راهنمای جامع فیلتر کولر گازی و نکات تمیز کردن فیلتر کولرگازی
فیلتر کولر گازی چیست و چه اهمیتی دارد

راهنمای جامع فیلتر کولر گازی و نکات تمیز کردن فیلتر کولرگازی

فیلتر کولر گازی چیست و چه نقشی در بهبود عملکرد سیستم تهویه مطبوع دارد؟ امروزه کولرهای گازی را می توان یکی از متداول ترین سیستم های تهویه شناخت. یکی از بخش های این دستگاه که تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت هوا و راندمان کاری این دستگاه دارد فیلتر هوا است.متاسفانه در حال حاظر نقش این بخش از کولرهای گازی کمتر جدی گرفته میشود. در این محتوا از زرین تهویه به بررسی کامل و دقیق انواع فیلتر ها و نکات مهم تمیز کردن فیلتر کولرگازی خواهیم پرداخت. پس پیشنهاد میکنم تا انتها همراه ما باشید…

فیلتر کولر گازی چیست؟

در توضیحی ساده میتوان گفت که فیلتر هوا وسیله ای و بخش مهمی از سیکل تهویه برای جذب ذرات کوچک همانند گرد و غبار، گرده ها، موی حیوانات خانگی و حتی میکروب ها میباشد. سطح این فیلتر ها که ساختاری متخلل را تشکیل میدهد، اجازه عبور ذرات کوک و بزرگ را نمیدهد و آلاینده های هوا و همچنین عوامل آلرژی زا را به خو جذب میند. ازین رو میتوان گفت که این فیلتر ها یک سد دفاعی را در انجام مراحل تهویه و گردش هوا میباشد. که می توانند در افزایش کیفیت هوا و سلامت شما تاثیرگذار باشند.

برخی از مواردی که فیلتر های هوا قابلیت حذف آنها از سیکل گردش هوا دارند عبارت است از:

  • گرده ها
  • آلاینده های موجود در هوا
  • گرد و غبار
  • پوست مرده یا شوره
  • مو و خز حیوانات خانگی

بنابراین تعویض یا تمیز کردن فیلتر کولرگازی یکی از کارهای مهمیست که افرادی دارای آلرژی، بیماری های تنفسی، سالمندان، کودکان، افرادی با بیماری آسم یا احساس نباید از آن قافل شوند.پرداختن به این مورد میتواند برای تمامی افراد حاظر در محیط موثر و مفید باشد.

انواع فیلتر هوای کولر گازی

در حال حاظر انواع مختلفی از فیلتر ها در بازار موجود میباشد که کارکرد هر یک از آنها بر اساس جنس و متریال آنها متفا.ت است بنابراین نکته ای که در خرید فیلتر کولر گازی مهم است انتخاب نوع مناسب براساس مدل و برند سیستمتان میباشد. شما بدین منظور میتواند از کمک تکنسین های فروش ماهر در این زمینه مشورت بیشتری بگیرد.

انواع فیلتر کولر گازی
تصویر سمت چپ مربروط به فیلتر فایبرگلاس و سمت راست فیلتر پیلیسه دار میباشد.

فیلتر هوای فیبرگلاس

فیلتر های فایبرگلاس را می توان یکی از رایج ترین مدل های فیلتر کولر گازی دانست. در این نوع از فیلتر های هوا رشته های الیاف فایبرگلاس بر روی یک مقوا یا سطح فلزی پخش میشودکه به عنوان مانعی برای عبور ذرات عمل میکند. این نوع از فیلتر ها عملکرد فوق العاده و چندان مطلوبی برای جذب تمامی آلودگی ها ندارند اما به دلیل قیمت مناسب آنها از انتخاب های رایج افراد محسوب میشوند. البته ناگفته نماند که بر اساس نوع و برند، فیلتر های فایبرگلاسی میتوانند کیفیت های مختلفی داشته باشندو ازین رو اگر انتخاب این نوع از فیلتر ها مدنظر شما است بنابراین باید به درجه کیفی آن توجهی ویژه ای کنید.

فیلتر هوا های پیلیسه دار

این فیلتر نوع از هوا نیز هوانند فیلتر های فایبرگلاس از پلی استر یا مواد پارچه ای ساخته میشود. فیلترهای پیلیسه دار توانایی مطلوبی در جلوگیری از جریان گرد و خاک در محیط را دارند.برای این منظور پارچه های پلی استر به شکل آکاردئونی چیده میشود و و سطح بسیار بزرگتری را پوشش میدهد که مقاوت کمی در برابر انتقال هوا از خود نشان میدهند. ضمن اینکه این فیلتر ها دوام بالایی دارند.

