بررسی مزایای سیستم گرمایش از کف در کنار معایب آن
بررسی مزایای سیستم گرمایش از کف

بررسی مزایای سیستم گرمایش از کف در کنار معایب آن

گرمایش از کف از دسته سیستم‌های تهویه مطبوع نوین است که این اواخر مزایای سیستم گرمایش از کف به کاربران این اطمینان را داده که انتخاب درستی است‌.

درباره‌ی مزایای سیستم گرمایش از کف چه میدانید؟ تا حالا تجربه استفاده از این سیستم‌ها را داشته‌اید‌؟ آیا سیستم‌های گرمایشی از کف بازده بهتری در گرمایش محیط دارند‌؟ این سیستم‌ها به عنوان سیستم گرمایش کف تابشی نیز یاد میشوند که این اواخر در منازل لوکس مشاهده میشود‌. اگر میخواهید بدانید آیا استفاده از این سیستم‌ها ارزش هزینه کردن را دارد یا نه با ما همراه باشید…

گرمایش از کف به چه معناست‌؟

قبل از کشف سیستم‌های گرمایشی از کف‌، بیشتر ساختمان‌ها در گرم کردن فضایشان به استفاده از شوفاژ و رادیاتور روی آورده بودند‌. این نوع از گرمایش با رادیاتور‌، نیاز به سیستم‌های مرکزی نظیر موتورخانه دارند‌. اما سیستم‌های گرمایش از کف چگونه جایگزین شوفاژ و موتورخانه شد‌؟ بطور کلی گرمایش‌ از کف یعنی گرما از سطح زمین منتشر و در فضا پخش شود‌. اگر بخواهیم تاریخچه سیستم گرمایشی از کف را بررسی کنیم باید بگوییم که اولین بار توسط رومیان باستان کشف شد‌.

اما چرا این سیستم‌ها این اواخر پر طرفدار شده‌اند‌؟ جواب تیم زرین تهویه به شما این است که این دمای مد نظر و گرما در محیطی که این سیستم در آن تعبیه شده‌؛ بصورت یکسان است و این به دلیل این است که گرما از کف یعنی از پایین به بالا منتقل میشود‌.

مزایای سیستم گرمایش از کف

انواع سیستم‌های گرمایش از کف

  1. الکتریکی : این نوع از سیستم‌، گرمایش را از طریق سیم‌های برق منتقل و منتشر میکند‌.
  2. هیدرونیک : این نوع از سیستم‌، گرمایش را از طریق آب گرم منتقل و منتشر میکند.

اما نقطه مشترک هر دو این سیستم‌ها این است که گرما را از پایین به بالا یعنی از کف به سقف هدایت و منتشر میکنند‌.

مزایای سیستم گرمایش از کف

۱. بازده بالایی دارد

سیستم‌های گرمایشی از کف بسیار به صرفه هستند چون راندمان نسبتا بالایی نسبت به شوفاژ و رادیاتور و از این قبیل دستگاه‌های تهویه مطبوع دارند‌. البته در کنار راندمان بالای گرمایشی‌، از نظر مصرف انرژی ۳۰ درصد به صرفه تر است‌؛ یعنی ۳۰ درصد نسبت به سایر وسایل گرمایشی‌، انرژی کمتری مصرف میکنند‌.

۲‌. گرمای یکنواختی را ایجاد میکنند

سیستم‌های گرمایشی از کف این گونه‌اند که میتوانند گرما را یکنواخت در محیط منتشر کنند‌. برای مثال اگر شما در یک بخشی از اتاقی ایستاده باشید که گرمایش از کف دارد‌، یک گرمایی را تجربه خواهید کرد که در سایر نقاط اتاق نیز مشابه است‌. دقیقا بر خلاف سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری که هرچه از آن دور میشویم گرمای کمتری را حس میکنیم‌.

دلیل این یکنواختی و تفاوت در سیستم‌های گرمایش از کف با سیستم‌های گرمایشی قدیمی این است که در سیستم‌های گرمایشی قدیمی بیش از ۷۰ درصد از گرمای تولید شده با جریان فیزیکی همرفت به بالا میرود و گرما در پایین و کف فضای مد نظر به حداقل خود میرسد و این به این دلیل است که وسیله گرمایشی در یک نقطه متمرکز شده! اما گرمایش از کف بطور همزمان و یکنواخت گرما را از پایین به بالا منتشر میکند‌.

۳‌. بی سروصدا هستند‌

هنگام کار کردن این دستگاه‌ها شما متوجه هیچگونه صدای مزاحمی نظیر صدای عبور آب از لوله‌، لرزش کانال در هنگام کار کردن دستگاه و … نخواهید بود و این از شاخص‌ترین ویژگی‌های مثبت سیستم‌های گرمایشی از کف هستند‌.

۴‌. آلودگی ایجاد نمیکند‌

از مشکلات بارز استفاده از شومینه و بخاری که با گاز شهری در ارتباط هستند این است که اینها میتوانند باعث ایجاد آلودگی و گردو غبار و به مرور تیره و سیاه شدن دیوار‌ها و وسایل منزل میشود‌. اما دیگر با سیستم‌های گرمایشی از کف خبری از سیاهی نیست و استفاده از گرمایش از کف در مناطق مرطوب نظیر سرویس‌های بهداشتی و استخر‌ها‌؛ کف سریع‌تر خشک میشود و باکتری و کپک و انواع قارچها در این فضاها یافت نخواهد شد‌.

معایب سیستم گرمایش از کف

معایب سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف دو مورد دارد که میتوانیم در دسته معایب قرارش دهیم‌.

۱. پیش گرمایش ۳۶ ساعته

پیش گرمایش ۳۶ ساعته به این معناست که سیستم فقط در شروع فصل سرما با ۲۰ درجه سانتی گراد شروع به کار میکند و بعد از آن هر ۱۲ ساعت شما میتوانید تا ۵ درجه به دمای آن اضافه کنید تا در نتیجه بعد از ۳۶ ساعت‌، سیستم شما به دمای ایده‌آل مد نظرتان برسد‌. البته این مورد به دلیل این است که طول عمر دستگاه شما زیاد شود و با افزایش دمای ناگهانی شوک دمایی به دستگاه و کف زمین اتاق و فضای مد نظر وارد نشود‌.

۲. امکان اعمال تغییر در کف وجود ندارد

سیستم گرمایشی از کف اینگونه است که در ابتدای ایجاد این سیستم‌ها در کف ساختمان‌؛ از نظر دیزاین شما باید انتخاب ابدی خود را انجام دهید چون بعد از نصب این سیستم‌ها امکان اعمال تغییرات را در کف منزل نخواهید داشت‌. و اینکه در کنار این دیزاین‌هایی که گفته شد باید لوله‌های آب و گاز و … نیز با سیمان پوشانده شوند و هموار شوند در غیر اینصورت امکان کف سازی سیستم‌های گرمایشی وجود نخواهد داشت.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید‌. دراین مقاله به مزایای سیستم گرمایش از کف اشاره شد و به دنبال آن معایب سیستم گرمایش از کف نیز بیان شد‌. اگر در این موارد اطلاعات بیشتری دارید با تیم ما در میان بگذارید و اگر این مطلب برای شما مفید و کمک کننده بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.