تحلیل جامع سیستم زنت،ویژگی و کاربرد های آن
سیستم زنت چیست؟

تحلیل جامع سیستم زنت،ویژگی و کاربرد های آن

سیستم های زنت که در ایران نیز به طور گسترده ساخته و مورد بهره وری قرار میگیرد مکانیزم ساده اما کارایی دارند که پاسخگوی نیاز کاربران می باشد. در این مقاله به بررسی مفید ویژگی، مزایا، معایب و کاربرد های این سیستم خواهیم پرداخت. پس پیشنهاد می کنم حتما تا انتها همراه ما باشید…

سیستم zent چیست؟

سیستم های زنت یا همان zent system از اختصار کلمات “زمستانه” ، “نیمه” و “تابستانه” می باشد. که این نام خود گویای کاربری چهارفصلی این سیستم است. پس بنابراین شما می توانید در تمامی اوقات سال بنابر نیاز از این سیستم استفاده نمایید. سیستم زنت در مدل های ایستاده،سقفی و افقی تولید و استفاده میشود. این دستگاه برای تامین برودت از مکانیز مشابیه کولر های آبی و فرایند سرمایش تبخیری بهره میگیرد. و گرمازایی آن مشابه دستگاه های هواساز از طریق دیگ آب گرم، بویلر موتورخانه یا پکیج حرارتی صورت میگیرد.

سیستم زنت

محل نصب و کاربرد های دستگاه

نصب این دستگاه ها دغدغه چندانی ندارد و شما می توانید به راحتی آن را در پشت بام، حیاط و یا در بالکن قرار دهید.و با توجه به معماری و اختضای فضا بهترین محل را برای نصب آن درنظر بگیرید.

سیستم زنت به دلیل قابلیت هایی که دارد در فضا های متنوعی مورد استفاده قرار میگیرد. ابعاد کوچک آن می تواند این سیستم را گزینه مطلوبی برای مصارف خانگی کند. سازوکار سیستم zent شبیه زیادی به دستگاه های ایرواشر دارد. با این تفاوت که آبی که درون سیستم جریان دارد به جای پاشش آب با فشار زیاد، به شکل پورد بر روی پد های سلولوزی ریخته میشود. در این سیستم به دلیل وجود این پد ها و ارتباط بیشتر آب و هوا میزان مصرف آب کاهش می یابد و حجم و سایز فطعات مربوطه نیز کوچکتر میشود.

سیستم زنت به نسبت سایر گزینه های مشابه همچون هواساز و چیلر مقرون به صرفه تر است. ازین رو برای پروژه هایی که بودجه کمتری از نظر سیستم های تهویه مطبوع در اختیار دارند پیشنهاد می شود. سوله ها و مراکز صنعتی از بهترین مکان ها برای تعبیه این دستگاه بنا به کارکرد می باشد. البته این نکته مهم را نباید نادیده گرفت که بخش هایی که از لحاظ اقلیمی هوایی مرزوب دارند برای استفاده حداکثری از پتانسیل های این دستگاه مناسب نیستند و ممکن است استفاده از آنها عمر مفید و بهره وری آنها را کاهش دهد.

مزایای سیستم زنت:

همان طور که بالاتر نیز به این مورد اشاره شد سیستم این دستگاه به گونه ای است که دستگاه کلی آن کم حجم و سبک تر از سایر موارد مشابه است. همچنین قیمت پایین و قابلیت تعویض و تعمیر ساده تر قطعات را می توان از مهم ترین محسنات سیستم zent دانست. عملکرد چهار فصل این سیستم ها می تواند امکان خوبی برای انواع پروژه ها باشد و خیال کاربران را از بابت تهیه سایر دستگاه ها راحت کند.

بعلاوه مصرف برق سیستم های زنت به علت عدم وجود کمپرسور در دستگاه کمتر است. و تنها زمانی از برق استفاده می شود که فن و پمپ دستگاه فعال باشند.

به طور کلی مزیت های این سیستم را می توان در عملکرد و کارایی های آن نمایش داد. شما با دراختیار داشتن این سیستم از جریان باد ملایم و مطلوب بهره مند خواهید شد که گردش هوای مناسبی را ضمن تعدیل هوا بهمراه خواهد داشت.

معایب دستگاه زنت :

سیستم های زنت به دلیل عملکرد مشابه به کولر های آبی در حالت سرمایشی مصرف آب نسبتا زیادی دارد. پس بنابراین در مواردی که کبود آب یا شرایط ویژه آبی خاصی موجود است می توان از سیستم های برپایه سیکل تبرید همچون هواساز و… استفاده نمود. با بررسی سیستم zent با سایر مدل های پیشرفته و تکامل یافته تر همچون چیلر یا سیستم های vrf می توان به این نتیجه رسید که قابلیت ها و انعطاف پذیری این دستگاه در سزح معمولی قرار دارد. و به دلیل سیستم ساده داکتی باد در فضا ها به شکل یکسانی پخش می شود و امکان تنظیم دمای فضای های مختلف به طور جداگانه نمیباشد.

 نحوه عملکرد سیستم  zent

در پایان

می توان سیستم زنت را به عنوان یکی از سیستم های تهویه مطبع کارآمد برشمرد. در این مقاله سعی کردین تا با ارائه اطلاعات مفید و مختصری درباره کارکرد و ویژگی های آن به شما در شناخت بهتر این گزینه کمک کنیم. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو با ما اشتراک بگذارید.

شما می توانید جهت مشاهده انواع کولر گازی و سیستم های تهویه مطبوع به بخش محصولات سایت زرین تهویه مراجعه کنید. همچنین در صورتی که ساکن شهر مشهد هستید می توانید با مراجعه حضوری به فروشگاه زرین تهویه به صورت حضوری از مشاوره ماهر ترین مشاوره های این حوزه استفاده و اقدام به خرید کنید. برای مطالعه مقالات مرتبط بیشتر از وبلاگ زرین تهویه بازدید نمایید.