فیلترهای هوای قابل شستشو

فیلتر کولر گازی قابل شستشو از جنس پارچه هستند که میتوان آنها پست و مجددا استفاده کرد.این فیلتر ها نیز انتخاب های ارزان قیمت و بصرفه ای هستند. اما عملکرد آن ها در سطح متوسط و معمولی میباشد. بنابراین تاثیر آنها برای مکان هایی با آلودگی محیطی زیاد چندان قابل قبول نیست. از آنجایی که متریال بکار رفته در این سیستم ها بسیار حساس میباشد ، بنابراین باید در تمیز کردن فیلتر کولرگازی حداکثر دقت را داشته باشید. و حتما انها را به طور کامل خشک کنید. زیرا در غیر این صورت احتمال رشد قارچ و کپک بر روی فیلترها وجود دارد.

به چه دلیل باید فیلتر هوای سیستم تهویه را تمیز یا تعویض کرد؟

اینکه لزوم تعویض یا شستشوی فیلترهای هوای سیستم تهویه چیست یکی از سوالات متداول کاربران محسوب میشود. همانطور که میدانید در حال حاظر آلودگی هوا و ذرات آلاینده یکی از دغدغه های اصلی افراد و بخصوص ساکنان کلان شهرها محسوب میشود. در همین حال فیلتر های هوای کولرگازی میتوانند به خوبی کیفیت هوا را مدیریت کنند و با حذف آلودگی ها به تنفس بهتر ما کمک کنند. در صورت عدم استفاده درست از این امکان تمامی این ذرات وارد دستگاه تنفسی شده و به مرور بر روی سلامت افراد تاثیر میگذارد.

علاوه بر اینکه تجمع تمامی این ذرات در در داخل دستگاه میتواند مانعی بر سر راه ورود هوا و خروج آن شود.به همین دلیل حجم هوای ورودی به کولر کاهش پیدا میکند و این بدین معناست که فن دستگاه باید با قدرت بیشتری برای تامین هوای مورد نیاز تلاش کند. و در نتیجه این امر عمر مفید سیستم شما در طی زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

همین عامل به نسبت میتواند هزینه های انرژی را نیز افزایش دهد. بنابراین یک سرویس ساده و تمیز کردن یا تعویض فیلتر هوا میتواند ضامن حذف سلامت شما و افزایش بهره وری سیستم باشد.

شما به منظور استفاده از خدمات تکنسین های ماهر جهت تعویض فیلتر هوا یا تعمیرات هر نوع سیستم تهویه مطبوع و یا لوازم خانگی می توانید با شماره ۳۷۰۲۲_۰۵۱ تماس بگیرید. یا برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این خدمات وارد سایت ۳۷۰۲۲ شوید.

تمیز کردن فیلتر کولرگازی

زمان بندی تمیز کردن فیلتر کولرگازی

همانطور که تا اینجا متوجه شدید نظافت فیلتر کولرگازی بسیار ضروری و حائز اهمیت است. اما انکه هرچند وقت یکبار باید فیتر هوار را بررسی و نظافت کرد به دو المان بستگی دارد. یک اینکه شما تا چه حد و چند ساعت در روز از کولرگازی استفاده میکنید و دو اینکه شرایط محیطی شما به چه صورت است.

به طور معمول اگر وسیله تهویه مطبوع منزل شما کولر گازی است و دائما از آن استفاده میکنید بهتر است تا هر دو هفته یکبار آن را نظافت کنید. همچنین اگر فیلتر کولر گازی شما قابل تعویض است هر ۳ تا ۴ ماه تعویض آن میتواند راندمانی کاری دستگاه را تا حدقابل توجهی افزایش دهد. بخصوص قبل از شروع فصل تابستان که اوج نیاز به سیستم تهویه مطبوع است.

در پایان

در این محتوا به بررسی دلایل اهمیت فیلتر کولر گازی و مهم ترین نکات تمیز کردن فیلتر کولرگازی پرداختیم. در حال حاظر مدل های جدیدتر سیستم های تهویه مطبوع از انواع پیشرفته تری از فیلتر ها استفاده میکنند. همانند فیلترهای پلاسما (plasma) با قابلیت یونیزاسیون هوا که عملکرد چشمگیر و بروزتری در تصفیه هوا دارند.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.