۱۰ مورد از موثرترین راهکارهای گرم کردن خانه بدون لوازم گرمایشی
راهکارهای گرم کردن خانه

۱۰ مورد از موثرترین راهکارهای گرم کردن خانه بدون لوازم گرمایشی

امروزه میتوان موارد زیادی را به عنوان راهکارهای گرم کردن خانه در فصل زمسیتان مطرح کرد. استفاده از سیستم های تهویه مطبوع و یا سیستم های گرمایشی در اوقات سرد سال یکی از متداول ترین کارهایست که افراد در اولین قدم آن را انجام میدهند. اما اگر بخواهیم برای گرمایش محیط از از سیستم های گرمایشی استفاده نکنیم؛ چه را هکارهای دیگری را میتوان ارائه داد؟ در حال حاظر که توجه جوامع به استفاده حداکثری از انرژی های پاک و طبیعی است ما میتوانیم با بکارگیری چند ترفند موثر فرایند گرم کردن محیط در زمستان را به راحتی و بدون صرف انرژی و هزینه زیاد انجام دهیم. پس در ادامه این محتوا با بررسی روش های کاربردی همراه ما باشید…

بررسی کاربردی ترین راهکارهای گرم کردن خانه بدون لوازم گرمایشی

در مقاله “معرفی ۸ روش کاربردی برای خنک کردن خانه در تابستان” به بررسی روش های قابل اجرای برای تهویه خانه در این فصل پرداختیم. اما در این محتوا به شما کمک میکنیم تا سرمای فصل زمستان را به بهترین روش مدیریت کنید. این روش ها به شما کمک میکنند که بتوانید بدون استفاده از سیستم های تهویه مطبوع خانه ای با دما مطلوب داشته باشید.

۱. عایق بندی پنجره ها

بادهای سردی که از درز پنجره ها و یا کانال های کولر وارد فضای زندگی میشوند میتوانند تا حدود زیادی آزار دهنده و مشکل زا باشند. این باد ها میتوانند بر افزایش دمای محیط تاثیرگذار باشند و بهترین راه برای کنترل آنها عایق بندی است. با استفاده از پنجره های دوجداره و رگلاژ سالیانه آنها میتوانن تا حد زیادی از عدم نفوذ باد های مزاحم مطمئن شد. اما در صورتی که از پنجره های قدیمی استفاده میکنید میتوانید با کمک گرفتن از درزگیرهای پلاستیکی به سادگی اطراف پنجره هایتان را عایق کنید.

با این کار ضمن جلوگیری از نفوذ سرما میتوانید از هدر رفت گرمای محیط داخلی و گرم کردن محیط در زمستان نیز اطمینان حاصل کنید. این فرایند میتواند منجر به کاهش مصرف انرژی سالیانه شما شود.

راهکارهای گرم کردن خانه

۲. از پرده های ضخیم استفاده کنید

استفاده از پرده‌های ضخیم و چند لایه میتواند خود به نوعی عایق عمل کند. این پرده ها میتوانند مانع از نفوذ سرما به فضای داخلی و به دام انداختن هوای نامطملوب در بین لایه ها شوند. بنابراین استفاده از پرده های ضخیم و بهره گیری از رنگ های تیره را میتوان یکی از راهکارهای گرم کردن خانه دانست.

۳. استفاده از گرمایش خورشید را جدی بگیرید

خورشید یکی از بهترین منابعیست که در زمستان میتواند نقش موثری در گرم کردن محیط در زمستان داشته باشد. به همین دلیل بصرفه ترین راه استفاده از همین انرژی طبیعی است. استفاده از پنجره های جنوبی خانه که در معرض تابش شدید تر نور آفتاب قرا دارد میتواند به خوبی محیط زندگی شما را طی روز گرم کند. شما با کشیدن پنجره ها در این ساعات می توانید علاوه بر جذب ویتامین D و تامین سلامت خودتان از خواص نور آفتاب برای از بین بردن میکروب و باکتری های مضر نیز استفاده کنید. به یاد داشته باشید که با بستن پنجره ها بعد از غروب آفتاب میتوانید گرمای خانه را به خوبی حفظ نمایید.

