درای کولر چیست و چه ارتباطی با چیلر دارد‌؟
درای کولر

درای کولر چیست و چه ارتباطی با چیلر دارد‌؟

درای کولر قطعه‌ای است که میتواند در کنار چیلر کار کند این قطعه از نظر نوع مبرد و سیکل و کارکرد متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید‌.

درباره‌ی درای‌ کولر چه میدانید‌؟ آیا میتوان گفت درای کولر نوعی کندانسور است‌؟ سیکل گردشی درای کولر چه تفاوتی با سیکل گردشی سایر قطعات در تهویه مطبوع دارد‌؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درای کولر با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید…

درای کولر چیست‌؟

اگر بخواهیم خیلی ساده بیان کنیم‌، درای‌ کولر یک کندانسور است‌؛ به عبارتی یک کندانسور هوا خنک است اما با این تفاوت که به جای استفاده از مبرد‌؛ از سیال‌های داغی مثل اتیلن گلیکول و آب استفاده میشود. از اجزای مهم و حیاتی این کندانسور فن میباشد که این درای کولر از چند فن تشکیل شده است‌.

در درای‌ کولر سیال داغ شما در مداری بسته حرکت میکند و به کمک هوایی که فن برای دستگاه تامین میکند‌؛ سیال حرارتش را به هوای خنک میدهد و سیال خنک میشود. البته درای‌ کولر میتواند جایگزین مناسب و دقیقی برای سیستم خنک کننده تبخیری مثل برج خنک کننده باشد. میدانید که قطعه‌های تبخیری نیاز به آب دارند چون این قطعات از سیکل تبخیر تبعیت میکنند ولی با جایگزینی قطعاتی مانند درای‌ کولر دیگر نیازی به آب و مواد افزودنی دیده نمیشود چون سیکل تبخیر در این قطعه کارآمد نیست‌.

درای کولر

درای کولر چه کاربردی دارد‌؟

 1. درای کولر در موتور‌های احتراقی داخلی بزرگ در صنعت مورد اسفاده قرار میگیرد تا از رطوبت در دستگاه جلوگیری شود.
 2. از قطعاتی است که در دستگاه‌های القایی برای خنک کاری مورد استفاده قرار میگیرد‌.
 3. در انواع سیستم‌ها و دستگاه‌های صنعتی به چشم میخورد‌.
 4. در مراکز دیتا سنتر مثل چیلر‌های مخابراتی بسیار کاربرد دارند چون در این دستگاه‌ها حرارت زیادی تولید میشود‌.
 5. در تجهیزات بیمارستانی نیز کاربرد دارند و قطعات دستگاه‌های MRI را خنک سازی میکنند‌.
 6. در ایستگاه‌های تولید توان و انرژی به منظور صرفه جویی مورد استفاده قرار میگیرند‌.
 7. به عنوان قطعات جانبی در دستگاه‌های تهویه مطبوع مثل VRF ، GHP و چیلر مورد استفاده قرار میگیرد‌.

کاربرد ‌درای‌ کولر در صنایع چگونه است‌؟

 1. نیروگاه‌ها: به دو منظور خنک کاری و روانکاری مورد استفاده قرار میگیرد. مثلا در توربین و اینترکولر و … دیده میشود‌.
 2. صنایع پلاستیک: در صنعت پلاستیک باید دستگاهی باشد تا قطعات دستگاه تزریق را خنک کند که این دستگاه اغلب همان درای‌ کولر است‌.
 3. صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌: اساس کار درای‌ کولر همان خنک کاری است ولی در صنعت پتروشیمی و پالایشگاه‌ها در چگالش نیز اثر گذاری هستند‌.
 4. صنایع فولاد: در صنعت فولاد از درای‌ کولر برای خنک کردن کوره القایی و کوره قوس الکتریکی استفاده میشود‌.
 5. صنایع لاستیک: غلتک این دستگاه به کمک درای‌ کولر خنک میشود‌.
 6. صنایع نساجی: در این صنعت کاربرد عمده درای‌کولر چگالش فرایند بخار است‌.

درای کولر نسبت به سیستم‌های آبی چه مزایایی دارد‌؟

میدانید که درای ‌کولر یک سیستم هوا خنک است پس میتواند بدون آب برایتان کار کنم و خنک سازی کند‌. در نتیجه عدم نیاز به آب میتواند از مزایای این دستگاه باشد‌. از نظر نگهداری و تعمییرات و حتی تمیز کردن دستگاه بسیار به صرفه هستند چون آب با مواد افزودنی در این دستگاه دیده نمیشود‌. چون رسوب و پوسیدگی ناشی از آب و مواد شیمیایی در این دستگاه وجود ندارد نیاز به سرویس دوره‌ای نخواهد داشت‌.

از نظر موتور فن متیواند از موتور فن‌های کوپل مستقیم و بدون گیربکس و چرخ تسمه استفاده کند. برای افزایش بازده نیز میتوان از لوله‌های فین دار با اشکال منحنی با ضریب حرارت بالا استفاده کرد تا راندمان بالایی را در خنک کاری دریافت کنیم‌.

درای کولر

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی و کاربرد و مزایای درای کولر اشاره کردیم‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید. اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.