بررسی انواع یونیت هیتر و راهنمای خرید آن
بررسی انواع یونیت هیتر

بررسی انواع یونیت هیتر و راهنمای خرید آن

انواع یونیت هیتر‌هایی وجود دارند که هر کدام کاربرد منحصر به فرد خود را دارند‌. در این مقاله به انواع یونیت هیتر و راهنمای خرید یونیت هیتر خواهیم پرداخت‌.

آیا انواع یونیت هیتر‌ها را میشناسید‌؟ معیار شما در انتخاب یونیت هیتر چیست‌؟ بطور کلی شما یونیت هیتر را باید از طبق کاری که انتظار دارید برایتان انجام دهد انتخاب کنید پس نیاز به راهنمای خرید دارید که در ادامه با بررسی انواع یونیت‌ هیتر و راهنمای خرید آن شما را در انتخاب یونیت هیتر مد نظرتان کمک خواهیم کرد‌ پس با تیم زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌…

یونیت هیتر ( unit heater ) چیست‌؟

قبل از آشنایی با انواع یونیت هیتر‌، توصیه میشود با چیستی این دستگاه آشنا شویم‌. از یونیت هیتر‌ها اغلب برای گرمایش و گاهی برای سرمایش در فضاهای بزرگ مانند سوله‌های ورزشی و مدیریت بحران و کارگاه‌های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد‌. اگر بطور خلاصه بخواهیم از سازوکار این دستگاه بگوییم میتوانیم بگوییم که آب گرم میتواند در این فضا که خارج از ساختمان قرار دارد تجمع کند و جداگانه به پکیج‌های دیواری و سیستم‌های تهویه مطبوع هدایت میشود‌.

بررسی اجزای یونیت هیتر

یونیت هیتر از لوله‌های پرده دار ساخته شده است که به کویل معروف است‌. این کویل‌ها بصورت چند ردیفه و مارپیج در یک جعبه فلزی قرار گرفته‌اند. در پشت کویل در یونیت هیتر یک فن تعبیه شده است. آب گرم یا آب سرد ( بسته به کارکرد دستگاه در آن موقعیت ) درون کویل جریان میابند و پره‌ها را خنک و یا گرم میکند بعد از این مرحله نوبت فن است‌. فن هوای خنک شده یا هوای گرم شده را از روی لوله عبور میدهد و دمای هوا را تنظیم میکند‌. البته فن به کار رفته در این دستگاه میتواند از نوع سانتریفیوژی یا محوری باشد‌.

عملکرد یونیت هیتر

حالا هوا باید از یونیت هیتر به محیط برسد و به عبارتی باید از یونیت هیتر خارج شود‌. به منظور این کار‌، تعدادی تیغه تعبیه شده است که هوای خروجی را جهت دهی میکند که اتومات و دستی قابل تنظیم است‌. پس اجزای یونیت هیتر به طور خلاصه بصورت زیر است‌:

  1. کویل‌هایی اغلب مسی که همراه فین‌های آلومینیومی مورد استفاده قرار میگیرند که در افزایش راندمان و افزایش ظرفیت موثر هستند‌.
  2. فن تعبیه شده در پشت کویل و موتوری متصل به فن
  3. محلی برای ورود و خروج لوله‌های هدایت کننده آب که همراه با شیر هواگیر و سیستم‌های کنترل کننده جریان آب میباشند‌.
  4. تیغه هدایت کننده ( دمپر ) جهت خروج هوا
  5. دیگ آب گرم یا بویلر جهت ایجاد آب گرم در موتورخانه مربوط به دستگاه یونیت هیتر
  6. لوله‌های منتقل کننده سیال گرم و سرد به کویل یونیت هیتر

استفاده سرمایشی از یونیت هیتر

غلبا دستگاه یوینت هیتر در گرمایش نقش دارد اما گاهی در تامین آب خنک در چیلر‌ها نیز مورد استفاده قرار میگیرد‌. البته توصیه میشود در این مواقع به جای یونیت هیتر از هواساز استفاده شود چون هواساز در صنعت تهویه مطبوع کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد.

انواع یونیت هیتر از نظر محل نصب

  1. یونیت هیتر سقفی
  2. یونیت هیتر دیواری
  3. یونیت هیتر زمینی

در همه‌ی این یونیت هیتر‌ها از نظر سازوکار و اجزا مانند هم هستند و از نظر محل نصب تفاوت‍‌هایی دارند‌‌. برای مثال در نوع سقفی و دیواری خروج هوا به ترتیب بصورت افقی و عمودی صورت میگیرد‌.

انواع یونیت هیتر‌ها از نظر ساختار

انواع یونیت هیتر

۱. جهت جریان هوای خروجی

جهت خروج هوا از انواع هیتر میتواند متفاوت است‌. میتواند بصورت افقی باشد که در یونیت هیتر‌های افقی دیده میشود‌. میتواند بصورت عمودی باشد که در یونیت هیتر‌های عمودی دیده میشود‌. اگر از یونیت هیتر در اماکنی که سقف‌های بلند دارند استفاده شود‌؛ غالبا باید از یونیت هیتر‌هایی سقفی استفاده شود که جریان هوا را بصورت عمودی و رو به پایین منتقل میکند‌.

۲‌. نوع فن

فن مورد استفاده در یونیت هیتر معمولا از نوع سانتریفیوژ است‌. ترتیب استفاده و جاگذاری فن در یونیت هیتر بسیار مهم است‌. فن در یونیت هیتر باید قبل از کویل قرار بگیرد تا بتواند هوا را به داخل و میان کویل منتقل کند و به عبارتی بصورت دمنده عمل کند‎‌‌. بعد از آن فن باید هوا را بعد از عبور از کویل مکش کند و بصورت مکنده عمل کند‌.

۳. نوع سیال و مصرف انرژی

از دسته بندی های بارز انواع یونیت هیتر‌ها تفاوت در سیال و انرژی است‌. بطور کلی در یونیت هیتر‌ها سیال جاری است‌. سیال به جنس ماده‌ای گفته میشود که شارش کند‌. در یونیت هیتر‌ها یا آب گرم ( یعنی سیال از نوع مایع ) یا بخار آب گرم ( یعنی سیال از نوع گاز ) وجود دارد‌. اگر دستگاه شما با سیال بخار کار میکند نیاز دارد که بویلر حرارت بیشتری را به بخار آب بدهد که البته با توجه به جنس کویل به کار رفته در دستگاه‌؛ این درجه حرارت متغیر است‌.

راهنمای خرید یونیت هیتر

بهترین راهنمایی برای خرید یونیت هیتر دانستن ویژگی‌های دستگاه‌های یونیت هیتر مد نظر و فضا و محل نصب مد نظر است‌. در ادامه به چند نکته در این زمینه خواهیم پرداخت‌.

شما قبل از خرید یونیت هیتر باید ظرفیت گرما دهی و هوا دهی و نوع سیال گرم کننده و گاهی سرد کننده را بررسی کنید‌. و یونیت هیتر مدنظرتان را با توجه به منظقه آب و هواییتان انتخاب کنید و درکنار اینها متراژ فضایی که قرار است یونیت هیتر را در آن قرار دهید را در نظر بگیرید‌.

راهنمای خرید یونیت هیتر

در پایان

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به انواع یونیت هیتر اشاره شد و در انتها راهنمای خرید یونیت هیتر را برایتان بیا کردیم‌. اگر در این باره اطلاعات بیشتتری دارید با ما در میان بگذارید و اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.