بررسی ۱۰ مورد از رایج ترین اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع
بررسی اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع

بررسی ۱۰ مورد از رایج ترین اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع

بررسی اشتباهات استفاده از سیستم تهویه می تواند به افزایش بهره وری و بهبود عملکرد این دستگاه منجر شود. ازین رو شناخت نحوه استفاده درست از این سیستم ها و روش های نگه داری از آنها میتواند به کاهش هزینه های وارده کمک کند. نادیده گرفتن هر یک از این موارد می تواند باعث مرف بیش از حد انرژی و افزایش هزینه های برق شود. همچنین برخی از این موارد می توانند با کاهش بازده سیستم تهویه نیاز آنها را به تعمیرات بیشتر کنند. پس در این محتوا از زرین تهویه با بررسی اشتباهات رایج در نگهداری سیستم تهویه مطبوع همراه ما باشید…

آشنایی با اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع

۱: عدم نظافت فیلترهای هوا

در محتوای “راهنمای جامع فیلتر کولر گازی و نکات تمیز کردن آن” به طور کامل به اهمیت و ضرورت تمیز کردن فیلتر هوا پرداخت. فیلتر هوای سیستم های تهویه وظیفه جذب و حذف گرد و غبار، مواد آلرژی زا، گرده ها، موی حیوانات و سایر آلاینده های هوا برعهده دارد. این سازه ها که بر اساس عملکرد و متریال های متفاوتی ساخته میشوند می توانند به راحتی تعویض شوند.

امروزه بسیاری از سیستم ها مجهز به فیلترهای تصفیه هستند. برخی از این فیلتر ها نیاز به شستشوی مداوم دارند و برخی دیگر باید در طی زمان تعویض شوند. ازین رو لازم است که حتما با تکنسین های ماهر در این زمینه مشورت کنید و حداقل دوبار در سال برای نظافت این فیلتر ها اقدام کنید.

یکی از اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع این مورد میباشد. در صورتی که این مورد را نادیده بگیرید و به تعویق بیندازید اثراتی همچون افزایش مصرف انرژی، کاهش راندمان کاری سیستم و حذف امکان تصفیه مناسب هوا را در پی خواهد داشت. به طور میانگین هر شیش ماه یا بیشتر این فیلتر ها با مقادیر زیادی آلاینده مسدود میشوند بهه قدری که خروج هوا از آنها تقریبا غیر ممکن میشوند. و همین عامل باعث افزایش استهلاک دستگاه میشوند.

اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع

۲: نادیده گرفتن الزامات اندازه

یکی از موارد مهم در خرید سیستم های تهویه مطبوع توجه به ظرفیت هوادهی یا CFM است. این شاخص نشان دهنده میزان بادی است که یک سیستم تهویه مطبوع بر اساس فوت مکعب بر ثانیه قادر به تعویض و جایگزین کردن آن میباشد. ازین رو انتخاب یک سیستم بر ظرفیت هوادهی متناسب بر متراژ فضا یکی از مهم ترین المان هایی است که باید در زمان خرید و نصب به آن توجه کنید. این مورد از رایج ترین اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع میباشد. و درصورتی که به انتخاب آن دقت کافی نشود؛ عدم بهره وری مناسب، افزایش هزینه های مصرف انرژی و کاهش عمر دستگاه در اثر کار کردن بیش از حد برای تهویه فضا را بهمراه دارد.

۳: بی توجهی به تمیز کردن پره و کویل ها

در نگهداری سیستم تهویه مطبوع کویل و پره های کولرگازی که به اوپراتورهای داخل خانه و کندانسور متصل میشوند به دستگاه کمک میکنند تا گرما را جذب و آن را آزاد کند. این فرایند انتقال گرما در سیکل تهویه مرحله ای حیاتی است. اما اگر کویل ها را چک نکنید و گرد و عبار هار ا از آن خارج نکنید، این دوده ها باعث کاهش کارایی سیستم تهویه میشوند. پس بنابراین بهتر است که یونیت اصلی سیستم تهویه مطبوعتان را هر سال در ابتدای شروع گرما بررسی و تمیز نمایید. این امر به خصوص برای مناطقی با میزان آلودگی هوای زیاد یا گرد و غبار بالا مثل طوفان های شدید بسیار مهم است.

۴: تنظیم نکردن دستگاه در نگهداری سیستم تهویه مطبوع

یکی از اصول مهم نگهداری سیستم تهویه مطبوع تنظیم درست آن میباشد. از آنجایی با تغییر فصل عملکرد سیستم های تهویه مطبوع به طور کامل متحول میشود بنابراین بررسی و تنظیم دوباره ترموسات از لحاظ تغییر دما و حالت های آن یکی از مراحل ضروری برای آماده سازی برای فصل جدید است.

