راهنمای راه اندازی کولر آبی برای فصول گرم سال
راهنمای راه اندازی کولر آبی

راهنمای راه اندازی کولر آبی برای فصول گرم سال

قطعا با نزدیک شدن به فصل گرما به یک راهنمای راه اندازی کولر آبی نیاز دارید‌. برخی اولین بار است که قرار است این کار را انجام دهند پس با ما همراه شوید‌.

بنظر شما چقدر به راهنمای راه اندازی کولر آبی نیاز دارید‌؟ کاملترین راهنمای کولر آبی شامل چه فاکتورهایی است‌؟ از نظر شما نوع ساده خنک کننده‌ها کدام کولر‌ها هستند‌؟ چرا راه اندازی کولر باید اصولی باشد‌؟ اصولی بودن راهنمای راه اندازی کولر آبی چه ارتباطی با طول عمر دستگاه شما دارد‌. برای استفاده از راهنمای راه اندازی کولر آبی با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌.

کولر آبی و کاربردش در زندگی ما ایرانی‌ها

بهتر از قبل از بررسی راهنمای راه اندازی کولر آبی به تاریخچه آن بپردازیم. طی دهه‌ها مشاهده میشود که با گرم شدن هوا اکثرا بر پشت بام‌ها میروند و برای خنک کردن منزل اقدام به راه اندازی کولر آبی میکنند‌. قبل تر‌ها آقایون برای بازدهی بهتر ایزوگام بالا پشت بام را به رنگ آبی درمیاورند تا خنک سازی توسط کولر بهتر شود‌. در کل برخی افراد با آگاهی لازم برای راه اندازی کولر میروند ولی برخی فقط بر اساس چیزی که از پدرانشان دیده‌اند وارد عمل میشود‌.

در کل بهتر است این کار‌ها را به کاردان بسپارید ولی اگر ترجیح میدهید این کار را خودتان انجام دهید قبل وارد عمل شدن اطلاعاتتان را نسبت به این موضوع بیشتر کنید‌. حالا این اطلاعات به منظور راه اندازی اصولی است‌. راه اندازی اصولی به عنوان راهنمای راه اندازی کولر آبی اینگونه است که باعث میشود کولر شما در مصرف آب و برق صرفه جویی کند و بازده بهاری را در خنک سازی به شما میدهد‌.

شما میتوانید از این راهنما استفاده کنید تا طول غعمر موتور و پمپ را بیشتر کنید و از شلنگ‌های آسیب دیده در زمستان آگاهی پیدا کنید و همچنین از سالم بودن شناور کولر اطمینان لازم حاصل شود‌. در غی اینصورت ممکن است در اوج گرما بدون کولر بمانید و بیشتر اذیت شوید پس بهتر است قبل از دردسر پیشگیری لازم را داشته باشید‌.

آیا هر سال نیاز است دستگاه ما سرویس شود‌؟

جواب مجموعه‌ی تولید محتوای زرین تهویه به شما بله است‌. به چند دلیل:

  • در اواخر تابستون و اوایل پاییز شما دیگر نیازی به استفاده از کولر ندارید پس عملا کولر آبی تا حدود ۷ ماه بلااستفاده باقی میماند‌. و در این بازه زمانی کولر را در انبار یا اتاق خاصی قرار نمیدهیم و در پشت بام مانده و در معرض باد و باران‌های زمستانی قرار میگیرد پس باید این موارد هر سال از کولر آبی شما پاک شود پس هر سال باید کولرتان را از آلودگی ناشی از این گرد و خاک‌ها پاک کنید‌.
  • سرویس کردن هر سال کولر باعث میشود عمر مفید دستگاه شما زیادتر شود. درسته است که هزینه هایی دارد ولی قطعا به تعمیرات و تعویض قطعات وسط زل گرما می‌ارزد‌.
  • وقتی استفاده از کولر به اتمام میرسد مقداری از آب در کف تجمع کرده که باعث ایجاد یکسری باکتری و قارچ میشود که ما اگر اینها را از بین نبریم با باد کولر این میکروارگانیسم‌ها وارد محل زندگی ما میشوند و ما را آلوده میکنند‌.

