بررسی ظرفیت هوادهی سیستم تهویه مطبوع و نحوه محاسبه آن
ظرفیت هوادهی چیست؟

بررسی ظرفیت هوادهی سیستم تهویه مطبوع و نحوه محاسبه آن

محاسبه ظرفیت هوادهی فن یکی از مهم ترین مباحث در خرید یک سیستم تهویه مطبوع خوب محسوب میشود. ممکن است شما به دفعات با اصطلاح ظرفیت هوادهی یا CFM برخورد کرده باشید. اما منظور از cfm در تهویه و به چه دلیل شناخت آن تا این حد حائز اهمیت است؟ در این محتوا از زرین تهویه تا انتها همراه ما باشید تا به بررسی تمامی این موارد بپردازیم…

ظرفیت هوادهی چیست؟

ظرفیت هوادهی سیستم های تهویه مطبوع که با CFM نمایش داده میشود مخفف واژه Cubic Feet per Minute به معنای فوت مکعب در دقیقه میباشد. به طور مثال هنگامی که در فروشگاه قصد خرید و مقایسه سیستم های تهویه مطبوع را دارید ممکن است به اصطلاح ۴۰۰۰۰CFM بر بخورید. منظور از این عبارت این است که آن سیستم قادر است تا در یک دقیقه ۴۰۰۰۰ فوت مکعب را پوشش دهد. امروزه CFM یکی از رایج ترین روش های اندازه گیری جریان هوا محسوب میشود. که نشان میدهد در هر دقیقه چند فوت مکعب را میتوان پوشش داد و فرایند تهویه را بر روی آن اعمال کرد.

به عنوان نمونه یک اتاق به اندازه ۱۰۰۰ فوت مکعب نیاز به سیستمی با ظرفیت هوادهی ۱۰۰۰cfm دارد تا در یک دقیقه بتواند کل هوای محیط را جایگزین و تهویه کند.

اهمیت شناخت هوادهی سیستم تهویه

حال سوال اینجاست که شناخت و محاسبه ظرفیت هوادهی تا چه حد مهم است؟ و یا این مولفه را باید به عنوان شاخصه خرید سیستم تهویه مطبوع درنظر گرفت؟ با توجه به اطلاعات داده شده تا حد زیادی اشاره شد که ظرفیت هوادهی به نوع میزان قدرت یک دستگاه محسوب میشود. ازین رو شما با بررسی دقیق نیازهایتان و فضایی که در نظر دارید می تواندی انتخاب مناسب تری داشته باشید.

درنظر بگیرید که قرار است برای یک واحد تجاری کوچک سیستم تهویه مطبوع خریداری کنید. اگر در این بین ظرفیت سیستم و ابعاد فضا را درنظر نداشته باشید علاوه بر پرداخت هزینه بیشتر برای خرید یک سیستم تهویه با میزان ظرفیت هوادهی بالا، عملکرد سیستم چندان مطلوب شما نخواهد بود. در صورتی شما با داشتن یک انتخاب هوشمندانه بر اساس نوع فضا و شناخت خصوصیات سیستم های تهویه مطبوع میتوانید دقیقا آنچه که مطابق با نیازهایتان است را خریداری کنید.

بلعکس در برخی موارد میتوان دید که یک سیستم تهویه ضمن کارکردن در ساعت های طولانی و مصرف انرژی بسیار زیاد از پس گرم کردن یا خنک کردن محیط بر نمی‌آید و تمامی اینها از اثرات عدم توجه به ظرفیت مناسب کولرگازی، فن کویل وسایر سیستم‌های تهویه مطبوع میباشد.

پس شاید بتوان گفت اولین مولفه‌ای که قبل از خرید سیستم تهویه باید درنظر گرفت محاسبه ظرفیت هوادهی فن بر اساس ابعاد فضا میباشد.

