تفاوت موتورخانه و پکیج‌، کدامیک بهتر است‌؟
تفاوت موتورخانه و پکیج‌

تفاوت موتورخانه و پکیج‌، کدامیک بهتر است‌؟

تفاوت موتورخانه و پکیج یکی از مواردی است که ساخت‌وساز منازل را به چالش کشیده است‌. مقایسه موتورخانه و پکیج میتواند به انتخاب بهتر به ما کمک خواهد کرد‌.

تفاوت موتورخانه و پکیج در چیست‌؟ آیا با این علم و پیشرفت بشر هنوز هم استفاده از موتورخانه‌های تاریک و پر سروصدا توصیه میشود‌؟ میدانید که پکیج و موتورخانه هر دو نقش اصلی و اساسی را در گرمایش محیط مدنظر ایفا میکنند‌. اما هر کدام بر دیگری برتری‌هایی و ایضا معایبی دارد که میتوانید با مطالعه آنها‌، انتخاب بهتری را داشته باشید‌. برای اطلاعات بیشتر با تیم تولید محتوای زرین تهویه همراه باشید‌…

نگاهی اجمالی به پکیج: پکیج چیست‌؟

برای بررسی تفاوت موتورخانه و پکیج بهتر است هر کدام را جدا جدا مورد بررسی قرار دهیم‌. ابتدا با پکیج شروع میکنیم که میتوانیم در مقایسه موتورخانه با پکیج به صراحت بگوییم که پکیج از سیستم‌های نوین تبادل و گرمایش در محیط است‌. اگر بخواهیم به اختصار به هدف اصلی دستگاه پکیج اشاره کنیم میتوانیم بگوییم که هدف اصلی آن گرمایش محیط مد نظر شماست‌. و اما اساس کار پکیج استفاده از آب گرم است‌. این آب گرم همان آب گرمی است که در یک منزل مسکونی یا تجاری و … مورد استفاده قرار میگیرد‌.

تفاوت موتورخانه و پکیج‌

مزایای پکیج

 • از نظر اشغال فضا‌، محیط کمی را اشغال میکند‌ و به دیوار متصل میشوند. در حالی که این مورد در موتورخانه نیازمند فضای زیادی است که به آن خواهیم پرداخت‌.
 • به علت در دسترس بودن پکیج‌، اگر برای دستگاه مشکلی پیش بیاید‌؛ به راحتی میتوان آن را تعمیر کرد‌.
 • در پکیج میتوانید دمای مد نظرتان را بصورت مستقیم اعمال کنید و از آن استفاده کنید‌.
 • از نظر مصرف سوخت به صرفه هستند چون سنسور حرارتی دارند و به احتراق حساس هستند‌.
 • از دسته وسایل کم سروصدا هستند و میتوانند بدون ایجاد آلودگی صوتی‌، کارکرد مفید داشته باشند‌.
 • از دسته دستگاه‌های تهویه مطبوع ایمن هستند‌.
 • منبع مشترک استفاده نیستند‌. اینگونه که هر واحد میتواند بصورت مستقل یک پکیج اختصاصی به خود را داشته باشند و طبق میل خودشان ان را تنظیم کنند‌.

معایب پکیج

 • درست است فضای زیادی را اشغال نمیکند اما به هرحال با توجه به اینکه در منزل نصب میشود باید توجه داشت که بخشی از منزل را اشغال میکند‌.
 • در استفاده از پکیج باید متراژ خانه را در نظر بگیرید‌. پکیج به فضاهای بالای ۳۰۰ متر پاسخگویی ندارد و در کنار آن نیاز به سیستم‌های گرمایشی دیگر پدیدار میشود‌.
 • در مقایسه موتورخانه و پکیج باید گفت عمر پکیج از موتورخانه کمتر است‌.

نحوه کارکرد پکیج‌

یکی از تفاوت پکیج و موتورخانه که باید مورد بررسی قرار بگیرد این است که ببینید نحوه کارکرد این دستگاه چگونه است‌. اساس کار پکیج آب گرم بود پس آب ورودی به پکیج به کمک سوخت گاز گرم میشود و داخل پکیج به گردش درمیاید‌. پکیج علاوه بر گرمایش باید تامین آب گرم محیط را نیز انجام دهد‌. پکیج برای اعمال گرمیش وارد سیکل تبادلی گرمایش میشود و محیط را به مرور گرم میکند‌. آب در حال گردش بریا تامین آب گرم محیط وارد بخش مخصوص خود میشود‌.

نگاهی اجمالی به موتورخانه‌‍: موتورخانه چیست‌؟

در مقایسه موتورخانه و پکیج میتوان گفت موتورخانه از دسته واسطه‌های قدیمی و همچنین پرطرفدار در بخش سیستم‌های گرمایشی میباشد‌. موتورخانه نیز مانند پکیج با سیستم تبادل گرمایش میتواند محیط را گرم کند‌. لفظ موتورخانه به یک اتاق یا انباری گفته میشود که شامل سیستم‌های پیشرفته در تهویه مطبوع میباشد‌. در موتورخانه میتوانید سختی‌گیر‌، بویلر‌، چیلر‌، مشعل گرمایش آب‌، برج خنک کننده‌، لوله‌، شیر آب و … را پیدا کنید‌.

