مینی چیلر خانگی چیست و چه مزایایی دارد؟
مینی چیلر خانگی چیست

مینی چیلر خانگی چیست و چه مزایایی دارد؟

امروزه مینی چیلر خانگی یکی از مدل های متداول و پرطرفدار مدل از چیلرها می‌باشد. امروزه انتخاب های زیادی برای خریداران سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد. یک سیستم تهویه مطبوع مناسب باید تواند دما، گردش هوا و میزان رطوبت را کنترل کند. به این دلیل چیلرها یکی از انتخاب های مطلوب و مقرون بصرفه محسوب میشوند. که می‌توانند انتظارات خریداران را به خوبی برآورده کنند. به این دلیل که این سیستم‌ها به خوبی قادر به کنترل سرما و گرما و تعدیل دمای محیط میباشند. در این مقاله از زرین تهویه به تحلیل و بررسی جامع این سیستم ها مزایای خرید چیلر خانگی خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید…

چیلر خانگی یا مینی چیلر چیست؟

به طور معمول از این سیستم ها در محیط هایی همچون فضاهای مسکونی، ویلاها و واحدهای تجاری استفاده میشود. این چیلرها از لحاظ عملکرد تشابه زیادی با چیلرهای هوا خنک دارند اما ابعاد آنها متناسب با کاربری خانگی طراحی شده. یکی از قابلیت های این سیستم اتصال آن به فن کویل برای استفاده از آن در تمامی فصول سال است. چیلرهای خانگی بر اساس تغییر فاز مبرد کار میکنند. به این شکل که فرایند کار دستگاه بااستفاده از جریان هوای درون کندانسور انجام میشود.

نحوه عملکرد چیلر

به دلیل قرارگیری دستگاه پمپ و منبع انبساط درون خود سیستم چیلر دیگر نیازی به لوله کشی سیستم به موتورخانه برای پمپاژ کردن آب نیست. چیلر های خانگی و مینی چیلرها معمولا ابعاد کوچکتری نسبت به چیلرهای معمولی دراند به همین دلیل از ظرفیت برودتی کمتری نیز برخوردارند. و تمامی اجزا درون خود دستگاه قرار میگیرند.

نحوه کارکرد مینی چیلر خانگی

اجزای مینی چیلر خانگی

به طور کلی میتوان گفت که چیلرها از قطعات مختلفی ساخته میشوند. بخش هایی مثل شیر انبساط، اوپراتور و کندانسور عضو همیشگی چیلرها است. اما قطعاتی مثل کمپرسور، جاذب، پمپ و ژنراتور به طور اختیاری و در صورت لزوم بنا به کارکرد دستگاه بر روی آن نصب میشود. برخی از مهم ترین بخش های مینی چیلر خانگی به این شرح است:

اوپراتور:

اوپراتور یا کویل حرارتی را می توان اولین قسمت از چرخه عملکردی چیلرها و مکمل سیکل تبریدی درنظر گرفت. به این دلیل که آب گرم ابتدا از طریق شیر ورودی وارد این قسمت میشود و در مراحل بعدی آب به شکل گاز به اوپراتور باز میگردد. در بخش اپوراتور مینی چیلر خانگی عموما از لوله های مسی که از ظرفیت حرارتی بالاتری برخوردارند استفاده میشود.

کمپرسور:

کمپرسورهای سیستم تهویه مطبوع به خودی خود انواع مختلفی دارند و از مهم ترین بخش های این سیستم ها محسوب میشوند. که همین تنوع مدل و کارکرد کمپرسورها باعث بوجود آمدن مدل های مختلف چیلر شده شده است. در مینی چیلرها معمولا از کمپرسورهای پیچی یا کمپرسورهای اسکرول و اسکرو استفاده میشود.دلیل رایج بودن آن ها به این دلیل است که نگه داری از این کمپرسورها بسیار ساده و کم دردسر است. بعلاوه چیلرهای مجهز به کمپرسور اسکرو و اسکرال آلودی صورتی کمتری تولید میکنند که این یک نکته مهم برای تامین آسایش در فضای خانه است.

