کاربرد هواساز آبی در سرمایش و گرمایش
کاربرد هواساز آبی

کاربرد هواساز آبی در سرمایش و گرمایش

کاربرد هواساز آبی در ایام گرم سال مشهود است‌. هواسازهای آبی اغلب در دستگاه‌های تهویه مطبوع به منظور خنک سازی فضا به کار میروند‌.

درباره‌ی هواساز آبی چه میدانید‌؟ این هواساز در چه دستگاه‌هایی مشاهده میشود‌؟ نحوه عملکرد هواساز آبی چگونه است‌؟ بطور کلی هواساز از دستگاه‌هایی است که برای فضای در نظر گرفته شده میتواند جریان هوای مناسب را تامین کند‌. اگر میخواهید درباره‌ی هواساز‌ها بیشتر بدانید با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌….

منظور از دستگاه هواساز چیست‌؟

دستگاهای هواساز با نام‌های هوارسان و واحد انتقال هوا ( air handling unit ) شناخته میشوند‌. این دستگاها جهت تامین هوای مناسب جهت تهویه و ایجاد هوای تازه و همچنین تامین هوای خنک و در صورت نیاز تامین هوای گرم در دسته دستگاه‌های تهویه مطبوع ( HVAC) قرار میگیرند‌.

هواساز آبی

انواع دستگاه‎‌های هواساز

  • سقفی توکار
  • معمولی
  • هایژنیک

اهداف به کارگیری دستگاه هواساز آبی

از هدف‌های بارز دستگاه هواساز‌ آبی کنترل دماست و در کنار آن تنظیم اکسیژن و رطوبت و همچنین تصفیه هوا نیز میباشد‌. دستگاه هواساز‍‌ آبی با توجه به جو و شرایط آب و هوایی میتواند گرمایش و سرمایش را تنظیم کند و به این واسطه میتواند هوای تازه محیط را نیز تامین کند‌. تنظیم رطوبت توسط این دستگاها با در نظر گرفتن شرایط و نیاز محیط و آن فعالیت‌، بصورت رطوبت زدایی و رطوبت زنی انجام میشود‌. و در کنار همه این اهداف، تصفیه و پاکسازی محیط از آلودگی اعم از غبار و ذرات معلق از اهداف پایه‌ای استفاده از دستگاه‌های هواساز است‌.

بررسی کاربرد هواساز آبی

بطور کلی هواسازهای ابی از پرکاربردترینهای صنعت در بین تمام دستگاه‌های تهویه مطبوع هستند که میتوانند نیازهای گسترده‌ای را در دستگاه‌های تهویه برطرف کنند‌. لذا به این سبب میتواند در زمینه‌های مختلف کاربرد فراوان داشته باشند‌. اما بطور کلی هواساز آبی در محیط‌هایی مورد استفاده قرار میگیرد که بزرگ و بدون پستی و بلندی باشد چون این دستگاه غالبا به عنوان دستگاه تهویه مرکزی به کار میرود برای استفاده در فضاها بصورت تفکیکی مناسب نیست‌.

اما با توجه به حضور گسترده هواساز ‌آبی کاربرد آن در نمایشگاهایی که محیط یکپارچه و بزرگ دارند مشهود است و به همین دلایل در سالن‌های ورزشی و سالن‌های سمینار و جلسات بزرگ و فروشگاها و مراکز خرید نیز میتوانند از هواساز آبی استفاده کنند‌. به همین ترتیب از هواساز‌ آبی در اتاق‌های تمیز ( بدون گرد و غبار )‌، فضاهای مشاع مراکز خرید یا هتلها مانند راهروها‌، تالار‌های پذیرایی و رستورانها و … استفاده میشود‌.

ویژگی‌ دستگاه هواساز آبی مناسب

بررسی ظرفیت هوادهی هواساز‌ آبی برای تامین نیاز هوای تازه

در این زمینه شما نیاز دارید تا با یک سری استانداردها آشنا شوید‌. مثلا باید بدانید که هر محیطی با توجه به نوع کاربری خود چقد هوای تازه ( fresh air ) نیاز دارد‌؛ مبنا شناخت این استاندارد را میتوانید بر اساس تعداد نفراتی که قرار است در آن محیط باشند و یا متراژ فضا و حتی تعداد دفعات تعویض هوا قرار دهید‌. در نتیجه میتوانید کل حجم هوای تازه‌ای که یک محیط نیاز دارد را محاسبه کنید تا هواساز آبی مناسب را با ظرفیت هوادهی مناسب را انتخاب کنید‌. این کار را هم برای استفاده گرمایشی و هم استفاده سرمایشی باید انجام دهید‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید در این مقاله به چیستی هواساز و کاربرد هواساز آبی اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.