راهنمای کنترل کولرگازی و بررسی جامع استفاده از کنترل اسپیلت
راهنمای کنترل کولرگازی

راهنمای کنترل کولرگازی و بررسی جامع استفاده از کنترل اسپیلت

مطالعه راهنمای کنترل کولرگازی می تواند نقش مهمی را در استفاده بهتر از آن بازی کند. بسیاری از اوقات ممکن است که در اصر عدم شناخت کامل کارایی و امکانات کولر گازیتان نتوانید از آن استفاده حداکثری کنید. بنابرین یادگیری نحوه استفاده از کنترل اسپیلت می تواند بسیار مهم و کاربردی باشد. در این محتوا به بررسی برخی از مهم ترین تنظیمات، قابلیتها و امکانات ریموت کنترل کولرهای گازی میپردازیم. پیشنهاد میکنم تا انتها با این محتوا از وبلاگ زرین تهویه همراه ما باشید…

راهنمای کنترل کولرگازی و حالت های آن

در ابتدا و قبل از پرداختن به هر نکته دیگری باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاظر هزاران مدل از کولرگازی با برندهای متفاوت در بازار موجود هستند که هر کدام به احتمال زیاد تنظیمات ویژه و نحوه نمایش مشخصی در ریموت های کنترلشان دارند. بنابراین ما سعی کردیم تا با جمع آوری استاندارد ترین حالت تنظیمات کنترل ها به اکثر نیازها پاسخ مثبت بدهیم. اما بدهی است که مدل های مختلف تفاوت هایی نیز در نحوه نمایش المان و دسترسی ها با یکدیگر دارند.

راهنمای کنترل کولرگازی
جزئیات استفاده از کنترل اسپیلت

حالت فن یا fan mode

برای استفاده از کنترل اسپیلت در حالت فن باید این نکته را بدانید که هنگامی که سیستم بر روی این حالت تنظیم میشود، صرفا گردش هوا اتفاق می افتد. این حالت می تواند هوای اتاق را همیشه تازه و مطبوع نگه دارد. در حالت فن هیچ عمل سرمایشی یا گرمایشی انجام نمیشود. نماد این حالت عمدتا به شکل پره های پنکه میباشد.

حالت خنک یا cool mode

همین طور که از نام این حالت پیداست، کول موود معمولا در فصول گرم سال و تابستان ها مورد استفاده قرار میگیرد. علامت متداول برای نمایش حالت خنک به شکل یک دانه برف است. با انتخاب این حالت کمپرسور دستگاه به کار افتاده و هوای خنک را به فضای مورد نظر شما هدایت میکند. هنگامی که دمای اتاق به حد مطلوب شما برسد کمپرسور خاموش میشود و صرفا فن ها کار میکنند.

این عامل باعث میشود تا همیشه جریان هوا و تهویه مطلوبی را داشته باشید و ضمنا در مصرف انرژی نیز تا حد چشمگیری صرفه جویی میشود. این نکته را به یاد داشته باشید هرچه عدد تنظیم شده بر روی ریموت کنترل کولرگازی بر روی درجه حرارت کمتر باشد، کمپرسور دستگاه برای مدت بیشتری فعالیت خواهد کرد.

حالت خشک یا dry mode

در محتوای اهمیت قابلیت رطوبت زدایی کولر گازی به طور کامل به بررسی فواید حالت dry کولرگازی و نحوه فغالسازی آن پرداختیم. در راهنمای کنترل کولرگازیحالت خشک معمولا به شکل یک قطره آب نمایش داده میشود. این حالت برای رطوبت زدایی فضاهایی با رطوبت بالا و در شرایط شرجی بسیار موثر و کاربردی است. در حالت خشک کمپرسور دستگاه برای مدت کوتاهی روشن و مجددا خاموش میشود. بنابراین شما می توانید علاوه بر تهویه کمی هوای محیط را خنک کنید. در این سیستم ها سنسور دستگاه تهویهه با رسیدن رطوبت به سطح مطلوب و استاندارد خاموش میشود.

حالت گرمایشی یا heat mode

برای استفاده از کنترل اسپیلت باید بدانید که در زمان تنظیم ریموت کولر گازی در حالت گرمایشی جریان تهویه به صورت برعکس رخ میدهد. به این صورت که هوای گرم وارد فضای مورد نظر شده و هوای سرد اتاق خارج میشود. هوای گرم مورد نیاز برای تعدیل دمای محیط از طریق کمپرسورها تامین میشود. آیکون حالت گرمایشی معمولا به شکل یک خورشید نمایش داده میشود.

حالت خودکار یا Auto mode

حالت خودکار دقیقا مثل حالت خنک برای رسیدن به یک دما مشخص که شما تنظیم میکنید فعال میشود و دمای محیط را تا همان میزان حفظ میکند. در این حالت استفاده از کنترل اسپیلت کمپرسور تا زمانی که دما را تا حد مطلوب برساند کار میکند و پس از آن خاموش میشود. اما فن دستگاه همچنان برای گردش هوا و تهویه روشن می ماند. بنابراین شما می توانید از حالت خودکار در تمام طول سال استفاده کنید

استفاده از کنترل اسپیلت و حالت های آن

قابلیت های موجود در استفاده از کنترل اسپیلت

حال که با برخی از رایج ترین حالت های موجود در کولرهای گازی آشنا شدیم به برخی از امکانات متداول برای مدیریت و استفاده از کنترل اسپیلت به بهترین شکل بپردازیم.

