بررسی کولر تبخیری سلولزی و عملکرد آن
کولر تبخیری سلولزی چیست

بررسی کولر تبخیری سلولزی و عملکرد آن

شاید شما هم تا به حال نام کولر تبخیری سلولزی را شنیده باشید. یا آن را به اسم رایج تر کولر آبی بشناسید. کولر آبی تبخیری یا به عبارتی Swamp Cooler یکی از متداول ترین سیستم های خنک کننده در ایران بشمار می آیند که عملکرد بسیار خوبی در خنک کردن و تهویه محیط های مختلف از خود نشان میدهند. در این محتوا از زرین تهویه به بررسی این سیستم ها و نحوه کارکرد آنها بیشتر خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید…

کولر تبخیری سلولزی چیست؟

این نوع از سیستم های تهویه مطبوع از وسایل اقتصادی و بصرفه ای هستند که برای خنک سازی از فرآیند تبخیر استفاده میکنند. و به همین دلیل به آنها سیستم های تبخیری گفته میشود. به این صورت که دستگاه هوای محیط را از پدهای اشباع شده با آب عبور میدهد. در این فرایند آب تبخیر میشود و هوا را با کاهش دمای ۹ تا ۴ درجه سانتی گراد مجددا به فضا هدایت میکند. برای اینکه این سیستم ها عملکرد مطلوب تری از خودشان نشان دند میتوانید پنجره را کمی باز بگذارید تا هوای گرم داخل خانه خارج و اتاق خنک تر شود.

هزینه نصب و استفاده از کولرها نسبت به سایر سیستم های تهویه بصرفه تر است اما آنچه که باید درنظر بگیرید آن است که شما برای زمستان مجددا نیاز به تهیه سیستم گرمایشی جداگانه دارید. از طرفی کولر آبی تبخیری نیاز به بررسی و رسیدگی مداوم برای داشتن عملکردی بهینه دارد. و استفاده از آنها برای مناطق شرجی و خانه هایی با رطوبت بالا توصیه نمیشود.

سیستم خنک سازی تبخیری چگونه کار میکند؟

حال سوال اینجاست که سیستم تبخیری چک.نه میتواند موجب کاهش دمای هوای شود؟! آیا تا به حال دقت کرده اید زمانی که به یک مکان با رطوبت بالا میروید چه اتفاقی می افتند؟ ممکن است موهایتان فر و پوستتان تر شود. اما اتفاق دیگری که می افتد آن است که در هوای رطوبتی و شرجی بیش از قبل عرق میکنید. این به آن عنی است که بدن شما با جذب رطوبت هوا و تعریق سعی میکند شما را خنک نگه دارد. فرآیند خنک سازی تبخیری هم بر همین اساس کار میکند. در این کولرها از مکانیزم تعریق برای اقلیم های خشک میشود تا علاوه بر تعمین رطوبت لازم هوا را نیز چندین درجه خنک تر کند.

همانطور که اشاره شد در کولر آبی تبخیری هوای گرم بیرون از طریق پدهای خنک کننده (پوشال) جذب میشود و سپس هوای سرد شده از طریق موتورهای دمنده به دریچه های کانال کشی شده منتقل و سپس در محیط مورد نظر پخش میشود.

نحوه عملکرد کولر تبخیری سلولزی

مهم ترین اجزای کولر آبی تبخیری

این سیستم ها ا زاجزای مختلفی تشکیل شده اند که در ادامه به برخی از آنها میپردازیم.

شیر تامین آب:

این شیر معمولا استفاده های زیادی دارد و شما میتوانید این قطعه را در آبگرمکن ها هم پیدا کنید. این قطعه آب را به داخل کولر هدایت میکند و نقش مهمی در عملکرد آن دارد.

شناور:

شناور معمولا در قسمت پایینی کولر قرار میگیرد و زمانی که آب به حد استاندارد و کافی میرسد شناور بر روی آب قرار میگیرد و درچه تامین آب را میبنند. بنابراین شناور این اطمینان را به ما میدهد که آب درون دستگاه بیشتر از حد لازم نباشد. در صورتی که شناور به درستی عمل نکند کارکرد کولر دچار مشکل شده و یا آب از آن سرازیر میشود.

پدهای تبخیری:

پدهای تبخیری قرار گرفته درون این سیستم که عمدتا از جنس پوشال است که وظیفه رطوبت رسانی و خنک کردن هوا را دارند. از طرفی انها را میتوان نوعی از فیلترهای هوا نیز دانست.

کولر آبی تبخیری

اصول نگهداری و مراقبت از کولر آبی تبخیری

به علت ارتباط و کارکرد این سیستم ها با آب بسیار مهم و ضروری است که که سیستم به طور مداوم تخلیه و تمیز شود. به همین علت بهتر است رسوبات و مواد معدنی که به مرور زمان در دستگاه جمع میشود را تمیز کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید. به طور میتوان گفت هرچه بیشتر از کولر آبی تبخیری استفاده کنید نیاز به مراقب و نگهداری بیشتری خواهید داشت. به همین منظور بهتر است هر سال بر اساس میزان استفاده فیلترها یا همان پوشال ها را تعویض کنید.

همچنین بهتر است قسمت هایی از دستگاه مثل پمپ، مخزن و لنت ها مورد بررسی قرار دهید و از تکنسین های ماهر جهت چکاپ و بررسی کولر تبخیری سلولزی و سایر سیستم های تهویه مطبوع کمک و مشاوره بگیرید.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با بررسی کولر تبخیری سلولزی و نحوه کارکرد آن به شما در شناخت بهتر و چگونگی کارکرد آن کمک کنیم. این نکته را نیز درنظر داشته باشید که استفاده از کولرهای آبی به دلیل استفاده از آب به عنوان عامل تهویه در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند امکان پذیر نیست. و میتواند به رطوبت محیط نیز بیفزاید. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.