زون بندی سیستم تهویه چیست + مهم ترین مولفه های زونینگ
بررسی زون بندی سیستم تهویه

زون بندی سیستم تهویه چیست + مهم ترین مولفه های زونینگ

آیا تا به حال اسم زون بندی سیستم تهویه مطبوع را شنیده اید؟ تا چه حد با موضوع منطقه بندی فضاهای مختلف خانه به منظور تهویه بهتر آشنایی دارید؟ امروزه مسئله زونینگ یکی از راهکارهای موثر و حائز اهمیت برای تامین آسایش حرارتی افراد حاضر در محیط محسوب میشود. در این محتوا از وبلاگ زرین تهویه به بررسی مفهوم زون بندی سیستم تهویه و نکات مهم آن خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید…

زون بندی سیستم تهویه به چه معناست؟

بدون شک در هر خانه ای هوای مطلوب برای هر فرد با دیگری متفاوت است. و هر شخص ترجیح میدهد در محیطی مطابق با شرایط فعالیتی و بر اساس سلیقه شخصی خودش کار کند. از طرفی دیگر قرارگیری فضاها در بخش های مختلف خانه، تعداد بازشو، شکل پلان، ابعاد فضا و بسیاری از مولفه های ساختاری دیگر باعث میشود تا برخی از قسمت های خانه نیاز به سرمایش یا گرمایش بیشتری نسبت به سایر قسمت ها داشته باشد.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت که تنها تنظیم دستگاه تهویه مطبوع بر روی یک عدد راهکار مناسبی نیست. زیرا هر فضا بر اساس نیازهای شخصی که در آن زندگی میکند و شکل فضا نیاز به تهویه خاص و منحصر به فرد خودش را دارد. در اینجاست که مبحث زون بندی سیستم تهویه اهمیت ویژه ای پیدا میکند. و دمای هر بخش را به طور کامل برای سیستم های کانالی یا بدون داکت شخصی سازی میکند.

جالب اینجاست که مبحث زونینگ نه‌تنها به مکان های مسکونی محدود نمیشود، و امروزه میتوان از این دانش در فضاهای مختلف همچون موسسات تجاری، اداری، فضاهای عمومی و خدماتی نیز استفاده کرد. یکی از مزایای قابل توجه این کار فراهم کردن آسایش کابران و صرفه جویی در مصرف انرژی با بهینه سازی الگوی مصرف است.

زونینگ سیستم تهویه مطبوع چیست؟

در بحث زون بندی سیستم تهویه اگر سیستم های تهویه مطبوع داکتی یا سیستم بدون کانال کشی را درنظر بگیریم میتوان گفت که این سیستم ها برای تهویه هوا فضا را به چندین قسمت تقسیم میکنند و هر قسمت میتواند به شکلی مستقل بر روی یک دما و حالت تنظیم شود. برای این منظور یک ترموستات اتوماتیک برای هر بخش تعبیه میشود که میتواند دما را بر حسب نیاز کاربران فضا تعدیل کند.

به طور مثال برای یک خانه ویلایی بزرگ برحسب نیازها و الگوی زندگی کارفرما میتوان بخش هایی همچون اتاق نشیمن، آشپزخانه و راهرو ها را یک زون یا منطقه درنظر گرفت. و اتاق خواب ها و سرویس های طبقه دوم را یک زون دیگر تعریف کرد تا به صورت کاملا مستقل از طبقه پایینی هدایت شوند. در این صورت بخش های پایینی که ساعاتی بیشتری مورد استفاده قرار مییرند میتوانند به صورت ۲۴ ساعته تهویه شوند. در صورتی که در طبقات بالایی سیستم تهویه مطبوع میتواند در ساعت های خاصی به صورت دلخواه روشن و خاموش شود.

یا به طور مثال با استفاده از سیستم زونینگ میتوان کاری که بخش هایی از یک فضای خدماتی که از آنها استفاده نمیشود در طول روز کمتر تهویه شوند. و به این صورت میتوان مصرف انرژی و هزینه های آن را به خوبی مدیریت کرد.

زون بندی سیستم تهویه

مزایای استفاده از زون بندی برای سیستم های تهویه مطبوع

بهره گیری از زون بندی سیستم تهویه میتواند فواید زیادی باری افراد داشته باشد که به خری از آنها اشراه خواهیم کرد.

