برای آزمایشات میکروبی استفاده میشود با هودی که برای آزمایشات بیوشیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد در چیست‌؟ با تیم تولید محتوای زرین تهویه همراه باشید تا درباره‌ی انواع هود آزمایشگاه اطلاعات بیشتری کسب کنید و در انتخاب اشتباه نکنید‌….

هود آزمایشگاهی چیست‌؟

قبل از بررسی انواع هود آزمایشگاه بهتر است به چیستی هود در فضای آزمایشگاه بپردازیم‌. بطور کلی هودی که در آزمایشگاه مورد استفاده قرار میگیرد وسیله‌ای است که از تجمع بخارات ناشی از آزمایش جلوگیری میکند‌. تجمع این بخارات مضر است چون ممکن است این گاز‌ها قابل اشتعال باشند و یا برای تنفس افراد حاضر در آزمایشگاه سمی و سرطان‌زا باشد‌. پس هود میتواند احتمال اینکه افراد حاضر در آزمایشگاه در معرض این بخارات قرار بگیرند را کاهش میدهند‌.

به عبارتی میتوان گفت هود آزمایشگاه هوای آلوده به فعل و انفعالات شیمیایی را به خارج از محیط آزمایشگاه تخلیه میکند و برخی از هود‌های آزمایشگاهی این هوا را فیلتر میکنند و مجدد به داخل آزمایشگاه برمیگردانند‌. سیستم عملکردی ساده هود در آزمایشگاه اینگونه است که هوای آلوده را مستقیما از طریق یک مجرایی که اختصاصی طراحی شده است‌، خارج میکند که این مجرا به سیستم تخلیه مرکزی متصل است و مستقیما به خارج ساختمان راه دارد‌.

انواع هود آزمایشگاه

سیستم تخیله هود آزمایشگاهی چگونه است‌؟

هوای آلوده که همان بخارات ناشی از آزمایش هستند به خارج ساختمان فرستاده میشوند و این کار توسط یک سیستم تخلیه صورت میگیرد‌. این هود‌ها دو جز مهم و حیاتی دارند‌. یکی از این اجزای مهم همان لوله‌هایی هستند که وظیفه انتقال هوای آلوده را دارند که در واقع در این لوله‌ها هوای آلوده جریان دارد و جز مهم دیگر فن‌ها هستند که به عنوان دمنده نیز شناخته شده‌اند که وظیفه جابه‌جایی هوای آلوده در درون لوله‌ها را دارند‌.

در نصب این قطعات باید دقت لازم به خرج داده شود‌. اگر فن‌ها قرار است که با مواد سمی و خورنده در ارتباط باشند نباید در نزدیک مناطق مسکونی نصب شوند و حتی الامکان باید به نقطه تخلیه به اتمسفر قرار داده شوند‌. نقطه تخلیه به اتمسفر مکانهایی مرتغع هستند مانند پشت بام‌ها. در کنار این‌ها برای تصفیه بهتر هوا میتوانید از فیلتر کربن فعال استفاده کنید‌.

سیستم تعادلی هود آزمایشگاهی چگونه است‌؟

در انواع هود آزمایشگاه یک سیستم تعادل در نظر گرفته شده است که همان شیشه هود میباشد و جنس این شیشه اغلب از جنس پلکسی گلاس یا لمینت میباشد و این شیشه‌ها به کمک یک کابلی که از جنس استیل ضد زنگ هستند روی قرقره‌های مستقل‌ای در پشت هود قرار میگیرند پس زمانی که دکتر آزمایشگاهی برای کار با هود از یک طرف شیشه هود را بالا میبرد‌؛ سیستم تعادل در هر فضایی که باشد‌؛ محیط کاری را به راحتی کنترل و تنظیم میکند‌.

انواع هود آزمایشگاه

۱. هود شیمیایی

این هود از چندین کلاس تشکیل شده است‌.

هود کلاس ۱

این هود برای ترکیبات شیمیایی به کار میرود که سریعا تبخیر میشوند و علاوه بر آنها میتوانند برای آزمایش‌های پاتوژنی که خطر کمتری دارند نیز مورد استفاده قرار بگیرند‌. این هود یک مکنده در قسمت بالا دارد که هوای آلوده را از بالا خارج میکند‌. از نظر ایجاد آلودگی نمونه باید بگوییم که این هود نمیتواند از آلوده نشدن نمونه بصورت صدرصد جلوگیری کند اما از آلوده نشدن فردی که در حال انجام آزمایش است میتواند به خوبی جلوگیری کند‌.

هود کلاس ۲

این هود مخصوص آزمایشات کشت پروکاریوتها و یوکاریوتها میباشد که این نوع از آزمایشات باعث میشود هووای آزمایشگاه مملو از آلودگی میکروارگانیسم‌ها شود حتی این آلودگی آنقدر زیاد است که با کارکردن زیر هود هم نمیتوان تضمین کرد که نمونه آلوده نشود‌. این نوع از انواع هود آزمایشگاه مکنده‌ای در قسمت پایین دارد و در این مکنده فیلتر هپا تعبیه شده تا هووا استریل شود و عوامل میکروبی را از هوا عاری کند و در نتیجه برای جلوگیری از فشار داخل محفظه‌، خارج سازی هوا به بیرون صورت میگیرد‌.

انواع هود آزمایشگاه

هود کلاس ۳

این هود اغلب برای آزمایشات ویروسی استفاده میشود که این نمونه‌های مورد آزمایش در سطح اول برای فرد آزمایش کننده و بعد در ابعاد وسیع‌تر برای جامعه یک آلودگی خطرناک محسوب میشود پس این هود‌ها باید طوری باشد که از ورود این آلودگی به سطح جامعه جلوگیری کند‌. این هود با هوای آزاد هیچ تبادلی ندارد چون نباید هوای آلوده ناشی از نمونه‌های ویروسی وارد هوای آزاد شود‌. این هود‌ها به uv مجهز هستند که این uv میتواند سطح داخل هود شیمیایی شما را استریل میکند . در این هود شیر‌های مخصوصی تعبیه شده که این شیر‌ها در اثر نیاز میتوانند آب و گاز و خلا را نیز تامین کنند‌.

۲. هود لامینار یا هود میکروبی

از پرکاربردترین انواع هود آزمایشگاه است که برای انواع آزمایش‌های میکروبی و کشت میکروبی مورد استفاده قرار میگیرند‌. این نوع از انواع هود آزمایشگاه برای حفاظت از ایمنی کاربر و محیط آزمایشگاه؛ میتواند ۷۰% هوای داخل محفظه را بعد از گذراندن از فیلتری به نام فیلتر هپا‌، سیرکوله کند و در انتها ۳۰% هوای مورد نیاز را تامین کند که اینگونه میتواند جایگزین هوای خروجی از فیلتر اگزاست باشد‌.

این هود جریان هوا را در تمام سطح کابین هود بصورت یکنواخت پخش میکند‌. کابین این هود از جنس فایبرگلاس است که بصورت برقی و دستی و قابل تنظیم است‌. هوای خروجی آن دارای فیلتر هپا است و از عبور هر آلودگی جلوگیری میکند‌. و این هود مجهز به uv برای ضدعفونی کردن میباشد‌.

۳. هود سقفی

۴. هود بازویی

۵. هود PCR

۶. هود پاتولوژی

کاربرد انواع هود آزمایشگاه

  1. حفاظت از کاربر
  2. حفاظت از نمونه
  3. حفاظت از محیط

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مطلب به انواع هود آزمایشگاه اشاره شد‌. اگر در این مورد اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.