منبع انبساط تهویه مطبوع و کاربرد آن در صنعت تهویه
منبع انبساط تهویه مطبوع

منبع انبساط تهویه مطبوع و کاربرد آن در صنعت تهویه

منبع انبساط تهویه مطبوع بر فشار سیالات جاری در دستگاه تهویه مطبوع اثر مستقیم دارد و میتواند گردش آب و کمبود گردش آب را در سیستم جبران کند‌.

درباره‌ی منبع انبساط تهویه مطبوع چه میدانید‌؟ شناخت انواع منبع انبساط در انتخاب کارکرد مناسب آن چه تاثیری دارد‌؟ این منبع بصورت مخزن است و کنترل بالانس دستگاه را بر عهده دارد. شناخت اجزای تهویه مطبوع به شما کمک میکند تا بهترین انتخاب را داشته باشید پس با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید…

مروری بر فرایند انبساط

انبساط در واقع ویژگی ماده است که قابلیت تغییر شکل‌، چگالی‌، حجم و … را به دنبال دارد‌. این فرایند پاسخی فیزیکی به تغییر دما محسوب میشود‌. البته این مورد منجر به تغییر فاز نمیشود‌. اساس کار فرایند انبساط‌؛ اثر بر انرژی جنبشی مولکولی یک ماده است‌. نقطه ذوب‌، دما‌، عمق سیال‌، انواع حلال‌ها و… بر فرایند انبساط اثرگذار هستند‌.

منبع انبساط سیستم تهویه مطبوع چیست‌؟

همانطور که از نامش پیداست‌؛ منبع انبساط مخزنی است که میتواند فشار اضافی را در سیالات گرم شده کنترل و تعدیل کند و در پی آن مستقیما میتواند کمبود آب در حال گردش را در سیستم‌های تهویه مطبوع‌، جبران کند‌.

منبع انبساط تهویه مطبوع

اهداف استفاده از منبع انبساط

  1. جبران کاهش فشاری که در اثر کم شدن آب در سیستم تهویه مطبوع ایجاد شده است‌.
  2. کاهش فشار آبی که در اثر گرم شدن ایجاد شده است‌.

بررسی انواع منبع انبساط از نظر عملکرد

  1. عملکرد حرارتی
  2. عملکرد هیدرولیکی

عملکرد حرارتی در منبع انبساط تهویه مطبوع

اگر منبع انبساط تهیه مطبوع را بخواهیم از نظر حرارتی بررسی کنیم‌؛ باید بگوییم که این محل‌، دقیقا جایی است که میتواند با تغییرات در درجه حرارت و حجم و مایعات‌، منبسط و متراکم میشوند‌. برای میسر شدن این موضوع نیاط به یک سطح مشترک بین سیال مایع و سیال گاز داریم که این نوع از سیال گازی ترجیحا گاز تراکم پذیر باشد‌. باید توجه کنید که این سطح مشترک فقط در سیستم‌های بسته قابل دستیابی است که عملا یک منبع انبساط داشته باشند‌.

انواع منبع انبساط حرارتی

  1. یک منبع دیافراگمی که یک غشا منعطف بین هوا و آب قرار گرفته است‌.
  2. یک منبع بسته که حاوی هوای متراکم شده و آب است که یک سطح مشترک دارند و منبع انبساط ساده گفته میشوند‌.
  3. یک منبع باز که با هوای اتمسفر در ارتباط است‌.

در نوع منبع باز و بسته گاز مد نظر میتواند به کمک سطح مشترک به سیستم وارد یا از آن خارج شود در نتیجه در این نوع از انواع منبع انبساط رایج‌تر هستند و نسبت به منبع دیافراگمی کاربرد بیشتری دارند‌.

عملکرد کلی این دستگاه‌ها این گونه است که اگر آب جاری در دستگاه شما‌، از هوا اشباع نشده باشد‌، مخزن شما باید هوا را از سطح مشترک جذب کند تا به نقطه اشباع برسد‌. این گونه هنگامی که هوا از سطح مشترک در حال جذب شدن است‌، به کمک فرایند جا به جایی‌، هوا درون آب حرکت میکند تا آب به اشباع برسد‌. هنگامی که مخلوط آب و هوا جوری تغییر کند که حلالیت هوا کم شود‌، به تدریج هوای اضافی از آب خارج میشود و هوا نیز با توجه به حلالیت در آن فشار جذب میشود‌.

بطور خلاصه میتوانیم خدمتتان عرض کنیم که در منبع انبساط ساده یا منبع انبساط بسته معمولا مخزن انبساط نقطع اصلی برای کنترل مقدار هوای خارج شده از سیستم میباشد‌.

عملکرد هیدورلیکی در منبع انبساط تهویه مطبوع

عملکرد هیدرولیکی را میتوانیم یک نقطه مرجع فشار در نظر بگیریم‌. اگر منبع شما به سیستم لوله کشی متصل باشد میتوانیم به صراحت بگوییم که فشار در هر نقطه برابر است با فشار هوای درون منبع‌؛ به علاوه و منهای فشار ناشی از اختلاف ارتفاع سطح مایع درون منبع از نقطه مورد نظر‌.

میدانیم که هر سیستم بسته‌ای فقط نیاز به یک منبع انبساط دارد‌. وجود بیش از یک مخزن انبساط میتواند به سبب زیاد شدن مقدار هوای نامحلول در سیستم لوله کشی‌، خسارات زیادی را به بار میاورد‌. اما وجود یک منبع انبساط میتواند با تغییر فشار هوا‌، جا به جایی آب را به نحو احسنت انجام دهند‌. در نتیجه عاملی که منجر به خروج و ورود آب به سیستم میشود‌؛ همان انقباض یا انبساط آب در سیستم است‌. پس تعیین حجم منبع انبساط تهویه مطبوع لازم و ضروری است‌.

منبع انبساط تهویه مطبوع

نکاتی درباره‌ی محل نصب منبع انبساط تهویه مطبوع

این مخزن باید در بالاترین بخش در سیستم نصب شود‌. چون مخزن انبساط فشار هوای درون منبع را تنظیم میکند باید به نقطه‌ای متصل شود که هوا بتواند در آن بهتر آزاد شود‌. اندازه منبع باید با توجه به فشار در نظر گرفته شده انتخاب شود‌. هرچه فشار در نظر گرفته شده کمتر باشد‌، منبع کوچکتر باید انتخاب شود‌. و در ارتفاعات بیشتر‌، منبع مد نظر کوچکتر انتخاب شود‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی منبع انبساط تهویه مطبوع و انواع منبع انبساط اشاره کردیم‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و یا اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید‌، اطلاعاتتان را با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.