تفاوت موتورخانه و پکیج‌

مزایای موتورخانه

 • اولین آپشن مثبتی که موتورخانه دارد این است که موتور‌خانه از نظر طول عمر‌، بسیار به صرفه و اقتصادی است و طول عمر زیادی دارد‌. و از نظر سرویس و تعمیرات تا سال‌ها میتوان روی آن حساب کرد و دائم نیاز به تعمیر ندارد‌.
 • در موتورخانه میتوان از مخازن بزرگ استفاده کرد درحالی که در مقایسه موتورخانه و پکیج در دستگاه پکیج مورد استفاده مخزن بزرگ دیده نمیشود‌.
 • موتورخانه از دسته تجهیزات اختصاصی نیست‌. چون فضای زیاد و خاصی را به خود اختصاص میدهد‌، برای چندین واحد مورد استفاده قرار میگیرد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود تا از نظر هزینه سرویس و تعمیرات نیز اقتصادی‌تر بشود‌.
 • موتورخانه در واقع میتواند فضاهای غیر قابل استفاده را بهینه‌سازی کند‌. مثلا از انبار‌ها و زیرزمین‌ها و … میتوان بصورت بهینه برای موتورخانه استفاده کرد پس هیچگونه فضای اضافی را در منزل اشغال نمیکند‌.
 • موتورخانه به توجه به اینکه از منزل خارج است‌، فاکتورهای ایمنی را دارد و در اثر خسارات و احتراق‌، ضرری به منزل شما نمیرساند‌.

معایب موتورخانه

 • در مقایسه موتورخانه و پکیج معایب بسیار مورد توجه هستند‌. اولین مورد عدم استفاده از ترموستات و عدم استقلال در تنظیم دما است‌.
 • در دیگ و بویلر به دلیل املاح معدنی زیادی که در آب وجود دارد‌، رسوب‌گیری زیاد مشاهده میشود که منجر به بروز خسارات ناگهانی میشود‌.
 • مشعل موتورخانه همیشه تنظیم نیست‌.

نحوه کارکرد موتورخانه

برای درک بهتر تفاوت موتورخانه و پکیج در ادامه به نحوه کارکرد موتورخانه خواهیم پرداخت‌. اولین مرحله ورود آب به سختی‌گیر است‌. سختی‌های آب و همچنین املاح معدنی از آن گرفته میشود و سپس آبی که فاقد سختی است وارد بویلر میشود و در بویلر آب به کمک مشعل گرم میشود و با تبادل گرما درون محیط باعث گرم شدن فضا میشود‌. این انتقال گرما با کمک فن کویل و شوفاژ و یا رادیاتور میتواند به محیط منتقل شود حالا این گرما میتواند بصورت گرمایش از کف نیز باشد‌.

با توجه به تفاوت موتورخانه و پکیج‌، بالاخره موتورخانه بهتر است یا پکیج؟

تفاوت موتورخانه و پکیج در یک چک لیست میتواند شما را در انتخاب و حل این دو راهی‌؛ یاری کند‌. با چک لیست زیر همراه باشید‌:

 1. اگر بخواهید سروصدا را در انتخاب خود دخیل کنید باید بدانید که سروصدای پکیج به شرط آن که به درستی و در محل مناسب نصب شده باشد بسیار کمتر از سروصدای موتورخانه با دستگاه‌های غول پیکرش میباشد‌. با اینکه پکیج درون منزل و فضای موتورخانه کاملا خارج از منزل قرار دارد‌.
 2. موتورخانه با اینکه خارج از منزل قرار دارد ولی باز هم در همان فضا نیاز به محیط فراخی برای قرارگیری دستگاه‌ها دارد. پس اگر فضایی برای تعبیه دستگاه موتورخانه ندارید توصیه میشود از پکیج استفاده کنید‌.
 3. پکیج از نظر ایمنی در برابر گاز گرفتگی‌، ضعیف است اما موتورخانه چون خارج از محیط زندگی قرار دارد از نظر گاز‌گرفتگی ایمن محسوب میشود‌.

در چه مکانی از پکیج استفاده شود ؟

در مقایسه موتور خانه و چکیج جهت استفاده در اماکن مختلف میتوان گفت در محیط‌های کوچک مثل خانه‌، مغازه‌ و … بهتر است از پکیج استفاده شود و اگر در محیطی هستید که هزینه‌ف سروصدا و … بریاتان اهمیت دارد‌، استفاده از پکیج به نفع شماست‌.

در چه مکانی از موتورخانه استفاده شود‌؟

در مکانهایی که وسعت زیادی دارند و فضای مناسب برای استفاده از موتورخانه مهیا است بهتر است از موتورخانه برای گرمایش مرکزی استفاده شود‌. مثلا در بیمارستانها‌، هتل‌ها‌، دانشگاه و مدارس و… بهتر است از پکیج استفاده شود‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به تفاوت موتورخانه و پکیج و مقایسه موتورخانه و پکیج پرداختیم‌. اگر در این باره اطلاعات بیشتری دارید با ما به اشتراک بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.