۴. به عنوان راهکارهای گرم کردن خانه از فرش استفاده کنید

استفاده از فرش و کفپوش های مناسب مثل موکت میتواند دمای کف را مدیریت کند و از راهکارهای گرم کردن خانه در زمستان محسوب شود. اغلب متریال های پوشش کف منازل مثل لمینت، سنگ، موزاییک و… مصالح سردی هستند که میتوانند این سرما را به محیط زندگی انتقال دهند یکی از بهترین راهکارهای گرم کردن زمین و مدیریت دمای کف استفاده از پوشش هایی مثل فرش است که میتواند تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

۵. استفاده از کیسه آب گرم

یکی از راهکارهایساده و جالب برای استفاده از گرمایش طبیعی و بدون استفاده از تجهیزات حرارتی استفاده از یک کیسه آب گرم برای گرمایش رخت خواب است. شما میتوانید قبل از وارد شدن به تخت خواب با قرار دادن یک کیسه آب گرم محل استراحتتان را آماده کنید.

۶. از دستگاه بخور استفاده کنید

در برخی از مناطق ایران زمستان ها با خشکی شدید هوا همراه میشود و همین خشکی یکی از اصلی ترین علت های سرد شدن هوا محسوب میشود. در این شرایط میتوانید با استفاده از دستگاه بخور و وارد کردن بخار آب در هوا دما را تا حدودی کنترل و ملایم تر کنید. همین رطوبت میتواند باعث ماندگاری بیشتر دمای بالا و گرم کردن محیط در زمستان نیز بشود. دستگاه های بخور میتوانند ببرای افراد با بیماری های تنفسی و یا آسم در فصل زمستان مفید باشد. البته باید به خاطر داشته باشید میزان رطوبت نباید از حد استاندارد فراتر برود.

۷. عایق کاری سقف را مد نظر قرار دهید

همانند کف یکی دیگر از محل های انتقال سرما به درون خانه سقف میباشد. زیرا در زمان بارش برف این سرما میتواند به سادگی به محیط داخلی انتقال پیدا کند. به همین دلیل استفاده از عایق های حرارتی مناسب را میتوان از اولویت های مهم و موثر در کنترل این سرما دانست.

۸. پوشش های گرم تر انتخاب کنید

اگر قصد استفاده از سیستم های گرمایشی را ندارید، ساده ترین راه استفاده از لباس های گرم تر و پوشش های زمستانی است. با پوشیدن لباس های لایه لایه میتوانید بدنتان را گرم تر نگه دارید. گاها میتوانید خودتان را تنها با یک جوراب یا سوییشرت از سرما نجات دهید و هیچ انرژی بابت استفاده از سیستم های گرمایشی یا تهویه مطبوع استفاده نکنید. لباس های پشمی، پنبه ای و…. میتوانند به خوبی شما را گرم کنند.

گرم کردن محیط در زمستان

در پایان

تلاش برای استفاده از راهکارهای گرم کردن خانه به صورت طبیعی و محدود کردن استفاده از لوازم گرمایشی و انرژی های آسیب زننده به محیط زیست از وظایف هر شهروندی محسوب میشود. در حال حاظر از رویکردهای اینچنینی و صرفه جویانه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و مدرن جهان به خوبی استقبال میشود. و بکاربردن راهکارهای کم هزینه و سالم تر تبدیل به یکی از الگوهای زندگی هوشمند و عاقلانه شده است. زیرا رعایت هرچه بیشتر این موارد میتوان به داشتن زندگی و محیط زیستی سالم تر کمک کرد.

امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو درباره روش های گرم کردن محیط در زمستان با ما به اشتراک بگذارید. شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.