فن کویل کاستی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
فن کویل کاستی چیست

فن کویل کاستی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

فن کویل کاستی چیست؟ شاید شما هم تا به حال نام یونیت های کاستی را شنیده باشید. اما این سیستم ها در واقع چه نوع عملکردی دارند؟ و مزایا و معایب آنها نسبت به مدل های عادی چیست؟ به طور کلی می توان گفت که سیستم های تهویه کاستی یکی از پرطرفدار ترین گزینه های پیشنهادی برای خریداران سیستم های تهویه مطبوع بشمار می آید.

این دستگاه ها به دلیل عملکرد بهینه و مصرف انرژی بصرفه برای انواع کاربرد ها مناسب هستند. تنوع شکلی و کارکرد آنها می تواند با هر طراحی و فضایی منطبق شود. در ادامه این محتوا از زرین تهویه به بررسی جامع کولرگازی کاستی ویژگی ها، مزایا و معایب آن میپردازیم. پس پیشنهاد میکنم تا انتها همراه ما باشید…

فن کویل کاستی چیست؟

اگر درباره ساختار اولیه فن کویل‌ و عملکرد آنها اطلاعاتی ندارید بهتر است اول محتوای “بررسی جامع انواع فن کویل و کارکرد آنها” را مطالعه کنید. در پاسخ به این سوال که فن کویل کاستی چیست می توان گفت که فن کویل‌های کاستی به سیستمی گفته میشود که شامل دو قسمت اصلی از جمله پنل بیرونی و پنل داخلی است. پنل بیرونی آن چیزی است کهجلوی چشم بینندگان قرار میگیرد و عمدتا به شکلهای مختلفی درون بازار عرضه میشود. اما یونیت داخلی این سیستم و سایر قطعات آن که به صورت توکار درون سقف های کاذب قرار میگیرد بخش عمده کار این سیستم را انجام میدهد.

این سیستم ها به دلیل کاهش اختشاشات بصری گزینه مطلوبی برای فضاهایی است که جای زیادی برای نصب سیستم های تهوهی ندارند و یا نیاز به خلوت کردن محیط با اختصاص فضای کمی به بخش تهویه هستند. با اینکه ممکن است این دستگاه های جمع و جور کمتر در معرض دید مستقیم قرار بگیرند اما نقش آنها در تهویه فضا کاملا مشهود است. بنابراین یونیت کاستی را میتوان گزینه خوبی برای فضاهای آموزشی، تجاری، خدماتی، دفاتر، مراکز تجاری و یا حتی منازل دانست.

فن کویل کاستی چیست

نحوه عملکرد یونیت کاستی

این نوع از دستگاه ها عملکردی نسبتا مشابه سیستم هایی همچون اسپیلت یا کولرگازی دارند. با این تفاوت که نصب آنها بر روی سقف انجام میگیرد و نه روی دیوار. کولرگازی کاستی در ابعاد و ظرفیت های مختلف موجود هستند و به افراد این اجازه را میدهند تا برحسب مودجه ای که نظر دارد بهترین انتخاب را برای محیط مورد نظرشان داشته باشند. فن کویل کاستی بیشتر برای فضاهای بزرگ و گسترده مناسب است. هرچند ظرفیت های هوادهی متفاوت در این سیستم ها باعث میشود تا به راحتی بتوان آن را بر اساس ابعاد انتخاب کرد.

به دلیل قرارگیری این سیستم ها درون سقف بهتر است همیشه بمنظور نصب آنها برای جا نمایی بهتر و دستیابی به نتیجه ای مطلوب تر از یک متخصص با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. اغلب کارشناسان توصیه می کنند که فن کویل های کاسی بهتر است در محلی قرار بگیرند که جریان هوای متعادلی داشته باشند.

یونیت های خارجی این دستگاه ها معمولا در جایی ثابت مثل پشت بام یا بالکن های بزرگ قرار میگیرد.که به دور از ارتعاشات و شرایط محیطی نامطلوب باشند. وجود فضای آزاد کافی از هر طرف برای جریان یافتن هوا بسیار حائز اهمیت است. زیرا دسترسی مناسب برای تعمیرات و چکاپ سالیانه این سیستم ها را نیز باید درنظر گرفت.