  • استفاده از قابلیت تهویه گزینشی: همان طور که اشاره کردیم با بهره گیری از این سیستم میتوانید به طور دلخواه مشخص کنید که قصد دارید چه قسمت هایی از فضای شما تهویه شود.
  • آسایش بیشتر افراد: اگر تهویه اتاقی مثل اتاق افراد مسن و بیماران تنفسی برای شما اهمیت ویژه ای دارد با استفاده از این قابلیت میتوانید بیشتر به این مسئله بپردازید. یا حتی اگر بخش هایی از فضای شما همیشه نسبت به سایر بخش ها زیادی گرم و یا بیش از حد سرد است میتوان با استفاده از زون بندی سیستم تهویه آن را به تعادل رساند.
  • صرفه جویی در مصرف انرژی: بهره گیری از این سیستم میتواند تا بیش از ۳۰ ردصد در کاهش مصرف انرژی تاثیرگذار باشد. به این دلیل که توان سیستم تهویه به بخش هایی متمرکز میشودکه افراد بیشتری در طی روز با آن سر و کار دارند. به این صورت مصرف انرژی تا حد زیادی مدیریت شده و سنجیده تر خواهد بود.

مهم ترین نکاتی که باید در منطقه بندی فضا درنظر بگیرید:

حال سوال اینجاست که در صورت تمایل به زون بندی سیستم تهویه باید چه مولفه هایی را مدنظر قرار دهیم؟ بدون شک اگر یک شرکت متخصص و با تجربه در زمینه پیاده سازی این تاسیسات انتخاب کنید میتوانید نتیجه مورد قبول و اصولی دریافت کنید. اما در این بخش برخی از مهم ترین این نکات را بررسی خواهیم کرد.

۱: سفارشی کردن تهویه برای اتاق هایی با شرایط خاص

به طور کلی در زون بندی سیستم تهویه چندین ترموستات مستقل در اختیار شما قرار میگیرد تا بتوانید دمای بخش های مختلف را به صورت دلخواه تنظیم کنید. به این ترتیب دیگر نیازی نیست که با روشن کردن سیستم تهویه کل فضای خانه خنک و یا گرم شود. پس در گام اول باید با استفاده از دانش و تجربه یک گروه اجرایی ماهر و الگوی زندگی خودتان تصمیم بگیرید که کدام مناطق از فضایی که درنظر دارید باید در یک زون یا گروه قرار بگیرند. به این ترتیب میتوان انتظار داشت که این قسمت ها به عنوان یک محیط واحد تهویه میشوند.

۲: تنظیمات ترموستات

سیستم های زونینگ دارای یک ترموستات اتوماتیک برای کنترل و تنظیم دما هستند. و به بخش هایی همچون دمپر و کانال کشی‌های توزیع هوا متصل میشوند. هنگامی که یکی از ترموستات ها توسط افراد فعال میشود دمپر هوای مربوط به آن بخش باز میشود. و دما را کنترل میکند. بنابراین تنظیم دقیق ترموستات و اتصال مناسب آن به قسمت های اصلی پخش هوا میتواند بسیار مهم باشد.

۳: تغییر بار حرارتی را درنظر بگیرید

یکی از مولفه هایی که باید در زون بندی سیستم تهویه به آن توجه کرد بار حرارتی بخش های مختلف خانه است. به طور مثال آشپزخانه که محل پخت و پز و فعالیت طولانی مدت در طی روز است نیاز بیشتری به تهویه دارد. یکی از اهداف اصلی منطقه بندی کردن خانه یکدست کردن دما و از بین بردن نوسان دمایی در محیط است.

به طور کلی میتوان گفت در فضاهای مختلف هیچگاه دمای هوای همه قسمت ها برابر نیست. و عامل خارجی و داخلی زیادی بر دمای بخش های مختلف تاثیر میگذارند. پس بهتر است در زون بندی سیستم تهویه فعالیت های انجام گرفته در آن بخش، تعداد بازشوها، جداره ها، عوامل بیرونی، ابعاد فضا، و تعداد افراد فعال در آن را درنظر بگیرید.

نکات زون بندی سیستم تهویه

زون بندی سیستم تهویه مورد نیاز چه افراد یا فضاهایی است؟

  • خانه هایی که دارای چند طبقه است.
  • خانه هایی که افراد مسن یا دارای بیماری های خاص در آن زندگی میکنند.
  • فضاهایی که در بخشی از آن حیوانات نگهداری میشوند.
  • مناطقی که افراد زندگی مشترک و جداگانه ای دارند.
  • خانه هایی که نوسان دمای بسیار شدیدی دارند.
  • در صورتی که اعضای خانواده در تنظیم دما اختلاف نظر دارند.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با بررسی مبحث زون بندی سیستم تهویه و مهم ترین نکات آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما بگذاریم. بدون شک این استراتژی میتواند روی بسیاری از پروژه به خوبی اجرا شود و یکی از راهکار خوب برای داشتن تهویه بهتر محیط و برطرف کردن آسایش حرارتی افراد باشد. به خاطر داشته باشید استفاده از مشاوره تکنسین های ماهر و یک گروه اجرایی با سابقه در این زمینهه میتواند ضامن نتیجه بخش بودن زون بندی سیستم تهویه باشد. ممنونیم که تا انتهای این محتوا همراه ما بودید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.