دمای مناسب سیستم تهویه در فصول مختلف چیست؟
دمای مناسب سیستم تهویه

دمای مناسب سیستم تهویه در فصول مختلف چیست؟

تنظیم دمای مناسب سیستم تهویه همیشه یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد محسوب میشود. بخصوص در زمانی که هوای بیرون بسیار سرد یا بسیار گرم است؛ افراد با این مشکل مواجه میشوند که با استفاده از چه راهکارهایی می توانند هوای محیط زندگی یا کارشان را به بهترین روش تهویه و تعدیل کنند. البته در این بین عاملی دیگر به نام مصرف انرژی نیز دخیل است. زیرا در صورتی که قصد داشته باشیم با قرار دادن دمای ترموستات بر روی حداکثر فضا را زودتر سر یا گرم کنیم میتواند موجب فشار شدیدی به دستگاه و افزایش سرسام آور مصرف برق شود.

از این در این محتوا از زرین تهویه به بررسی بهترین راهکار تنظیم دمای سیستم تهویه مطبوع خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید…

دمای مناسب سیستم تهویه چگونه تعیین می‌شود؟

به طور کلی بنابر نظر کارشناسان دمای ۲۵ درجه سانتی گراد دمای مطلوبی برای زندگی و کار اعلام شده است. اما نکته اینجاست که دمای مطلوب برای هر فرد با فرد دیگری بنابر مولفه هایی همچون سن، سوخت و ساز بدنی، میزان فعالیت و سلامت جسمانی متفاوت است.

برای تنظیم دمای مناسب سیستم تهویه مطبوع نیز نکات بسیاری همچون تعداد افراد حاضر در محیط، میزان فعالیت بدنی آنها و همچنین عوامل بیرونی همچون شرایط اقلیمی، میزان رطوبت، تابش خورشید و زاویه آن و حتی تعداد پنجره ها مهم است. بنابراین بهترین دمای سیستم تهویه را میتوان بسته به آسایش تمامی افراد خانواده یا یک محیط و همچنین بودجه استاندارد شما برای هزینه های فرق درنظر گرفت.

دمای مناسب سیستم تهویه

تنظیم دمای سیستم تهویه مطبوع در تابستان باید روی چه درجه ای باشد؟

این یکی از رایج ترین سوالاتی است که افراد در تابستان میپرسند. عدم توجه به سیستم تهویه در تابستان میتواند عواقب بسیار بدی همچون از کار افتادن دستگاه، خرابی آن و مشکلات سلامتی همچون گرمازدگی و عدم بهره وری شود. ما در محتوای “معرفی ۸ روش کاربردی برای خنک کردن خانه در تابستان” به برخی از ارزان و موثرترین راهکارهای تهویه هوا اشاره کردیم. که میتواند برای شما نیز مفید باشد.

زمانی که گرما و رطوبت باعث میشوند تا گرمتان شود و تعریق کنید وسوسه بالا بردن درجه دمای کولرگازی و یا سایر سیستم های تهویه بیش از هر زمان دیگر میشود. اما اگر قصد دارید تا در هزینه هایتان صرفه جویی کنید بهترین راهکار شناخت دمای مناسب سیستم تهویه و بوجود آوردن تعادل در تغییر دما است.

اگر دمای محیط شما بسیار بالا و شدید است، توصیه میشود تا سیستم تهویه را حتی بر روی درجه های پایین تر روشن نگه دارید تا زمانی که به محیط برمیگردید از هوای مطلوب استفاده کنید و در عین حال از وارد شدن فشار بیش از حد بر روی سیستم تهویه جلوگیری نمایید. با انجام این کار میتوانید ۱۰ درصد از هزینه های مصرف انرژی بکاهید.

شما حتی میتوانید از سایر دستگاه های کمکی همچون پنکه نیز استفاده نمایید تا در برخی از ساعات روز به کمک آن هوا را مطلوب تر کنید. همانطور که پیشتر اشاره شد دمای مطلوب برای زندگی و فعالیت در حدود ۲۳ تا ۲۵ درجه میباشد. شما میتوانید بسته به سلیقه خودتان این دما را یک تا دو درجه تغییر دهید تا به مطلوب ترین نتیجه برسید.

تنظیم دمای دستگاه تهویه برای زمستان

پیدا کردن دمای مناسب برای فصول سرد سال نیز ممکن است نیاز به کمی آزمون و خطا داشته باشد. اما به طور کلی یک قانون برای روز های سرد وجود دارد و آن هم این است که بهتر است دستگاهتان را بر روی ۲۰تا ۲۳ درجه سانتی گراد قرار دهید. شما میتوانید برای راحتی بیشتر این دما را ۱ تا ۲ درجه افزایش دهید. ما در مقاله “۱۰ مورد از موثرترین راهکارهای گرم کردن خانه بدون لوازم گرمایشی” به برخی از مهم‌ترین روش های گرمایش محیط و افراد حاضر در آن اشاره کرده ایم. گاهی اوقات استفاده از روش هایی همچون درزبندی پنجره ها و یا پوشیدن لباس های مناسب زمستان میتواند در کاهش هزینه ها کمک بسیاری کند.

تنظیم دمای سیستم تهویه مطبوع

نکات تنظیم دمای مناسب سیستم تهویه برای صرفه جویی در مصرف انرژی

اگر قصد دارید تا علاوه بر داشتن هوایی با دمای مطلوب هزینه های مصرف برق و انرژیتان را کاهش دهید در این بخش به برخی از مهم ترین ترفند و راهکارها اشاره خواهیم کرد.

در طول فصول سرد سال :

سعی کنید در صورت لزوم دمای سیستم تهویه تان را به مرور افزایش دهید و نه به صورت ناگهانی! بهتر است برای ترسیع در فرایند خنک سازی از یک پنکه به صورت مستقل برای فضاهای موردنیاز استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که پوشش پنجره ها و کاهش اثر تابش خورشید میتواند باعث جلوگیری از گرم شدن محیط شود.

در طول فصول سرد سال :

سعی کنید تنظیم دمای سیستم تهویه مطبوع را بسته به دمای محیط و نیازهایتان کم و زیاد کنید. بهتر است از لباس های گرم با رنگ های تیره استفاده نمایید. در فصل زمستان استفاده از نور طبیعی خورشید و درز بندی پنجره ها میتواند منجر به گرم شدن طبیعی خانه تان شود.

در طول تمامی اوقات سال:

از ترموستات های اتوماتیک و هوشمند استفاده کنید. این تکنولوژی در کولرهای گازی به نام اینوتر شناخته میشود. و میتوانند به صورت خودکار فرایند تنظیم دمای سیستم تهویه مطبوع را انجام دهند و از هدر رفت انرژی و گرم یا سرد شدن بیش از محیط جلوگیری نمایند.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا اب بررسی دمای مناسب سیستم تهویه مطبوع به شما برای تامین آسایشتان در فصول مختلفسال کمک کنیم. و اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو درباره تنظیم دمای سیستم تهویه مطبوع برای ما بنویسید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.