بررسی انواع فن کویل کاستی

همانطور که پیشتر اشاره کردیم یونیت های کاستی از لحاظ شکلی و عملکردی تنوع زیادی دارند. به طور کلی میتوان آنها را در سه دسته جمع بندی کرد.

فن کویل های کاستی یک طرفه

این فن کویل ها همانطو که از نامشان پیداست جریان هوا را از یک سمت به بیرون پخش میکنند. یه همین دلیل معمولا فضای قرارگیری آنها در گوشه سقف و کنار دیوار یا در نزدیکی قرارگیری در و پنجره ها است. کاستی های یک طرفه تنها داری کویل میباشند.

یونیت کاستی یک طرفه

فن کویل های کاستی چهار طرفه

فن کویل چهار طرفه دارای چهار دریچه از جهات مختلف این دستگاه میباشد. که امکان انتقال و پخش باد از زوایای مختلف را میسر میکند. به همین دلیل مطلوب ترین محل برای قرارگیری آنها وسط سقف میباشد. این مدل ها دارای ۲ کویل میباشند. و نسبت به مدل های یک طرفه از بهره وری بالاتری برخوردارند.

یونیت کاستی چهارطرفه

فن کویل های مدور یا گرد با قابلیت پرتاب باد ۳۶۰ درجه

فن کویل کاستی گرد می توانند باد را به صورت یکسان و ۳۶۰ درجه در فضا پخش کنند. ازین رو تعادل دمایی خوبی برقرار میکنند و باعث میشوند تمام فضا به دمای یکنواختی برسد. شکل دایره ای این فن کویل ها می توانند در طراحی جلوه بسیار زیبایی داشته باشند. و به شکل های زیبا و خلاقانه در فضا قرار بگیرند.

یونیت کاستی گرد 360 درجه

شما می توانید اطلاعات و مشخصات کامل تر تمامی فن کویل کاستی را در این بخش از فروشگاه زرین تهویه مشاهده نمایید.

مزایای کولرگازی کاستی

امکان نظافت ساده تر

از آنجایی که تنها پنل خارجی کولرگازی کاستی در مجاورت با فضای بیرون اس پس میتوان نتیجه گرفت که میزان برخورد آن با آلودگی ها کمتر است. اما نظافت روتین این سیستم ها تا حدود زیادی بستگی به محیط مورد نظر شما، میزان آلودگی، تردد و میزان استفاده از آن را دارد. برای تمیز کردن بخش بیرونی آن می توان با استفاده از نردبان به سقف رسید و پنل را به سادگی نظافت کرد.

نیاز به فضای کمتر

فن کویل های کاستی با توجه به مدل و عملکردشان می توانند بسیار کم جا و مقرون بصرفه باشند. این سیستم ها با قرارگیری درون سقف از لحاظ بصری بخش کوچکی را نمایان میکنند. و به دلیل قرارگیری به صورت توکار میتوانند به راحتی در هر فضایی مورد استفاده قرار بگیرند. در حال حاظر این سیستم ها دارای ابعاد مختلفی میباشند که شما می تواندی با دریافت مشاوره بهترین نوع را برای فضای مورد نظرتان انتخاب نمایید.

طراحی پمپ داخلی

در سیکل عملکردی فن کویل ها همیشه مقداری آب وجود دارد که مدیریت و کنترل درست آن برای سالم نگه داشتن سیستم و تهویه بهتر هوا ضروری است. خروج این آب در طراحی های فن کویلهای کاستی بوسیله سینی درین و لوله کشی های مربوطه میباشد که آب را به خوبی هدایت و تخلیه میکند. پمپ موجود در این سیستم ها میتواند به خوبی عملکرد سیستم را تضمین نماید.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با دادن به سوال پر تکرار “فن کویل کاستی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟” به شناخت بهتر کولرگازی کاستی و مزایای آن کمک کنیم. امیدواریم این محتوا برای شما مفید بوده باشد. ممنونیم که تا انتهای این متن همراه ما بودید. لطفا سوالات و نظراتتون رو با به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.