تنظیمات سرعت فن

فن کولر گازی یکی از مهم ترین اعضای این سیستم ها محسوب میشود. این بخش وظیفه پرتاب باد تولید شده در داخل اتاق را بر عهده دارد. بنابراین تنظیم سرعت آن میتواند در میزان بهره وری دستگاه تاثیرگذار باشد. در راهنمای کنترل کولرگازی ۴ حالت تنظیماتی برای سرعت فن وجود دارد که معمولا به شکل پره های پنکه نمایش داده میشوند. این سرعت ها عبارتند از کم، متوسط، زیاد و خودکار. به طور کلی می توان گفت که قراردادن این سرعت در حالت خودکار بهترین گزینه است. زیرا خود سیستم بنا به دمای هوا و حالت تنظیم شده سرعت فن ها را کم و زیاد میکند.

تنظیمات عملکرد یونیزر

در تنظیمات ریموت کنترل برخی از کولر گازی ها بسته به مدل قابلیت یونیزر وجود دارد. عملکرد سیستم یونیزر به این صورت عمل میکند که یک مش الکترونیکی با ولتاژ بالا در داخل یونیت داخلی دستگاه فعال میشود و برای یونیزه کردن هوا، یون های منفی را تولید میکند. در این صورت ذرات گرد و غبار، گرده های کوچک و سایر آلاینده ها به سمت این یون ها جذب شده و از سیکل گردش هوا حذف میشوند. بنابراین با استفاده از این قابلیت هوای محیط همواره تازه و تصفیه شده خواهد بود.

راهنمای کنترل کولرگازی و تنظیمات تایمر

تایمر قابلیتی است که در اکثر اسپیت های جدید وجود دارد. استفاده از این آپشن در کولر گازی می تواند برای شما بسیار کاربردی باشد و مصرف انرژی را نیز کاهش دهد. شما با استفاده از کنترل اسپیلت و فعال کردن تایمر آن میتوانید از آن در زمان خواب استفاده کنید. به صورتی که تایمر با چند ساعت فعالیت کند و بعد از فرا رسیدن زمان تنظیم شده توسط شما به صورت خودکار خاموش شود. در بعضی از مد ها شما حتی می توانید با مشخص کردن ساعت های خاصی از روز کولر را به صورت خودکار فعال کنید.

نحوه تنظیم تایمر کولر گازی
نحوه تنظیم تایمر کولر گازی

تنظیمات حالت swing کولرگازی

حالت swing در کولرهای گازی را می توان بسیار کاربردی دانست. در استفاده از کنترل اسپیلت با حالت swing بخش جلویی در کنل کولرگازی در جهات مختلف پایین و بالا میشود. بنابراین شما می توانید جریان باد را در جهات مختلف داشته باشید. در این حالت پره های کولرگازی به طور خودکار حرکت میکنند و باد را به صورت مساوی در زوایای مختلف پخش میکنند.

تنظیمات حالت بی صدا

در برخ از مدل های جدیدتر کولر های گازی حالت بی صدا یا Quiet Mode وجود دارد در این حالت همه تنظیمات سیستم تا جای ممکن آرام و بی صدا عمل میکنند. با فعال سازی این حالت سرعت فن برای کاهش صدا به حداقل میرسد.

نکات مهم در مورد استفاده بهتر از ریموت کولرگازی

  • بهتر است که حداکثر فاصله استفاده از کنترل اسپیلت تا یونیت داخلی ۱۰ متر باشد.
  • برای برقرای ارتباط بهتر است حتما از ریموت کنترل برای انجام تنظیما استفاده کنید.
  • در صورتی که تصمیمی دارید برای مدتی از کولر گازیتان استفاده نکنید بهتر است باتری های ریموت را خارج کنید تا به سیستم آن آسیبی نرسد.
  • به عنوان راهنمای کنترل کولرگازی بهتر است از ضربه زدن و تکان دادن شدید ریموت کولرگازی بپرهیزید.
  • این نکته را به یاد داشت باشید که با درآوردن باتری و تعویض آنها تمامی تنظیمات به حالت کارخانه بازگردانی میشود. بنابراین اگر قصد ری استارت کردن ریموتتان را دارید برای مدتی باتری های آن را خارج و پس از مدتی مجددا جای نمایی کنید.

در پایان

در این مقاله سعی کردیم تا جامع ترین راهنمای کنترل کولرگازی را در اختیار شما قرار بدهیم و بررسی حالت ها و امکانتات مختلف کولرهای گازی شما را از قابلیت های مختلف آنها آگاه کنیم. تا بتوانید بهترین استفاده از کنترل اسپیلت را داشته باشید. امیدواریم این محتوا برای شما مفید بوده باشه. لطفا نظرات و سوالاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع به فروشگاه زرین تهویه ایرانیان در شهر مشهد مراجعه کنید. و یا برای مشاهده محصولات و جزئیات آنها از بخش فروشگاهی سایت زرین تهویه بازدید نمایید. پیشنهاد میکنم برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ سایت سر بزنید.