۵: قرار دادن دمای دستگاه روی درجات بسیار پایین

این اشتباه قدیمی اما همچنان متداول مربوط به زمانی است که بسیاری از افراد آگاهی کافی درباره نحوه عملکرد سیستم تهویه نداشتند. به همین دلیل دمای سیستم را بر روی پایین ترین حالت تنظیم میکردند تا با این کار به بهتر خنک شدن فضا کمک کنند. اما قطعا این راهکار درستی نیست! اغلب سیستم های تهویه مطبوع که مجهز به ترموستات خودکار هستند؛مانند کولرگازی یا فن کویل می توانند با تنظیم دما بر روی یک درجه متعادل می توانند در زمان کوتاهی هوای محیط را مطلوب و استاندارد سازی کنند. بنابراین بدون نیاز به صرف هیچ انرژی زیادی می توانید همیشه محیطی آرامش بخش داشته باشید.

۶: اجتناب از تعمیر یا تعویض دستگاه

متاسفانه عدم بررسی و تعمیر دستگاه یکی از متداول ترین اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع است. این عامل می تواند باعث بروز مشکلات جدی تر و بوجود آمد خسارات بزرگتر مالی شوید. به طوری که شما زمانی مجبور میشود هزینه بیشتری برای سرویس دستگاهتان پرداخت کنید. اما به جای این کار می توانید با کمک گرفتن از تکنسین های ماهر در این زمینه علاوه بر سپری کردن فصول سال در آسایش از بوجود آمدن هزینه های بیشتر جلوگیری کنید.

شما برای این منظور میتوانید از خدمات مجموعه ۳۷۰۲۲ در شهر مشهد کمک بگیرید و یا با تماس ۳۷۰۲۲_۰۵۱ اطلاعات بیشتری درباره نحوه خدمت رسانی برای تعمیر یا نصب لوازم خانگی و سیستم تهویه مطبوع کسب نمایید.

همچنین میتوان گفت استفاده از سیستم هایی با عملکرد نامطلوب و یا با تکنولوژی قدیمی میتواند مصرف انرژی و هزینه های برق شما را به شد افزایش دهد. بنابراین بهتر راهکار جلوگیری از ضررهای مالی بیشتر میتواند جایگزین کردن آنها با دستگاه های مدرن تر باشد.

نکات نگهداری سیستم تهویه مطبوع

۷: نصب یا کانال کشی نامناسب

اجرای غیر اصولی سیستم های تهویه مطبوع می تواند یکی از پرضرر ترین اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع باشد. زیرا هزینه های بازسازی اصلاح آنها مقرون بصرفه نیست. بنابراین یکی از توصیه های مهم در نصب اولیه این سیستم ها اجرا و جای نماییدرست آن است. وجود مشکلاتی همچون داکت کشی نامناسب، استفاده از متریال های بی کیفیت و یا نصب یونیت خارجی در فضاهای نامناسب می تواند به سختی و با هرینه بسیار زیاد جبران شود.

قرار دادن یونیت خارجی در فضای مناسب و حساب شده می تواند به بهره وری بیشتر آن و کاهش میزان شنیده شده صدای دستگاه شود. بنابراین قرارگیری سیستم مرکزی در محیطی محافظت شده از تابش خورشید، باران، برف و سایر عوامل آسیب زننده میتوان به افزایش طول عمر مفید دستگاه منجر شود.

۸: روشن گذاشتن سیستم تهویه در صورت عدم وجود افراد

یکی از اشتباهات در نگهداری سیستم تهویه مطبوع که تعداد کمی از افراد ممکن است مرتکب آن شوند؛ روشن گذاشتن سیستم تهویه در زمانی است که در خانه نیستند. خاموش کردن سیستم های تهویه مطبوع در زمانی که برای چندین ساعت در خانه نیستید کار درستی نیست. پرهیز از این اشتباه می تواند در نهایت باعث کاهش هزینه ها شود.

۹: عدم توجه به پنجره ها

پنجره ها یکی از عوامل فضایی مهم تاثیرگذار بر روی تهویه محسوب میشنود. ازین رو انتخاب پنجره مناسب و پوشش آن می توان نقش مهمی در بهبود کیفیت هوا و کاهش هدر رفت انرژی باشد. عدم درزگیری درست پنجره میتواند باعث ورود هوای سرد یا گرم به محیط شوند بنابراین سیستم تهویه باید برای مدت زمان بیشتری کار کند تا دما را به حد مورد نظر برساند. استفاده از پرده در فصول سرد برای ایجاد انع در فصل زمستان و یا بهره گیری از تهویه طبیعی در روز های گرم تابستان می تواند از نکات کلیدی نگهداری سیستم تهویه مطبوع باشد.

۱۰: عدم بررسی زهکشی ها

برخی از سیستم های تهویه جهت جمع آوری میعانات و هدایت آبها به فضای بیرون از زهکشی ها کمک میگیرند. زه کشی اصولی می تواند از مشکلات رطوبتی و نفوذ آن جلوگیری کند بنابراین مهم است که از برای نگهداری سیستم تهویه مطبوع از مسدود نبودن آنها مطمئن شویم.

در پایان

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی جامع ۱۰ مورد از رایج ترین اشتباهات استفاده از سیستم تهویه مطبوع به بهره وری بهتر آن کمک کنیم. شما با رعایت این اصول می توانید نگهداری سیستم تهویه مطبوع خود را در بالاترین سطح کیفیت انجام دهید تا از بوجود آمدن خسارات جلوگیری کنید. لطفا در ادامه نظرات و تجربیاتتون رو برای ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.