کولرگازی اینورتر چیست و چگونه کار می کند؟
کولرگازی اینورتر

کولرگازی اینورتر چیست و چگونه کار می کند؟

به کولرگازی اینورتر به عنوان یک اتومبیل در حال رانندگی در بزرگراه نگاه کنید، قبل از نشستن در اتومبیل‌تان هنگامی که در حالت سکون قرار دارید، زمانی که آماده حرکت هستید پای خود را بر روی پدال گاز قرار می دهید و سرعت‌تان به طور پیوسته بیشتر و بیشتر می‌شود تا زمانی که به سرعت دلخواه برسید.

هنگامی که به سرعت دلخواه رسیدید فشار پایتان را بر پدال سرعت کم‌ کرده به آرامی با سرعتی یکنواخت به مسیر خود ادامه می‌دهید. و تنها زمانی که می‌خواهید از شیب کمی عبور کنید یا هنگامی که باد مستقیما در جهت شما در حال حرکت است، کافیست کمی پدال سرعت را فشار دهید. در این حالت موتور ماشین کمتر کار می‌کند و در نتیجه سوخت کمتری استفاده می‌کند. کولرگازی اینورتر نیز به همین نحو عمل می‌کنند.

نحوه عملکرد کولرگازی اینورتر

این کولرها با توجه به نیاز سیستم، افزایش و یا کاهش سرعت دارند تا به درجه هوای دلخواه برسند. هنگامی که به سرعت دلخواه خود رسیدند ، می‌توانند در خروجی خود تغییرات جزئی ایجاد کنند تا تغییرات دما در طول روز، چه در حالت گرمایش و چه در سرمایش، جبران شود. این سیستم تمام مدت تلاش می‌کند تا توان ورودی مورد نیاز را به حداقل مقدار برساند.

کولرگازی غیر اینورتر یا معمولی مانند ورود به اتومبیل و قرار دادن پایتان برای چند کیلومتر بر پدال سرعت و سپس برداشتن پایتان، قراردادن پای خود برای چند کیلومتر و سپس برداشتن پایتان و…، همین روند ادامه دارد!

کولرگازی اینورتر

نمودار بالا نحوه عملکرد کولرگازی اینورتر را نشان می‌دهد. هنگامی که این کولرها روشن می‌شوند، به سرعت به دمای مورد نظر می رسند و سپس به طور خودکار خاموش یا کم می‌شوند تا دمای مورد نظر خود شما را حفظ کنند. کولرگازی اینورتر ، ورودی برق شهری (AC) را به برق فاقد نوسان (DC) تبدیل می‌کند تا امکان کنترل سرعت کمپرسور در فضای باز فراهم شود. این امر باعث می شود تا اینگونه کولرها کنترل بیشتری بر مصرف برق و ثبات دمای اتاق داشته باشند.

مزایای کولرگازی اینورتر

  • در دماهای بالاتر بسیار قابل اطمینان تر هستند.
  • دما را ثابت نگه می دارند. (بدون نوسانات به علت بالا و پایین آمدن دمای اتاق)
  • هزینه قبض برق تا ۳۰٪ کمتر است. این نوع کولرگازی ها چگالش و چکه آب کمتری دارند. (که باعث طول عمر بسیار طولانی تر می شود.)
  • بسیار بی صداتر از کولرهای غیر‌اینورتر هستند.

نحوه عملکرد کولرگازی غیراینورتر یا معمولی

حال همین سناریو را تصور کنید، به جز هنگامی که به سرعت دلخواه خود رسیدید ، پای خود را به طور کامل از پدال سرعت برمی‌دارید و اجازه می‌دهید ماشین به آرامی سرعت خود را از دست بدهد تا زمانی که در سرعت ۶۰ کیلومتر در ساعت قرار بگیرید، سپس تا سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت بگیرید و سپس تا سرعت ۶۰ کیلومتر کاهش سرعت بدهید و دوباره سرعت را افزایش دهید…….. متوجه شدید کولرگازی معمولی چگونه است؟

توقف و شروع مجدد، توانایی شما را برای رسیدن به جایی که می‌خواهید، کاهش می‌دهد و واقعا آزار دهنده است!

کولرگازی غیر اینورتر

نمودار بصورت شماتیک است. مقادیر واقعی دما با توجه به مواردی مانند دمای مورد نظر شما در مقایسه با دمای بیرون، زمان (صبح، ظهر، شب)، عایق‌بندی، درزهای در و پنجره و نصب صحیح متفاوت خواهد بود.

در نهایت تولید کولرگازی‌های غیر‌اینورتر، با ایجاد روش‌های کارآمدتر در سیستم‌های تهویه مطبوع، متوقف خواهند شد. برای کولرهایی که خیلی زود از دسترس خارج می‌شوند و برای کار کردن هزینه‌های زیادی به دنبال خواهند داشت، هزینه نکنید. پس به خودتان و طبیعت کمک کنید و مطمئن شوید که یک کولر با قابلیت تنظیم سرعت (کولرگازی اینورتر) و راندمان بالا خریداری می‌کنید و یادتان نرود که کولرگازی شما زمانی که بیشتر از آن استفاده می‌کنید، چه مقدار هزینه برایتان به دنبال خواهد داشت.

شرکت زرین تهویه ایرانیان، نمایندگی رسمی برندهای مطرح سیستم‌های تهویه مطبوع، به شما در راستای انتخاب مناسب‌ترین نوع و مدل کولرگازی مدنظرتان کمک کرده تا بتوانید بهترین خرید را تجربه نمایید.

مشاهده انواع مدل ها از اینجا

منبع