نحوه محاسبه ظرفیت هوادهی فن

اگر اتاق ها هندسه مکعب مربع یا مکعب مستطیلی دارند از این محاسبه ظرفیت هوادهی مناسب برای آن ها کار چندان دشواری نیست و با انجام چند عملیات ریاضی ساده میتوان به جواب رسید. حجم اتاق ها را می توان با فرمول طول× عرض× ارتفاع محاسبه کرد. اگر فضای مورد نظر شما شکل نامنظمی داشت می توانید آن را با خط هایی فرضی به اشکال منظم و قابل محاسبه تقسیم و سپس جواب را با هم جمع کنید. البته این نکته را درنظر بگیرید از آنجایی که واحد متداول در ایران بر حسب متر می باشد پس بنابراین تبدیل واحد را هم باید به عنوان یکی از مراحل کار درنظر بگیرید.

محاسبه ظرفیت هوادهی فن

محاسبه آنلاین CFM

در حال حاظر برخی از اپلیکیشن ها یا سایت ها می توانند ظرفیت هوادهی مناسب را به صورت سریع تر اندازه گیری کنند در اینجا به معرفی چند سایت خارجی برای تسریع در محاسبه CFM به صورت آنلاین اشاره میکنیم.

سایت omni calculator

سایت easy calculation

سایت learn metrics

چه میزان هوادهی یا CFM برای هر فضا موردنیاز است؟

بعد از این که حجم فضایتان را مشخص کردید و تصمیم گرفتید که بر اساس نوع فضا، طراحی، وضعیت اقلیمی، تعدا بازشو ها و نوع فعالیتی که در آن انجام میشود به سرعتی از تهویه و تعویض فضا نیاز است؛ نوبت به انتخاب سیستم مورد نظرتان با CFM متناسب با آن میرسد.

برای این کارحجم کلی هوا که بر اساس ابعاد محیط محاسبه کردید را بر سرعت مورد نظرتان در تهویه هوا تقسیم کنید. عدد بدست آمده می تواند شما را به سیستمی که CFM مورد نیاز شما را دارد نزدیک کند.

فرمول محاسبه ظرفیت هوادهی

اگر قصد خرید سیستم تهویه مطبوع را دارید و در محاسبه ظرفیت هوادهی فن مناسبتان گیج شدید، می توانید از راهنمایی و مشاوره مسئولان فروش مجموعه زرین تهویه استفاده کنید. زرین تهویه با سالها تجربه فروش انواع سیستم های تهویه مطبوع در شهر مشهد آماده خدمت رسانی برای فروش،نصب و اجرای انواع سیستم های تهویه مطبوع میباشد. شما می توانید با مراجعه حضوری و یا تماس با شماره تلفن ۳۷۰۲۲-۰۵۱ با این مجموعه در ارتباط باشید.

جدول میزان هوادهی CFM سیستم های تهویه مطبوع
در این جدول شما می توانید میزان CFM لازم حدودی هر متراژی را مشاهده نمایید. درنظر داشته باشید که انتخاب دقیق تر بر اساس درنظرگیری مولفه های زیادی انجام خواهد شد.

در پایان

در این محتوا به بررسی منظور از cfm در تهویه و نحوه محاسبه ظرفیت هوادهی فن پرداختیم و سعی کردیم تا با معرفی منابعی به شما رد داشتن انتخابی بهتر برای خرید سیستم تهویه مطبوع و بررسی سیستم کاربردی متناسب با نیازهایتان کمک کنیم. مشاهده کردید که محاسبه و تعیین میزان هوادهی سیستم تهویه مطبوع اگرچه نیاز به دقت بالایی دارد اما چندان مشکل نیست. برای این کار تنها کافیست که حجم اتاق را محاسبه و بر سرعتی که می خواهید هوا را جایگزین کنید تقسیم نمایید. امیدواریم از این محتوا استفاده کافی برده باشید و ازین پس انتخاب آگاهانه تری در خرید سیستم های تهویه مطبوع داشته باشید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.