کاربرد اواپراتور در سیستم‌های تهویه مطبوع
کاربرد اواپراتور

کاربرد اواپراتور در سیستم‌های تهویه مطبوع

کاربرد اواپراتور در سیستم‌های تهیوه مطبوع دقیقا مانند کندانسورو سایر اجزا بسیار ضروری است و دانستن درباره‌ی انواع اوپراتور در انتخاب قطعه مناسب کمک کننده است‌.

درباره‌ی کاربرد اواپراتور چه میدانید‌؟ بررسی انواع اواپراتور چگونه میتواند در انتخاب قطعات برای دستگاه‌های تهویه مطبوع کمک کننده باشد‌؟ برای دسته بندی انواع اواپراتور اساس‌های مختلفی دارند که میتوانیم آنها را بر اساس ساختار‌، کارکرد‌، هدف و … تقسیم بندی و طبقه بندی کنیم‌. با تیم زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا با اواپراتور آشنا شوید‌…

اواپراتور (Evaporateur ) چیست‌؟

قبل از بررسی کاربرد اواپراتور باید با چیستی این دستگاه آشنا شوید‌. اواپراتور با نام دیگر تبخیر کننده شناخته و در صنعت استفاده میشود‌. در واقع اواپراتور با دریافت حرارت از سیال‌، آن را از مایع به گاز تبدیل میکند که انواعی دارد‌. که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد‌.

انواع اواپراتور بر اساس کاربرد و عملکرد

۱‌. اواپراتور صفحه‌ای

اواپراتور صفحه‌ای کاملا مشابه اواپراتور پوسته و لوله میباشد و به صراحت میتوان گفت تفاوت آنها در ساختارشان است‌. در این نوع از اواپراتور سیالات جاری در دستگاه بدون تماس فیزیکی با هم در بین صفحات بصورت یکی در میان جریان یافته‌اند و به کمک جداره صفحات تبادل حرارت را انجام میدهند‌. این دسته از اواپراتور از نظر ساختار فشرده است و در فضاهای کوچک قابلیت جاسازی را دارد‌.

۲. اواپراتور پوسته و لوله یا آبی ( مرطوب )

در این نوع از اواپراتور‌، دسته‌ای از لوله‌ها یا کویل‌ها درون یک پوسته و فضا جاسازی شده‌اند‌. در این فضا‌، اغلب سیال شما مایع است و از داخل کویل‌ها و یا پیرامون لوله‌ها جریان میابند و حرکت میکنند‌. بطور کلی سیال مایع با دریافت حرارت از لوله‌ها و تبادل‌ دما‌؛ کاهش میابد‌. این نوع از اواپراتور در انواع چیلر ساختمانی کاربرد دارد‌. اواپراتور آبی در صنعت سرماسازی‌، صنایع غذایی‌، صنایع شیمیایی و … بسیار کاربرد دارند.

۳‌. اواپراتور فن دار ( خشک )

در اواپراتور خشک سیال مبرد اغلب گاز است که این گاز از درون لوله‌ها و کویل‌های پر پیچ و خم عبور میکند و حرارت را با هوایی که توسط فن ایجاد شده‌اند تبادل میکند‌. این موضوع علت نام گذاری این اواپراتور به اواپراتور هوایی میباشد‌. در این اواپراتور حرارت را از هوا دریافت میکند و به حالت گازی تغییر فاز میدهد و در پی آن هوا سرد میشود‌. این نوع از اواپراتور در داکت اسپیلت هوا را خنک میکند‌.

نکات مهم در کاربرد اواپراتور

  1. نوع سیالات: نوع سیال در انواع اواپراتور بسیار مهم است و کاربرد این دستگاه‌ها طبق این نوع سیالات قابل بررسی است‌. سیالات جاری در این اواپراتور‌ها در انتخاب نوع و جنس کویل بسیار موثر است‌.
  2. اختلاف دما‌: اختلاف دما در بین محیط اطراف کویل‌ و سیال بسیار تعیین کننده است‌. چون دمای اطراف این دستگاه‌ها در فرایند تبخیر بسیار موثر هستند‌.
  3. افت فشار‌: افت فشار از عوامل مهم در اواپراتور است‌. اختلاف فشار در ورودی و خروجی این قطعه‌، عامل اصلی گردش موثر سیالات است‌.

بررسی کاربرد اواپراتور

  1. کاربرد اساسی در انتقال حرارت در صنعت دارد‌.
  2. کاربرد بسیار ویژه‌ای در جدا کننده‌های مواد شیمیایی به کمک فرایند تبخیر دارند‌.
  3. کاربرد ویژه‌ای در صنعت تهویه دارند و اساس این دستگاه چرخه تبرید تراکمی است‌. که این موضوع در داکت اسپیلت‌، یونیت‌، GHP و …
  4. کاربرد در صنایع غذایی دارد و به کمک آن روند غلیظ کردن محصولات با فرایند تبخیر کردن آب این محصولات را انجام خواهد داد‌.
  5. اواپراتور در صنعت داروسازی برای رطوبت زدایی مورد استفاده قرار میگیرد‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مطلب به کاربرد اواپراتور‌، انواع اواپراتور و نکات مهم آن اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید با ما در میان بگذارید و یا اگر این مطلب برایتان مفید بوده‌ است نظراتتان را برای ما بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.