کندانسور:

همانطور که قبل تر اشاره شد، در بخش کندانسور مینی چیلر خانگی از یک خنک ککنده هوا استفاده میشود. به این ترتیب فن ها به کندانسور کمک میکنند تا هوای محیط را مکش و آن را خنک کنند.بنابراین فن ها مکمل کندانسور در چیلرهای خانگی هستند.

شیر انبساط:

در نهایت این فرایند یک شیر انبساط برای تکمیل چرخه عملکرد مینی چیلر خانگی مورد استفاده قرار میگیرد. این قطعه بعد از کندانسور قرار میگیرد و وطیفه آن کاهش فشار مبرد و انبساط آن است. بعد از فرایند انبساط، مبرد مجددا وارد اوپراتور میشود.

مزایای خرید چیلر خانگی

دلایلی که چیلرهای خانگی را به انتخابی خوبی برای منازل تبدیل میکند:

همان طور که اشاره کردیم چیلرها انواع مختلفی دارند و می توانند برای عرصه های مختلف با کارکردهای متنوع استفاده شوند. در اینجا به برخی از مزایای خرید چیلر خانگی اشاره خواهیم کرد.

۱: سادگی اجرای چیلر

یکی از مزایای مینی چیلر خانگی امکان سازگاری با محیط و اجرای و نصب ساده آنها بر روی پشت بام است. به همین دلیل شما با انتخاب آنها در وقت و هزینه صرفه جویی خواهید کرد. امکان کنترل دمای هر قسمت از خانه به صورت همزمان با اتصال فن کویل های متعدد به سیستم اصلی می تواند برای شما این امکان را بوجود بیاورد که دمای هر بخش از خانه را بر اساس نیاز ساکنان آن تنظیم کنید.

۲: نیاز به جای کم

همانطور که اشاره کردیم از آنجایی که چیلرهای خانگی همانند چیلرهای هوا خنک می باشند، از لحاظ سیستمی مستقل تر از دستگاه های آب خنک میباشند. بنابراین فضای کمتری را اشغال میکنند. و دلیل این مورد استفاده از هوای محیط و گردش آن برای خنک کردن کندانسور است. بنابراین شما در مقایسه با چیلرهای آب خنک نیازی به برج خنک کننده و آب یا هر وسیله اضافی ندارید. پس اگر فضای محدودی را برای نصب سیستم های تهویه درنظر گرفته اید می توانند همچنان خرید چیلر خانگی را مدنظر داشته باشید.

۳: کاهش مصرف انرژی

اگر مصرف انرژی برای شما مولفه‌ای حائز اهمیت است و یا در شهری با ذخایر آبی محبود زندگی میکنید، استفاده از مینی چیلر خانگی میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد. زیرا سیستم عملکردی این دستگاه ها نیازی به آب برای تعدیل دما ندارد. بعلاوه بر این المان می توان گفت که چیلرهای خانگی در مصرف برق نیز بهینه و صرفه جو هستند.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا مهم ترین ویژگی های مینی چیلر خانگی را عنوان کنیم. و با بیان نحوه عملکرد آنها و مهم ترین اعضای آن به شما در خرید چیلر خانگی کمک کنیم. شما می توانید برای دیدن جزئیات بیشتر انواع سیستم های تهویه مطبوع و چیلر ها به بخش فروشگاهی سایت زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. پیشنهاد میکنم برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ آموزشی ما دیدن نمایید.

نظرات (2)

تکنسین

سلام. مینی چیلر خانگی فقط قابلیت کارکرد در فضاهای مسکونی را دارد؟ چون مینی چیلر صنعتی هم در بازار وجود دارد

    سحر فرزانه نژاد

    سلام وقتتون بخیر اصولا مینی چیلرهای صنعتی قوی تر از مینی چیلرهای معمولی هستن. بنابراین مینی چیلرهای خانگی برای منزل یا محیط های کوچیک عملکرد بهتری دارن.