معرفی ۸ روش کاربردی برای خنک کردن خانه در تابستان
خنک کردن خانه در تابستان

معرفی ۸ روش کاربردی برای خنک کردن خانه در تابستان

خنک کردن خانه در تابستان یکی از دغدغه های اصلی افراد در این فصل بشمار می آید. همان طور که می دانید ایران کشوری گرم و خشک است و اکثر مناطق در فصل تابستان هوای گرمی دارند. یکی از معضل های اصلی که در اغلب شهر ها با آن رو به رو می شویم نحوه خنک کردن منازل و تعدیل دمای فضا های مختلف خانه است. از این رو در این مقاله به ۸ راهکار موثر و کاربردی برای خنک کردن خانه در تابستان اشاره خواهیم کرد. پس در ادامه همراه ما باشید…

بررسی راهکار های موثر خنک کردن خانه در تابستان

نکات خنک کردن خانه در تابستان

۱: راه های منفوذ حرارت را مسدود کنید

پیشگیری از ورود حرارت به داخل خانه مساوی است با نیاز به صرف انرژی کمتر برای خنک کردن محیط. برای این کار بهتر است پنجره ها و دیوار های خارجی را بوسیله پرده، سایبان یا استفاده از پوشش گیاهی و درختان سایه انداز از تابش مستقیم نور آفتاب دور کنید. همچنین استفاده از رنگ های روشن و سایبان پنجره برای نما سازی ساختمان می تواند نتیجه شگفت انگیزی در عدم جذب نور آفتاب و انتقال حرارت برای خنک کردن خانه در تابستان داشته باشد.

۲: برای خنک کردن خانه در تابستان از پرده استفاده کنید

استفاده از پرده به منظور کاهش دما و خنک کردن خانه در تابستان می تواند بسیار موثر باشد. بخصوص پنجره های سمت جنوب در خانه های شمالی که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارند.

۳: بهینه سازی سیستم های روشنایی

شاید بتوان لامپ های پرمصرف و قدیمی را یکی از اصلی ترین عامل های گرم شدن خانه ها دانست. این لامپ ها با گرما زایی در طول شب همچون یک خورشید تابان کوچک باعث افزایش حرارت محیط می شوند. پس تعویض و جایگزین کردن این منابع نوری می تواند راه حلی عقلانی و هوشمندانه در طول تابستان باشد. در صورتی که فکر تعویض لامپ هایتان را ندارید، می توانید با خاموش کردن لامپ های اضافی در فضا های غیر ضروری به کاهش دمای خانه کمک کنید.

۴: پنکه های سقفی را تنظیم کنید

شاید گاهی اوقات حس کنید که پنکه سقفیتان در هنگاه کار کردن هیچ خنکی ایجاد نمی کند و علی رقم افزایش دور چرخش هیچ تاثیری ایجاد نمی شود! نکته اینجاست که شما می توانید با تغییر دور گردش این پنکه ها به حالت پاد ساعتگرد از آنها در حالت تابستانی استفاده کنید. و کاری کنید که علاوه بر گردش هوا به خنک کردن خانه در تابستان نیز کمک کنند.

نحوه خنک کردن خانه در تابستان

۵: شکاف و درز ها را ببندید

مسدود کردن یا بستن در فضاهایی که در طول تابستان از آنها استفاده نمی کنید می تواند باعث کاهش هدر رفت انرژی و در نتیجه خنک کردن خانه در تابستان در مدت زمان کمتری شود. همچنین استفاده از پرده برای پنجره ها می توند باعث کاهش تابش مستقیم نور خورشید در خانه شود.

۶: از هوای عصرگاهی استفاده کنید

شما می توانید در طول روز با بستن در و پنجره ها و استفاده از سیستم های تهویه مطبوع محیط خانه را برای انجام فعالیت هایتان خنک تر کنید. اما اگر در طول روز تمایل دارید که از هوای طبیعی برای گردش هوای منزل و استراحت دادن به سیستم های سرمایشی استفاده کنید، عصر ها بهترین زمان برای این کار است.

۷: استفاده از لوازم گرمازا را به ساعت های خاصی موکول کنید

برخی از لوازم خانگی همچون اتو یا جاروبرق می تواند در گرمایش منازل تاثرگذار باشند از این رو توصیه می شود که استفاده از این دستگاه ها را برای ساعت هایی از روز که خنک تر هستند موکول کنید.

۸: از سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی مناسب استفاده کنید

یکی از مهم ترین عواملی که باعث می شود فصل تابستان را به راحتی و آسودگی سپری کنید، استفاده از یک سیستم سرمایشی مناسب است. امروزه انواع مختلفی از سیستم های تهویه مطبوع با کارکرد های مختلف در بازار موجود است. شما باید با شناخت نیاز هایتان و اختضای شرایط محیطی مناسب ترین نوع آنها را برای منازل انتخاب کنید. ( برای آشنایی با انواع سیستم های تهویه مطبوع اینجا کلیک کنید)

خنک کردن خانه در تابستان

در پایان

در این مقاله سعی کردیم با معرفی ۸ راه حل ساده و کاربردی به شما برای فراهم کردن محیطی مطلوب و مطبوع برای خنک کردن خانه در تابستان یاری کنیم. پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سیستم های تهویه مطبوع و دستگاه های سرمایشی از وبلاگ زرین تهویه دیدن کنید. مشاهده محصولات به بخش فروشگاه سایت زرین تهویه مراجعه نمایید.