دستگاه بویلر در صنعت چه کاربردی دارند‌
بررسی دستگاه بویلر

دستگاه بویلر در صنعت چه کاربردی دارند‌

دستگاه بویلر برای اهداف گوناگونی به کار برده میشود‌. از اهداف مهمی که بویلر دارد این است که میتواند در تهویه مطبوع گرمایش را تامین کند‌.

دستگاه بویلر چیست‌؟ درباره‌ی کاربرد دستگاه بویلر چه میدانید‌؟ چقدر با انواع دستگاه‌های بویلر آشنایی دارید‌؟ بطور کلی از دستگاه‌ها و قطعات ضروری در سیستم تهویه مطبوع ضرورت وجود بویلر است تا آب گرم در حال گردش در آن مورد استفاده در صنعت گرمایشی قرار بگیرد‌. با تیم زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا با دستگاه‌ بویلر بیشتر آشنا شوید…

دستگاه بویلر چگونه دستگاهی است‌؟

قبل از بررسی کاربرد دستگاه بویلر نیاز است که بدانیم این دستگاه چیست و چگونه کار میکند‌. بویلر را میتوان به یک مخزنی بسته تشبیه کرد که محصور است و آب گرم در آن گردش دارد‌. ممکن است این آب گرم به منظور تبخیر منجر به گرمایش شود که این هوای گرم میتواند در صنعت مورد استفاده قرار بگیرد‌. مخزن بویلر باید در برابر حرارت مقاوم باشد به همین دلیل از آلیاژ آهنی ساخته شده است‌.

اگر بخواهیم مخزن بویلر را بررسی کنیم باید بگوییم که در این مخزن‌، قسمتی برای انتقال حرارت سیال استفاده میشود و در قسمت دیگر حرارت ایجاد شده به کمک سوخت مد نظر جاری میشود تا حرارت تولیدی از سطح به سیال منتقل شود‌.

اگر بخواهیم اساس کار بویلر را بیان کنیم میتوانیم به ترکیب هوا و انواع سوخت‌ها اشاره کنیم ( ترکیبی احتراقی ) که این ترکیبات با استفاده از مشعل میتوانند در کوره ایجاد شوند‌. در پی این موضوع‌، گاز‌های ایجاد شده توسط مبدلهای حرارتی عبور داده میشوند و به جایی میرسند که گرما به آب منتقل میشود‌. در ادامه دستگاه باید از گاز‌های احتراقی تخلیه شود تا انفجار رخ ندهد‌. این گاز‌ها از بخشی از دیگ بخار به اتمسفر تخلیه میشوند‌.

انواع بویلر بر اساس نحوه عملکرد

  1. بویلر فایر تیوب
  2. بویلر واتر تیوب

۱. بویلر فایر تیوب

فرایند بویلر فایر تیوب دقیقا بر خلاف بویلر واتر تیوب است که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد‌. نام دیگر بویلر فیار تیوب‌، لوله آتشی است. در کویل‌های موازی داخل بویلر‌؛ حرارت وجود دارد و این لوله‌های موازی توسط سیال محاصره شده‌اند‌. در این موقعیت سیال جاری میتواند حرارت را دریافت کند و بخار شود‌.

۲. بویلر واتر تیوب

نام دیگر بویلر واتر تیوب‌؛ لوله آبی است‌. کویل‌های موجود در بویلر واتر تیوب حاوی سیال که این سیال اغلب آب است‌؛ هستند‌. درون محفظه حرارتی ناشی از سوخت پخش شده است که تماس سیال با این حرارت به دلیل گستردگی سطح‌، افزایش میابد‌. این نوع از بویلر در دسته کاربرد دستگاه بویلر در سطح جدول قرار دارد و از نظر عدم انفجار بسیار امن هستند‌.

انواع دستگاه‌ بویلر بر اساس نوع سیال

  1. بویلر روغن داغ
  2. بویلر بخار
  3. بویلر آب گرم
دستگاه بویلر بخار
دستگاه بویلر بخار

بویلر بخار رایج ترین نوع بویلر است که در صنعت کاربرد دستگاه بویلر بخار فراوان و ثابت شده است و از نظر سیستم تبادلی و اساس کار مزایا و معایب زیادی را برای دستگاه‌های تهویه مطبوع ایجاد میکند‌.

کاربرد دستگاه بویلر چیست‌؟

بویلر نقش برجسته‌ای در صنعت تهویه مطبوع دارد‌. به این واسطه در صنایع و کارخانه‌ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرند‌. بویلر دستگاهی است که تقریبا همه جا میتوان آن را پیدا کرد برای مثال یکی از جاهایی که بویلر بسیار کاربرد دارد نیروگاه‌ها هست که برای تامین توان و گرمایش از بویلر‌های غول پیکر استفاده میشود‌.

موارد کاربردی بویلر در چربی زدایی قطعات‌، ضدعفونی محیط‌هایی نظیر بیمارستانها و آزمایشگاه‌ها و تامین نیروی مولد در دستگاه‌های تهویه مطبوع الخصوص در پالایشگاه‌ها میباشد‌. در مکانهایی که محصولات سلولزی‌، نخ و پارچه‌، پالایشگاه‌ها و … تولید میشود از دستگاه بویلر استفاده میشود ‌.

اگر بخواهیم کاربرد دستگاه بویلر را فقط در سیستم‌های تهویه مطبوع بررسی کنیم میتوانیم به تامین آسایش گرمایشی و سرمایشی این دستگاه در انواع چیلر و داکت اسپیلت‌ها در مناطق مسکونی و اداری اشاره کنیم‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به دستگاه بویلر و کاربرد دستگاه بویلر اشاره شد‌. اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید ممنون میشویم که با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.