عوامل موثر در راندمان چیلر چه میتواند باشد‌؟
عوامل موثر در راندمان چیلر

عوامل موثر در راندمان چیلر چه میتواند باشد‌؟

دانستن عوامل موثر در راندمان چیلر میتواند شما را در دریافت بازده و توان بهتر از چیلر راهنمایی کند‌. افزایش راندمان چیلر در صنعت و خانوار میتواند کمک شایانی به زندگی بهتر کند‌.

عوامل موثر در راندمان چیلر چیست‌؟ از نظر شما چگونه متیوان از یک چیلر بهترین و بهینه‌ترین استفاده را کرد‌؟ چیلر وسیله‌ای است که آب سرد را تولید میکند تا به کمک آن تهویه هوا را در محیط انجام دهد‌. این اواخر افزایش راندمان چیلر از دغدغه‌های کاربران این دستگاه میباشد‌.حالا اگر میخواهید سیستم چیلر شما افزایش بازدهی داشته باشد‌؛ با تیم زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌…

مروری کوتاه بر چیلر

نام دیگر چیلر‌، سردکن است‌. این دستگاه گرما را از سیالاتی نظیر هوا یا آب دریافت میکند و با تبرید بصورت تراکم بخار و یا تراکم جذبی گرما را از دست میدهد و این مایع خنک شده برای خنک کاری قطعات مورد استفاده قرار میگیرد‌. چیلر از قطعات ضروری تکمیل دستگاه تهویه مطبوع است چون در کیفیت هوا بسیار موثر است‌.

عوامل موثر در راندمان چیلر

بازده یا راندمان چیست‌؟

بازده یا راندمان بصورت فیزیکی عددی است که نشان میدهد کارایی دستگاه شما چقدر است و دستگاه شما با در نظر گرفتن هد رفت انرژی‌؛ زمان و هزینه چقدر کار مفید انجام داده است‌. بطور کلی راندمان به نسبت خروجی مفید به ورودی کل دستگاه گفته میشود‌.

عوامل موثر در راندمان چیلر

در چیلر نگهداری از قطعات و بهبود طراحی کمپرسور و موتور و… و همچنین تعمیر کوچکترین اشکالات میتواند در راندمان چیلر اثر داشته باشد‌. بطور کلی از چیلرتان گزارش روزانه تهیه کنید مثلا در چیلر دما را کنترل کنید و فشار سطح سیال را بررسی کنید چون میزان جریان در چیلر اثر مستقیمی بر راندمان آن دارد‌. در ادامه به روشهای افزایش راندمان چیلر خواهیم پرداخت…

۱. در نگهداری و تعمیر چیلر بکوشید

تعمیر و نگهداری وسایلی مانند چیلر میتواند به افزایش طول عمر دستگاه شما کمک کند. بهتر است در نگهداری چیلر و قطعات آن حساسیت به خرج دهید و کوچکترین ایراد در قطعات را خیلی سریع تعمیر و برطرف کنید‌. برطرف کردن ایرادات کوچک میتواند از هدر رفتن انرژی و مصرف برق زیاد جلوگیری کند و اینگونه راندمان چیلر کاهش پیدا نمیکند‌. علاوه بر اینها میتوانید با استفاده از کنترلهای پیشرفته و مبردها و قطعات جدید اضافه بر سازمان‌؛ راندمانتان را زیاد کنید‌.

۲. احتمال نشتی را چک کنید

از کمپرسور‌‎‌‌های دستگاه تست تشخیص نشتی بگیرید‌. چیلرهایی که فشار پایین را در سیستم‌های تبریدی خود دارند اغلب از گاز HCFC-123 با فشاری کمتر از فشار جو استفاده میکنند که ممکن است نشتی دهند و علت این نشتی میتواند نفوذ هوا یا رطوبت بصورت غیر متراکم به این سیستم‌ها باشد‌. بنابراین نشتی میتواند باعث شود که سیال داخل چیلر خنک نشود و راندمان کاهش پیدا کند‌.

چگونه نشتی را برطرف کنیم؟ در چیلرهایی با فشار پایین توصیه میشود از واحد‌های تصفیه با بازده‌های بالا استفاده شود تا بتواند هوا و رطوبت غیر متراکم را حذف کند تا فشار مورد نیاز برای کندانسور فراهم شود و در نتیجه بهره‌وری افزایش یابد‌.

عدم برطرف کردن نشتی علاوه بر کاهش راندمان چه مشکلات دیگری را ایجاد میکند‌؟ رطوبت از فرمول H2O نشات میگیرد و تجمع آن در هر محیطی میتواند منجر به تغییر PH و افزایش اسیدیته شود‌. اسیدی شدن محیط در واقع عامل اصلی خوردگی و زنگ زدگی قطعات است که منجر به پوسیدگی موتور‌، یاتاقان و… میشود‌.

۳. از تمیز بودن لوله‌ها اطمینان حاصل کنید

کاربران بیشتر بازده انتقال حرارت را بررسی میکنند‌. تمیز بودن لوله‌های انتقال دهنده و کندانسور و اواپراتورها ارتباط مستقیمی با انتقال حرارت و در نهایت بازده چیلر دارد‌. زمانی که لوله‌ها دچار آلودگی میشوند‌، گل و لای و رسوب در این لوله انباشته میشود میتواند بر سطوح انتقال حرارت اثر بگذارند و در نتیجه جلوی انتقال حرارت را میگیرد‌. البته میزان این رسوب و گل و لای به نوع سیستم چیلر اینکه باز یا بسته باشد نیز بستگی دارد‌.

برای تمیز کردن قطعات جهت افزایش راندمان چیلر میتوانید به روش مکانیکی که شامل برداشتن پوشش‌های واتر باکس ( Water-box ) است انجام دهید و با برسهای مخصوص و آب آن را تمیز کنید‌. و یا برای تمیز کردن دستگاهتان میتوانید از روش‌های شیمیایی استفاده کنید در این روش میتوانید از محلول‌های شیمیای مخصوص استفاده کنید‌.

۴. روغن و مبرد چیلر را چک کنید

روغن و مبرد چیلر باید هر ساله بررسی شود‌. سطح روغن و مبرد در افزایش راندمان چیلر کاربردی است و باید بررسی شود‌. در کنار اینها مقدار زیاد رطوبت در روغن میتواند نشان دهنده‌ی مشکلات تصفیه‌ای باشد و یا ممکن است نشان دهنده‌ی سایش زیاد کمپرسور باشد‌. در کنار روغن‌، مبرد نیز باید چک شود که عاری از روغن باشد چون اگر مبرد روغن گرفته باشد ۲۰ درصد از راندمان را کاهش میدهد‌.

افزایش راندمان چیلر

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به عوامل موثر در راندمان چیلر و روشهای افزایش راندمان چیلر اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعات و یا تجربه‌ای دارید با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است‌؛ نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.