جامع‌ترین راهنمای راه اندازی کولر آبی

توجه کنید که قبل از ایمکه بخواهید کولر را روشن کنید دریچه کولر را باز کنید در غیر این صورت باعث میشود به دستگاه شما فشار وارد شود و اگر میخواهید گرد و خاک به یکباره وارد خانه نشود بهتر است که دریچه کولر را قبل از راه اندازی باز کنید و یک پارچه مرطوب را جلوی آن بگیرید تا گرد و خاک به داخل منزل وارد نشود‌.

راهنمای راه اندازی کولر آبی

۱. تعویض پوشال

در سرمای زمستان هر چه خاک و آلودگی است به جان پوشال‌ها نشسته است پس بهتر است برای جان گرفتن کولرتان و جلوگیری از آلودگی و بو و بیماری پوشال را تعویض کنید‌. دقت کنید برای دریافت جامع راهنمای راه اندازی کولر آبی در بابت تعویض پوشال باید حواستان باشد که پوشال مناسب را برای کولرتان انتخاب کنید‌. در هنگام تعویض پوشال‌، پوشال جدید را خیس کنید و بعد توری فلزی را روی آن قرار دهید و آن را سرجایش فیکس کنید‌.

۲. تعمیر موتور

موتور یک قطعه بسیار حیاتی در کولر آبی است‌ و صدر جدول راهنمای راه اندازی کولر آبی قرار دارد. گرد و خاکی که روی آن قرار گرفته است را تمیز کنید و یاتاقان را روغن کاری کنید‌. سوال اینجاست که یاتاقان کجاست‌؟ آن قسمت استوانه‌ای که میچرخد پروانه نام دارد و در محور این استوانه یک میله دیده میشود که به عنوان محور پروانه شناخته میشود این محور در دو سر وارد یک قطعه فلزی میشود که دایره‌ای شکل است که همان یاتاقان نام دارد. بر روی یاتاقان یک دریچه وجود دارد که آن را باز کنید و روغن کاری کنید.

قبل از اینکه داد بزنید و بگویید موتورو بزن (بزن روو دور کندددد ) بهتر است تسمه و پروانه را بچرخانید‌ تا کمی روان شوند و بعد موتور را روشن کنید و اگر دیدید روان میچرخد متوجه خواهید شد مشکلی ندارد اما زیاد موتور را روشن نگذارید چون کولر شما آب ندارد ممکن است آسیب برسد‌.

راهنمای راه اندازی کولر آبی

۳. تنظیم تسمه

تسمه در راهنمای راه اندازی کولر آبی بسیار مهم است. تسمه نه خیلی باید سفت باشد نه خیلی شل. اگر خیلی شل باشد حرکت موتور و پروانه به خوبی به هم منتقل نمیشود و باعث افزایش مصرف برق خواهد شد‌. تسمه را میتوانید روز حلزونی مستقر کنید.

۴. پمپ آب

پمپ در گوشه پایین قرار کولر قرار دارد که از فاکتور‌های مهم راهنمای راه اندازی کولر آبی بهش ما میرود. آن را از گرد و خاک تمیز کنید تا جریان آب در آن به خوبی صورت بگیرد‌. این قطعه خیلی زود اسیب میبیند و میسوزد پس در سرویس و تعمیر آن دقت کنید‌.

۵. شلنگ را چک کنید

در زمستان احتمال پوسیدگی و ترکیدگی شلنگ وجود دارد پس مسیر آب را در کولر دنبال کنید اگر نشتی دارد آن را آب‌بندی کنید و از شلنگ ۵ میلی متر استفاده کنید چون انعطاف بالایی دارد و خنکی بهتر و مطبوع‌تری به شما میدهد‌.

۶. تنظیم شناور

شناور باعث میشود که به اندازه کافی آب در کف کولر جمع شود. شناور قطعه‌ای پلاستیکی است و یک اهرم دارد که روی آب قرار میگیرد و با بالا امدن آب اهرم بالا میاید و جلوی دریجه ورودی آب به داخل کولر گرفته میشود‌. پس این قطعه مهم را از قلم نندازید‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به راهنمای راه اندازی کولر آبی اشاره شد. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید. اگر در این زمینه اطلاعا بیشتری دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.